Balık avcıları denetlendi

Balık avcıları denetlendi

Hayvancılık Dairesi, balıkçı tekneleri ve balık avcılarını denetledi Dört kişi hakkında yasal işlem başlatıldı

A+A-


Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü işbirliği ile   05-06 Temmuz 2014 tarihlerinde, Hayvancılık Dairesinin Müdürlüğü’nün denetim elemanları ve KKTC Avcılık Federasyonu’na bağlı av korucularının görevlendirilerek  ülke genelinde eş zamanlı olarak balıkçılık aktivitelerine ilişkin  denetim, kontrol ve bilgilendirme faaliyetleri yürüttüğünü duyurdu. Bu çerçevede, yasalara aykırı avlandığı tespit edilen 4 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.

5 balıkçı teknesi, 221 balıkçı kontrol edildi
Bakanlık’tan verilen bilgiye göre Hayvancılık Dairesi Müdürlüğü denetim elemanları ve av korucularının ülke genelinde başlattığı denetimlerde, 10’ u amatör olmak üzere toplam 15 balıkçı teknesi ile 5’i mesleki olmak üzere toplam 221 balıkçı kontrol edildi. Kontroller sırasında 27/2000 sayılı Su Ürünleri Yasası ve bu yasa altında yürürlükte bulunan tüzük kurallarına aykırı olarak balık avladığı tespit edilen 4  kişi için yasal işlem başlatıldı.

45 cm’den küçük olan orfoz ve lagos avcılığı yasak
Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında Orfoz ve lagos avcılığının, karadan olta hariç her türlü balık avcılığının yasak olduğu da hatırlatılarak, balıkçılarımızın denetimler sırasında gösterdiği hassasiyet ve yaptığı işbirliği için teşekkür edildi. Bakanlık açıklamasında, su ürünleri avcılığına ilişkin  kontrol ve denetim faaliyetlerinin süreceği de belirtilerek, balıkçıların yürürlükteki mevzuatlara  riayet etmeleri ve özellikle avlanabilir minimum boy sınırlarından küçük olan balıkların avlanmayarak, denize geri iade edilmesi istendi.

Fotoğraf: Arşiv

Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur