1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Bakanlar yerinde olabilir ama bu, hükümetin varlığına işaret değildir”
“Bakanlar yerinde olabilir ama bu, hükümetin varlığına işaret değildir”

“Bakanlar yerinde olabilir ama bu, hükümetin varlığına işaret değildir”

CTP Milletvekilli Erkut Şahali, ülkede hükümet olduğunun söylendiğini ancak ülkede hükümet olmadığını söyledi.

A+A-

CTP Mağusa Milletvekili Erkut Şahali, siyasetin itibarsızlaştırılmasının tüm siyasi partilere zarar verdiğine işaret etti, bunun önlenmesi gerektiğini söyledi.

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan CTP Milletvekilli Erkut Şahali, “Hükümet arayışı ve ülkede gelinen son durumu" değerlendirdi.

Şahali, ülkede hükümet olduğunun söylendiğini ancak ülkede hükümet olmadığını söyledi.

Ülkede hükümet olmadığından sürüş ehliyeti sınavları yapılamadığını ve sürüş ehliyeti verilemediğini söyleyen Şahali, “Cumhurbaşkanına çağrı yapıyorum. Bugün hemen Bakanlar Kurulunu toplantıya çağırsın ve bu ‘küçük sorunu’ çözmek üzere karar geçirsin. Bakalım ülkede hükümet var mı yok mu görelim” dedi. Şahali, “Bakanlar yerlerinde olabilir ama bu, hükümetin varlığına işaret değildir. Hükümet bir an önce kurulmalıdır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a hükümeti kurma görevi vermesinin  ardından Erhürman’a daha süresi dolmamışken, bir açıklamasında süreyi uzatmanın “anlamsız olduğunu” söylemesini eleştirerek, Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı yemini ve görev ve sorumluluklarına uygun davranması, yorum yapmaması ve hükümet kurma çalışmalarını sadece izlemesi gerektiğini belirtti.

Kıbrıs sorunu ve BM parametrelerine değinen Şahali, “Tarihi gerçeklerden uzaklaşarak, ayrılıkçı fikirler savunmak sesimizi Silihtar’a hapsetmemize neden olacaktır” dedi. Şahali, Kıbrıs sorununa ilişkin, yerleşik parametrelerin yok sayılmasının Kıbrıs Türk halkını sağlam zeminden uzaklaştıracağını kaydetti.

Hükümeti ortadan kaldıran koşulları ve temasları görmezden gelmemek gerektiğini söyleyen Şahali, hükümet ortaklığı teklif ettikleri muhataplarının yaklaşım ve değerlendirmelerini görmezden gelemeyeceklerini, bekleyeceklerini, siyasi hata yapma lüksü olmadığını belirtti.

 

Şahali’nin konuşmasının ardından gruplar arası mutabakatla Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısı sona erdi.

Bir sonraki oturum 7 Aralık Pazartesi saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

Bu haber toplam 1478 defa okunmuştur
Etiketler : ,