1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Artık kavga yok, huzur var"
Artık kavga yok, huzur var

"Artık kavga yok, huzur var"

Düştüğü mali krizin boyutu on milyonlarla ifade edilen LTB’de Başkanlık görevine başlarken her kesimle diyalog kurmaya özen gösterdiğini belirten Fellahoğlu, “Artık belediyede kavga yok, sevgi, saygı, huzur var” dedi.

A+A-

 Başkent Lefkoşa’nın, tarihinin en zor dönemini geçiren belediyesinin başına milletvekilliğini bırakarak geçen Kadri Fellahoğlu, üstlendiği zor görevde herkesle birlikte çalışarak başarılı olacağını ve Lefkoşa’yı birlikte kurtaracaklarını söyledi. Fellahoğlu, “Belediyemizi ve Lefkoşa halkını hak ettiği yere taşımak, boynumuzun borcudur. Belediyemizi, halkımızın çıkarları doğrultusunda ve tek kuruşun hesabını yaparak yöneteceğiz” dedi.

1958’de kurulan, uluslararası tanınmış Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) başkanlık koltuğuna oturan, Baf doğumlu, 56 yaşındaki elektrik mühendisi Kadri Fellahoğlu’nu, 65 bin kişilik nüfusu mesai saatlerinde 100 bine kadar çıkan Lefkoşa’da birçok iş bekliyor.

Fellahoğlu, Haziran 2014’teki genel yerel seçime kadar sürecek 14 aylık sürede belediyenin normalleşeceğini, hak ettiği yere taşınacağını söyledi.

Düştüğü mali krizin boyutu on milyonlarla ifade edilen LTB’de Başkanlık görevine başlarken her kesimle diyalog kurmaya özen gösterdiğini belirten Fellahoğlu, “Artık belediyede kavga yok, sevgi, saygı, huzur var” dedi.

Belediye çalışanlarının aylarca devam eden eylem ve grevleri süreciyle, bir Lefkoşalı ve bir milletvekili olarak yakından ilgilenen, ancak bir gün bu makama geleceğini o günlerde aklının ucundan bile geçirmeyen Kadri Fellahoğlu, Lefkoşa’da 7 Nisan Pazar günü yapılan ara seçimde yüzde 34.82 oy alarak belediye başkanlığına seçildi. Kadri Fellahoğlu, Aralık 1998’den beri sürdürdüğü milletvekilliği görevini dün resmen bırakarak yeni görevine başladı.

“ÇOK FARKLI BİR DUYGU VE SORUMLULUK”

Makam odasında ilk röportajını TAK’a veren Fellahoğlu, belediye başkanlığının çok farklı bir duygu, büyük ve farklı bir sorumluluk olduğunu söyledi. “Milletvekilliğiyle kıyaslayacak olursam, burada yöneticisiniz. Bir yürütmenin başındasınız. Milletvekilliğinde de bir takım sorululuklar var ama bu şekilde değil” diyen Fellahoğlu, gündüz saatlerinde nüfusu 100 bine çıkan başkentin uluslararası kimliği bulunduğunu, ancak şu anda çok zor durumda olduğunu ifade etti.

Fellahoğlu, “Zaman zaman sizin de katıldığınız eylemlerin yapıldığı LTB’de son bir yılda yaşananlar sürecinde kendinizi bir gün bu makamda bulabileceğinizi düşünmüş müydünüz?” sorusuna “Yok, açıkçası kendimi hiç belediye başkanı olarak düşünmemiştim ancak bu sorumluluğu da üstlenmek gerektiğini düşünüyordum” yanıtını verdi.

Fellahoğlu, Merkez Yönetim Kurulu üyesi de olduğu partisi CTP içinde, Cemal Bulutoğluları’nın LTB Başkanlığı’ndan istifasının ardından başlayan aday arayışlarında “mutlaka kazanmak ve kazanabilme ihtimali en yüksek adayı belirlemek gerekir” görüşünün dile getirildiğini belirtti.

“ ‘SEN BU TOPLANTIYA GELME’ DEDİLER”

Fellahoğlu, kendisinin de, aralarında halen milletvekili olanların da bulunduğu bir takım isimler önerdiğini, partinin oluşturduğu ekibin kazanma ihtimali yüksek adayı belirleme çalışması yaptığını ve “sen bu toplantıya gelme” denilen bir parti meclisi toplantısında da oybirliğiyle alınan karar uyarınca adaylığının açıklandığını kaydetti.

