1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avrupa Kobani için yürüdü
Avrupa Kobani için yürüdü

Avrupa Kobani için yürüdü

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde düzenlenen "Kobani'ye (Ayn el Arap) destek" yürüyüşlerine katılanlar, terör örgütü IŞİD'i protesto etti

A+A-

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde düzenlenen "Kobani'ye (Ayn el Arap) destek" yürüyüşlerine katılanlar, terör örgütü IŞİD'i protesto ederek, uluslararası topluma, Kobani için harekete geçme çağrısı yaptı.

Almanya'nın başkenti Berlin'deki Adenauer Meydanı'nda toplanan ve Almanya'daki sol grupların da destek verdiği etkinliğe katılan yaklaşık bin kişi, kent merkezindeki Breitscheidplatz Meydanı'na yürüdü. IŞİD aleyhine sloganlar atan ve üzerinde "Kobani mücadelesinde yalnız değil" yazılı dövizler taşıyan göstericiler, Kobani konusunda duyarlı olunması çağrısında bulundu.

Hamburg'da ise çok sayıda dernek ve partilenin destek verdiği yürüyüşe yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Hachmannplatz adlı meydanda toplanan kalabalık, çeşitli sloganlar atarak Türkiye'nin Hamburg Başkonsolosluğuna yürüdü.

Çevrede yoğun güvenlik önlemleri alınırken, eylemcilerin konsolosluk binasına 50 metreden fazla yaklaşmasına izin verilmedi.

Köln'deki Eberplatz adlı meydanda bir araya gelerek IŞİD'in Kobani'ye saldırmasını protesto eden yaklaşık 3 bin kişi de yoğun güvenlik önlemleri altında kent merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Türkiye aleyhine sloganlar atan gruptakiler, Köln Katedrali önünde Doğu Türkistan'daki Çin zulmünü protesto etmek için bir araya gelen ve ellerinde Türk bayrağı olan yaklaşık 50 kişilik gruba saldırdı. Köln polisinin zamanında müdahalesiyle olayların büyümesi önlendi. Doğu Türkistan için bir araya gelen grup daha sonra bölgeden uzaklaştırıldı.

İNGİLTERE

İngiltere'nin başkenti Londra'da da Trafalgar Meydanı'nda toplanan bir grup, Kobani'ye destek çağrısında bulundu. Eylemciler ellerinde, "Kobani için birleşin" yazılı pankartlar taşıdı.

Londra polisi çevrede yoğun güvenlik önlemleri alırken gösteriye katılanlar daha sonra sessizce dağıldı.

HOLLANDA

Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Malieveld Meydanı'nda toplanan bir grup, Kobani'ye destek çağrısında bulunuldu. Hollanda polisi gösterinin yapıldığı meydanın karşısında bulunan Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği önünde yoğun güvenlik önlemi aldı.

BELÇİKA

Belçika'ın başkenti Brüksel'de ise Demokratik Birlik Partisi (PYD) Brüksel örgütü ve Belçika Kürt Federasyonu tarafından düzenlenen "Kobani ve Şengal'de katliamı durdurun" başlıklı yürüyüşe yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Kuzey Tren Garı önünde toplanan göstericiler, buradan 50. Yıl Parkı'na yürüdü. Göstericiler, "Yaşasın Kobani direnişi", "IŞİD Kobani'den kovulacak", "Yaşasın uluslararası dayanışma" şeklinde sloganlar attı.

Belçika'daki bazı sol partilerin ve grupların da yürüyüşe destek verdiği görüldü.

DANİMARKA

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, Kobani'ye destek için yürüyüş düzenlendi. Vesterbro semtindeki Enghave Parkı'nda toplanan kalabalık bir grup, daha sonra Kopenhag ana istasyonuna yakın Vesterbro Meydanı'na kadar yürüdü.

Sloganlar atan ve pankartlar taşıyan göstericilere Danimarkalı milletvekilleri de destek verdi. Vesterbro Meydanı'nda yapılan konuşmalarda Kobani'de 48 günü geride bırakan savaşa dikkat çekilerek, Kobani halkının insanlık mücadelesi verdiği ifade edildi.

AVUSTURYA

Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya gelen grup, Kobani'ye destek sloganları atarak, uluslararası topluma harekete geçme çağrısı yaptı. Yaklaşık 1 saat süren eylem, olaysız sona erdi.

İTALYA

İtalya'nın başkenti Roma'daki eylemde kent merkezindeki Esquillino Meydan'ında toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Venezia Meydanı'na kadar yürüdü. "Diktatör Esed" ve "Yaşasın Kobani" şeklinde slogan atan gruptakiler, daha sonra sessizce dağıldı.

(AA)

Bu haber toplam 1297 defa okunmuştur