1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Avukatların isyanı büyüdü
Avukatların isyanı büyüdü

Avukatların isyanı büyüdü

Girne, Lefkoşa, Güzelyurt ve Mağusa Mahalli Barosu’na bağlı avukatlar dün, Girne Kaza Mahkemesi önünde bir eylem gerçekleştirdi. Cuma günü aldıkları ve “davalara girmeme” kararını içeren eylemin sonrasında süresiz olarak davalara girmeme kararı alan avuka

A+A-


'FAİZ YASASI ZORUNLUDUR'

 

Girne, Lefkoşa, Güzelyurt ve Mağusa Mahalli Barosu’na bağlı Avukatlar dün, Girne Kaza Mahkemesi önünde bir eylem gerçekleştirdi. Cuma günü aldıkları ve davalara girmeme kararını içeren eylemin sonrasında süresiz olarak davalara girmeme kararı alan avukatlar, borçların ekonomik iyileştirme kapsamında yeniden yapılandırılmasını içeren değişikliğe karşı duruşlarını sergiledi. ‘Tahsili geciken ve tahsil edilemez borçların ekonomik iyileştirme kapsamında yeniden yapılandırılması yasasının’ tamamı ile siyasi amaçlı bir manevra olduğunun altını çizen avukatlar, yasayı gerçekleri yansıtmayan ve acemice hazırlanmış bir metin olarak nitelendirdi. Borçların yapılandırılması ve mazbata affı ile alakalı konularda giderici önlemler sunmak için hükümetten görev talep ettiklerini belirten avukatlar, bu taleplerinin dikkate alınmadığını ve bu durumun da oldukça tahribi yüksek bir durum olduğunu vurguladı.

“Faiz yasasının çıkarılması zorunludur”
Sürecin başına ve sonuna değin her aşamada ülkedeki ekonomik sıkıntıların toplu halde çözülmesi adına avukatlar, Faiz Yasası’nın zorunlu olduğunu dile getirdi. Tahsilâtlar ile ilgili olarak ise icra sistemine ilişkin düzenlemelerin yapılması gerekliliğinin altını çizen avukatlar, bu yönde Baro üyelerinin ücretsiz ve gönüllü hizmet vermek adına meclisten söz aldıklarını ancak bu sözün tutulmadığını vurguladı.

“Diğer yasalar gibi günü kurtarmak için”
Mevcut yasanında son zamanlardaki diğer yasalar gibi günü kurtarmak amacını güttüğünü ifade eden avukatlar, aksine yasanın ülkeyi daha da çözülmez bir duruma sokacağının altını çizdi. 2000 – 2003 yılları arasında siyasilerin yürürlüğe koyduğu faiz kat sayılarının değişiklikleri ile ilgili ise avukatlar; ülkedeki ekonomik buhranın tamamen buna bağlı olduğuna dikkat çekti.

“Milletvekilleri gerçek olmayan ümitler pompalıyor”
Ülkedeki ekonomik krize bir çare bulması adına atanan Ad-Hoc Komitenin üç aydan beridir yalnızca gündelik çıkarları içeren Anayasal ihlallerde bulunduğuna değinen avukatlar, komitenin Faiz Yasası ile ilgili hiçbir girişimde bulunulmadığına işaret etti. Anayasa’nın her maddesini ezbere bilmekle yükümlü milletvekillerinin ise hazırlanan değişiklik tasarısı ile halka gerçek olmayan vaatlerde bulunduğunun altını çizen avukatlar, yapılanın yalnızca gerçek olmayan umut pompalamaktan ibaret olduğunu vurguladı.

Avukat Ünver Bedevi: “Yasa konusunda dikkatleri topladık.”
Cuma günü alınan ve davalara girmeme kararını içeren eylemin süresiz bir hal aldığını belirten Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Avukat Ünver Bedevi, eylemlerin Mağusa ve Güzelyurt’ta devam edeceğini açıkladı. Ses getirmek ve meclisin dikkatini çekmek istediklerini belirten Bedevi, Cuma günü bunu sağladıklarını düşündüğünü ifade etti. Cuma günü itibari ile hükümet üyeleri dahil birçok kesimin Barolar Birliği üyeleri ile irtibata geçtiğini dile getiren Bedevi, Anayasa’ya aykırılık konusundaki fikirlerinin olumlu görüldüğünü vurguladı. Komite çalışmalarına Baro olarak katıldıkları bilgisini de veren Bedevi, halkın bu konuda yanlış bir önyargıya sahip olmamasını istediğini açıkladı. Katıldıkları görüşmelerde yeni yasanın yapılandırılması ile ilgili hiçbir detayın görüşülmediğine yer veren Bedevi, farklı bir yasa ile ilgili çalışmalarda bulunduklarını ve kamuoyunun yanlış bir fikre kapılmaması gerektiğini belirtti.

Avukatlar ne dedi?.. Tanju Konuralp’in haberi bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

Bu haber toplam 1553 defa okunmuştur