1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Bağış’ın “şartı” var !..
Bağış’ın “şartı” var !..

Bağış’ın “şartı” var !..

“AB'nin KKTC'YE 2004 yılında verdiği izolasyonları kaldırma ve doğrudan ticaret taahhüdünü yerine getirmesi ve Ercan Havaalanı'na doğrudan uçuşların başlaması halinde, Türkiye'nin limanlarını ve hava sahasını Rum gemi ve uçaklarına açmaya hazır”

A+A-

 

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB'nin KKTC'ye 2004 yılında verdiği izolasyonları kaldırma ve doğrudan ticaret taahhüdünü yerine getirmesi ve Ercan Havaalanı'na doğrudan uçuşların başlaması halinde, Türkiye'nin limanlarını ve hava sahasını Rum gemi ve uçaklarına açmaya hazır olduğunu kaydetti
Bağış, Belçika'daki düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi'nde "Türkiye'nin terörle mücadelesinde yeni fasıl: AB katılım sürecine etkileri" konulu toplantıda konuştu.

Hazırız
Bağış, Kıbrıs sorununun çözümünde, Annan Planı'na "evet" diyen Nikos Anastasiadis'in Kıbrıslı Rumların yeni lideri seçilmesinin bir fırsat sunduğunu belirterek, AB'nin KKTC'ye 2004 yılında verdiği izolasyonları kaldırma ve doğrudan ticaret taahhüdünü yerine getirmesi ve Ercan Havaalanı'na doğrudan uçuşların başlaması halinde Türkiye'nin limanlarını ve hava sahasını Kıbrıs Rum gemi ve uçaklarına açmaya hazır olduğunu kaydetti.
Böyle bir adımın herkesin çıkarına olduğunu belirten Bağış, güven artırıcı böyle bir adımın siyasi eşitliğe dayalı çözümü kolaylaştıracağını ifade etti.
Bağış, Kıbrıs'ta bölünmüşlüğün en çok Kıbrıs Rum ekonomisine zarar verdiğini sözleri ekledi.
Bağış öte yandan, çözüm sürecinde AB'den terörle mücadeleye tam destek beklediklerini belirterek, "Çünkü işledikleri suçlarla çok kazançlı hayat sürenlerden (çözüm sürecine) direniş geleceğinden eminim" dedi.
Terörizmin uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı ve silah ticareti gibi yan ürünlerinin olduğunu ve bunlardan gelir sağlayıp lüks hayat sürenlerin bulunduğunu söyleyen Bağış, "Avrupalı dostlarımızdan terörle mücadelede tam destek bekliyoruz. Çünkü işledikleri suçlarla çok kazançlı hayat sürenlerden (çözüm sürecine) direniş geleceğinden eminim" diye konuştu.
Bağış, bu kişilerin gelir kaynaklarını kaybetmek istemeyeceğine işaret ederek, "Süreci durdurmaya çalışan fertler ve gruplar ortaya çıkacaktır. O halde müttefiklerimizden, komşularımızdan ve dostlarımızdan bunların üstesinden gelmede tam işbirliği bekliyoruz" ifadesini kullandı.
Egemen Bağış, çözüm sürecini tek cümlede "Anayasa'da tüm vatandaşların eşit haklara sahip olması ilkesinin fiiliyatta hayata geçirilmesi" olarak tanımladı.

TAK

Bu haber toplam 1251 defa okunmuştur