PAZARTESİ 07.00’DE SANAYİ BÖLGESİNDEKİ ŞUBEDE

Seçimin hemen ardından gayrı resmi de olsa çalışmaya başladığını; Pazartesi sabahı 07.00’de Sanayi Bölgesi’nde belediye işçilerinin bulunduğu birime gittiğini, ardından çalışanların örgütlü olduğu Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’le ön görüşme yaptığını anlatan LTB Başkanı Fellahoğlu, ayrıca CTP’li belediyelerin başkanları ve partinin yerel yönetimler birimiyle de biraraya geldiğini söyledi.

Fellahoğlu, yeni görevine başlarken hem belediye çalışanlarıyla tanıştığını, hem de Lefkoşa’yı dolaşıp vatandaşlarla sohbet ettiğini belirterek, mazbatasını almasının ardından Yüksek Seçim Kurulu’na belediye başkanlığını tercih ettiğine dair bildirimde bulunduğunu, milletvekilliğinden istifasının ardından da dün Meclis’te veda konuşması yaptığını hatırlattı.

“YENİ BİR RUHLA...”

Belediyedeki şube amirleriyle toplantısında nasıl bir yönetim anlayışı olduğunu ve belediyenin durumunu paylaştığını ifade eden Kadri Fellahoğlu, “Hep birlikte, yeni bir ruhla, belediyemize ve kentimize sahip çıkarak belediyemizi içine düştüğü bu durumdan kurtarmamız, hep beraber çalışmamız gerektiğine vurgu yaptım ve onların görüşlerini de dinledim” dedi.

“BELEDİYE GERÇEKTEN ZORDA... ÇEK YASAĞINDA… TUVALET KAĞIDI, TEMİZLİK MALZEMESİ YOK”

LTB Başkanı Fellahoğlu, önceki gün tanışma ve sohbet amaçlı tüm belediye meclisi üyeleriyle de biraraya geldiğini ve belediyenin temel sorunlarını konuştuklarını ifade ederek, “Birçok şeyi seçim döneminde konuştuk ama durum gerçekten iyi değildir. Belediyemiz bugün çek yasağındadır. Belediyemizde bugün tuvalet kağıdı, sıvı sabun, el peçetesi, temizlik malzemesi yoktur. Gazete alınamıyor” diye konuştu.

CTP’li belediyelerin katkısıyla Lefkoşa’daki temizlik çalışmalarına hızla başlandığını dile getiren Kadri Fellahoğlu, LTB personelinin de özlük haklarında gelişme olmamasına ve kısa sürede olamayacağını bilmelerine rağmen, büyük özveri ve iyi niyet göstererek Pazartesiden itibaren çalışmaları başlattığını anlattı.

“İNSANLAR ÇALIŞAN ÇÖP KAMYONLARININ FOTOĞRAFINI ÇEKİYOR”

Fellahoğlu, “Kentimizde çöpler toplanmaya, yollar süpürülmeye başlandı. İnsanlar çöp kamyonlarının, yolları süpüren arkadaşlarımızın fotoğraflarını çekiyor. İnsanlarımız bunlara bile hasret kalmıştı. Günbegün daha güzel, daha iyi günlere gideceğiz. Buna inanıyorum” dedi.

“ÇÖP TOPLAYAN PERSONEL ÖZEL GİYSİ GİYMELİ”

CTP’li belediyelerden birçok malzeme geldiğini, bugüne dek çöp toplayan personelin normal elbiseleriyle çalıştığını, oysa bu işin özel bir giysiyle yapılmasının doğru olduğunu ifade eden LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, ilk günden itibaren tahsilatta artış gözlemlediklerini ve bunun çok sevindirici olduğunu söyledi.

“KALDIRIMLAR ARAÇ İŞGALİ ALTINDA OLMAYACAK”

Kadri Fellahoğlu, başkent Lefkoşa’da artık kaldırımların arabaların işgali altında olmasını istemediklerini; bir hafta-10 günlük süre için zabıtaların ceza yazmaması, vatandaşları uyarması, teşvik etmesi yönünde talimat verdiğini; bu sürenin ardından cezaların uygulanacağını açıkladı.

