1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Annan Planı kargaşa yaratacak bir plan”
 “Annan Planı kargaşa yaratacak bir plan”

“Annan Planı kargaşa yaratacak bir plan”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Annan Planı’nın bir çözüm planı değil tam tersine kargaşa yaratacak bir plan olduğunu kaydederek, şu anda önemli olanın Rum tarafı ile 2008'den beri sürdürülen yeni görüşme sürecinde konuşulanlar olduğunu vurguladı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Annan Planı’nın bir çözüm planı değil tam tersine kargaşa yaratacak bir plan olduğunu kaydederek, şu anda önemli olanın Rum tarafı ile 2008'den beri sürdürülen yeni görüşme sürecinde konuşulanlar olduğunu vurguladı.

Eroğlu, “Bizim üzerinde durduğumuz temel olay Kıbrıs'ta var olan gerçeklerden yola çıkılarak bir antlaşma yapılmasıdır. Aksi takdirde yeni çatışma alanları ortaya çıkar ve antlaşma dediğiniz şey çatışma zemini yaratan bir belgeye dönüşür” diye konuştu.
Beklentilerinin konuşulmamış hiç bir yönü kalmayan Kıbrıs konusunu süratle bir antlaşma ile sonuca bağlamak olduğunu dile getiren Eroğlu, iyi niyetli ve barışçı olduklarını, Kıbrıs Türk Halkı'nın hak ve hukukunu koruyarak Anavatan Türkiye'nin tarihi haklarını gözeterek bir neticeye varmak istediklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Akademi Politik dergisinin sorularını yanıtladı. Mülakat, www.akademipolitik.com sitesinde de yayımlandı.

“Annan Planı geride kaldı”
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre soru ve cevapların özeti şöyle:
Akademipolitik: Türk tarafı Kofi Anan Planının verebileceği tavizin sınırı olduğunu açıklamış, ondan geri gidemeyeceğini söylemişti. O zaman bu planı reddeden Rum tarafının şimdi planı kabul edebileceğinin işaretini aldınız mı? Almadıysanız Türk tarafının görüşme sürecinde ısrar etmesinin anlamı nedir? Türk tarafı Kofi Annan Planında öngörülenin gerisindeki bir çözümü kabul edebilir mi?
Cumhurbaşkanı Eroğlu : “Annan Planı geride kaldı. Tabii ki şimdiye kadar yapılan tüm belge, çerçeve antlaşması çalışmalarından yararlanmak mümkündür ama Annan Planı içerisinde de yazdığı gibi taraflardan biri referandumda reddettiği için ortadan kalmıştır. Şu andaki Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades 2004 Annan Planı referandum sürecinde "evet kampanyası" sürdürmesine rağmen şu anda Annan Planı'nın başlıca karşıtı pozisyonundadır. Benim başında olduğum Ulusal Birlik Partisi de 2004 yılında Annan Planı'na "hayır kampanyası" sürdürmüştük. Bana göre Annan Planı bir çözüm planı değil tam tersine kargaşa yaratacak bir plan idi.”

Aksi taktirde yeni çatışma alanları ortaya çıkar

“Şu anda önemli olan Rum tarafı ile 2008'den beri sürdürülen yeni görüşme sürecinde konuşulanlardır. Bizim üzerinde durduğunuz temel olay Kıbrıs'ta var olan gerçeklerden yola çıkılarak bir antlaşma yapılmasıdır. Aksi takdirde yeni çatışma alanları ortaya çıkar ve antlaşma dediğiniz şey çatışma zemini yaratan bir belgeye dönüşür”

Akademipolitik: Kofi Annan planı Rumların ağırlıkta olacağı bir ekonomi yönetimini öngörüyordu. Plan kabul edilseydi Rumların bugün içine düştükleri ekonomik kriz Kıbrıs Türklerini de etkilemeyecek miydi? Kofi Annan Planı çerçevesinde bir çözüm bugünkü koşullarda kabul edilse bunun KKTC ekonomisi üzerindeki etkisi ne olur?
Cumhurbaşkanı Eroğlu: “Bu tip tahminlerde ya da öngörülerde bulunmak çok doğru değil diye düşünüyorum. Annan Planı uygulansaydı Kıbrıs Türk Halkı'nın ekonomik olarak çok ciddi sıkıntılar yaşayacağını ise o dönemde çok kez dile getirmiştim ama artık o konuları açmanın bir faydası olmayacağı kanaatindeyim. Biz şimdi önümüze bakıyor, iki tarafın uzlaştığı bir Ada için çaba gösteriyoruz. Sağlam ve doğru bir antlaşmanın Ada ekonomisine olumlu etki yapacağı kesindir ama sağlam ve doğru bir antlaşma olması şarttır.” TAK

Bu haber toplam 1468 defa okunmuştur