1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Anastasiades'e ölüm tehdidi
Anastasiadese ölüm tehdidi

Anastasiades'e ölüm tehdidi

Anastasiadis, çocukları ve torunları ölümle tehdit edildi.

A+A-

Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis ve Güney Kıbrıs Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis ile çocukları ve torunları ölümle tehdit edildi.
Politis “Politis’e Tehdit Mektubu... Meçhul Kişilerin Hedef Tahtasında Anastasiadis ve Dimitriadis” başlığıyla yansıttığı haberinde, gazeteye gönderilen tehdit mektubunun; ‘Mevduatları Kurtarma Grubu-Ölene Kadar Yeminliler” imzasını taşıdığını yazdı.
Politis’e posta yoluyla gönderilen mektupta, Laiki Bank’daki mevduatların kaybedilmesi ve “Kıbrıs Bankası”ndaki 100 bin Euro üzerindeki mevduatların tıraşlanmasından doğrudan sorumlu tutulan Anastasiadis ve Dimitriadis’in ölümle tehdit edilmekte olduğunu yazan gazete, tehdit mektubunun polise iletildiğini ve araştırma başlatıldığını aktardı.
Habere göre 20 Mart 2013 tarihini taşıyan ve daktiloyla yazılmış mektupta yalnız Anastasiadis ve Dimitriadis değil aileleri de açıkça tehdit ediliyor. Mektupta “Cumhuriyet Başkanı’na ve Merkez Bankası Başkanı’na: sizi uyarıyoruz, blöf yapmıyoruz. Bizim kadar canınız yansın diye torunlarınızdan başlayıp çocuklarınıza ve son olarak size geleceğiz” deniliyor.
Başından sonuna kadar ciddi tehdit ve uyarılar içeren mektupta, “bizi görmezden gelmeyin, bizi küçümsemeyin. Bizi sınamaya kalkmayın. Mevduatları tıraşlamayı derhal durdurun. Siz vatan hainlerinden dolayı bizleri nelerin beklediğini çok iyi biliyoruz. Hiçbir partiye hiçbir örgüte mensup değiliz. Ölmeniz için yemin ettik” ifadeleri yer alıyor.
Gazete meçhul kişilerin ilgili mektupta, suç faaliyetlerinde bulunmaya hazır oldukları ve bunun için adam kiraladıklarını göstermeye çalıştıklarını belirterek, mektubun bir bölümünü şöyle aktardı:
“Bu tür işlerin profesyoneli olanlar da bizimle birlikte. Hiçbir şey anlamayanlar, paradan başka Tanrı’ları olmayanlar bunu çok pahalı ödeyecek. Grubumuz köşe bucak Kıbrıs’ın tamamında faaliyet gösterecek ve bize bunları yapanları cezalandıracak. Sınır tanımayız, bunu ciddiye alın.”
Habere göre tehdit mektubunda Güney Kıbrıs Başkanı Anastasiadis’e hitaben “ailelerinizin her bir bireyinin ne zaman nerede olduğunu bilebilecek durumdayız. Size hitap etmiyoruz çünkü sıfatınız olmamakla birlikte sıfat almak için itibarınız da yok. Çok iyi hazırlanmış bir plana dayanarak bizi mahvettiniz ve bize, çocuklarımıza, torunlarımıza ne olacağına aldırmadan mahvetmeye devam ediyorsunuz. Bundan böyle kaybedecek bir şeyimiz kalmadı” denildi.
Rum polisinin Anastasiadis ve Dimitriadis, aileleri ve yakın çevreleri için geniş güvenlik tedbirleri aldığını belirten gazete, Dimitriadis’in ailesinin, okullarda okuyan çocuklarını alarak yurtdışına gittiğini, Güney Kıbrıs ekonomisindeki gelişmelerle doğrudan veya dolaylı alakası olan bankacılar, siyasiler v.b. gibi diğer kişiler için de koruma tedbiri alındığını kaydetti.
Habere göre güvenilir bir kaynak Politis’e “öyle olsalar dahi, artık hiçbir şey asılsız veya blöf olarak algılanamaz” dedi.
(tak)

Bu haber toplam 1516 defa okunmuştur