“FATURALAR ÖDENDİKÇE HİZMETLER ARTACAK”

İşyeri izinleri, inşaat ruhsatları eksik olanlara da uyarı süresi tanındığını kaydeden Fellahoğlu, yurttaşlara faturalarını ödemeleri çağrısı yaptı; “Faturalar ödendikçe, hizmetler de artacak” dedi.

MALİ TABLO... HER AY 3MİLYON TL AÇIK...

LTB’nin yeni Başkanı Fellahoğlu, belediyenin mali tablosuna henüz net olarak ulaşamadıklarını; LTB Meclisi’nin ilk resmi toplantısını dün akşamüzeri yaptığını; personel intibaklarını araştırma komitesi, disiplin kurulu komitesi, bir takım komiteler kurulduğunu; asbaşkanın ve komite başkanlarının CTP dışındaki partilerden olmasını öngördüğünü anlattı.

Mali durumla ilgili çalışmanın devam ettiğini, borç yapılanmasının şart olduğunu kaydeden Fellahoğlu, önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı, 2. Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı’yla da görüşme talebinde bulunacağını bildirdi. Fellahoğlu, “Çünkü başkentimizi hep birlikte, elbirliğiyle kurtarabileceğiz. Çünkü içine düşürüldüğü durum gerçekten çok zordur. Her ay 3 milyon TL açığı olan bir mali tabloyla karşı karşıyayız” diye konuştu.

“ÇALIŞANLAR VE BES İYİ NİYETLİ”

Çalışanların ve BES’in çok iyi niyetli ve sorunun farkında olduğunu, çözümü de çok iyi bildiklerini aktaran Fellahoğlu, “Daha önce de söyledim. Seçimi kazanmak işin yüzde 50’sidir. Esas iş bundan sonraki günlerdedir. Geri kalan yüzde 50 de iş yapma, sorun çözme ve belediyemizi ileriye götürerek, halkımıza hak ettiği hizmetleri vermektir. Bundan sonra bunlarla ilgileneceğiz” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE MECLİSİNDEN ÇOK OLUMLU YAKLAŞIM GÖRDÜM”

Fellahoğlu, belediye meclisindeki 11 üyenin UBP’li olmasıyla ilgili yorumların ve İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine şunları dile getirdi:

EKİP RUHU

“Eğer ben de eski yönetim gibi yönetirsem, aynısını bana da yapsın arkadaşlar, hiçbir itirazım yoktur. Önemli olan yönetim anlayışıdır. Önemli olan Lefkoşa halkının ve LTB’nin çıkarlarını gözeten, ekip ruhu anlayışıyla yönetmektir. Ben bu anlayışı ortaya koydum ve çok olumlu yaklaşımlar gördüm bütün belediye meclis üyesi arkadaşlarımdan… Söz alıp aynı fikirde olduklarını ve bu belediyeye hep birlikte sahip çıkacaklarını söylediler. Önemli olan başkanın duruşudur, yönetim anlayışıdır, konulara bakış açısıdır, farklı partilerden olsa da meclis üyelerinin görüşlerine saygı duyması ve görüşlerinden fayda elde etmesidir.  Geçmişte böyle bir anlayış yoktu. Zaten sorunlar, tartışmalar, kavgalar bundan çıkmıştı. Kavga yok artık bu belediyede. Saygı var, sevgi var, huzur var ve LTB’yi bu durumdan kurtarma hedefi var.

Bugün belediyenin parası olmadığı için gazete alınamıyor. Bir belediye başkanımızla konuştuk, o alacak. Belediyemizin durumu bu, açık ve net. Camları bir başka belediye başkanı temizletip ödeyecek.”

LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, “Normalleşmeyi başlattık, bunu artıracak, devam ettireceğiz” diyerek, şu ana dek CTP’li belediyelerden destek geldiğini, diğer belediyeler de yardım etmek isterse buna hazır olduklarını söyledi.

“14 AY SONRA NORMALLEŞME SAĞLANACAK… ÇİÇEKLER DE OLACAK”

Fellahoğlu, 14 aylık sürenin sonunda LTB’nin şu ankinden çok daha iyi duruma geleceğini belirterek, “İlerleyen günlerde yeni bir borç yapılanmasıyla sorunu mutlaka çözeceğiz. Çalışanlarımızın maaşlarını, birikmiş ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta borçlarını ve yüksek faizli finans kurumlarına olan borçları ödeyip daha uygun ve tek bir bankada borç yapılanmasına mutlaka gideceğiz. Böylece önümüz açılacak ve 14 ayın sonunda normalleşmeyi sağlayacağız” dedi.

Çöplerin toplanacağını, yolların tamir edileceğini, sokakların aydınlatılacağını ve Lefkoşa’da çiçeklerin de olacağını vurgulayan Fellahoğlu, borç yapılanması için gereken kredinin en uygununun Ziraat Bankası olacağını düşündüğünü ancak yine de diğer bankalara da bakılacağını; belediyenin şu andaki gelirlerinin maaşları dahi karşılayamadığını; personelin 5-6 milyon TL tutarında 2 maaş alacağı yanında, belediyenin personel için 40 milyon TL’ye yakın da Sigorta ve İhtiyat Sandığı borcu bulunduğunu anlattı.

“GEÇMİŞTEN HESAP SORMA SOMUT BİLGİ VE BELGEYLE...”

Kadri Fellahoğlu, somut bilgi ve belge varsa geçmişten hesap soracaklarını, seçim propaganda döneminde kendisinin iddialarla ilgili hiçbir şey söylemediğini, şimdi de söylemediğini, etrafta söylenenlerin araştırma komitesince somut bilgi ve belgeye dökülmesi halinde gerekenin yapılacağını ancak şu ana dek eline bir belge gelmediğini söyledi.

Sayıştay raporlarının, LTB’de usulsüzlük yapıldığına dair ve personel intibakları ve borçlanmalarla ilgili bazı ciddi iddialar içerdiğini kaydeden Fellahoğlu, Sayıştay’ın halen belediyedeki 2 odada çalışmalarını sürdürdüğünü; konunun Başsavcılık’ça da incelendiğini anlattı.

LTB Başkanı Fellahoğlu, araştırma komitelerine sendika temsilcisinin de katılmasını istediğini ifade etti.

MAKAM ARACI SADECE ZORUNLU DURUMLARDA

Bir başka soru üzerine, çok zorunlu durumlar dışında makam aracı kullanmayacağını, belediyede her türlü tasarruf tedbirini uygulayacaklarını, kendi içeceklerini kendisinin ödeyeceğini açıklayan Fellahoğlu, envanter çalışmalarının yapıldığını, fazla salon araçların elden çıkarılacağını ve sadece ihtiyaç duyulanların kalacağını söyledi.

BULUTOĞLULARI KUTLADI

“Bu kenti hep birlikte kurtaracağız. Kim ne yaptı ona takılıp kalmayacağız. Onları konuştuk, araştırmalarımızı yapacağız ama diğer taraftan da kendimizi belediyemizi ve kenti kurtarmaya adapte edeceğiz” diyen Kadri Fellahoğlu, seçim gecesi bir televizyon kanalında katıldığı program sonrasında, istifa eden LTB eski Başkanı Cemal Bulutoğuları’yla telefonda görüştüğünü, Bulutoğluları’nın kendisini kutladığını, halen özel eşyaları makam odasında duran Bulutoğluları’nı eşyalarını almak üzere davet edeceğini ve görüşeceğini belirtti.

Fellahoğlu, “Zaman ilerledikçe daha iyi şeyler olacağına inanıyorum. Lefkoşalı da, çalışan da belediyesine sahip çıkacak. Buna inanıyorum. Yeter ki hem halkın, hem belediye çalışanlarının sorunlarını çözelim. Bunları çözdükçe Lefkoşamızda çok daha güzel şeyler yaşayacağız” dedi.

“BOYNUMUZUN BORCU”

Başkent Lefkoşa’nın tüm devlet birimlerinin, 3 sınır kapısının bulunduğu ve  yılda 1.5 milyon turist ağırlayan özellikli bir kent; LTB’nin de uluslararası tanınmışlığı olan bir başkent belediyesi olduğuna işaret eden Kadri Fellahoğlu, sözlerini “Bizim boynumuzun borcudur belediyemizi ve Lefkoşa halkını hak ettiği yere taşıyalım… Seçimlerde dediğimiz gibi gece gündüz çalışacağız. LTB’yi belediyenin ve halkımızın çıkarları doğrultusunda yöneteceğim. Birilerinin çıkarları doğrultusunda asla… Belediyeyi tek kuruşun da hesabını yaparak yöneteceğiz” ifadeleriyle tamamladı. 

(T.A.K. - Özgül Gürkut Mutluyakalı)

Bu haber toplam 1574 defa okunmuştur