ALIŞVERİŞ ÖLÇÜLDÜ

ALIŞVERİŞ ÖLÇÜLDÜ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Rum Sanayi ve Ticaret Odası (KEVE) tarafından ortaklaşa hazırlanan ve geçtiğimiz gün ara bölgede sunumu yapılan, 2009 yılına ilişkin ticari rapora göre, KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki alış-veriş hacmi 2009 yılında 300 milyon

A+A-

Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasında alış veriş hacmi 300 Milyon Euro

Kıbrıs’ın alışveriş hacmi: 300 Milyon Euro

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Rum Sanayi ve Ticaret Odası (KEVE) tarafından ortaklaşa hazırlanan ve geçtiğimiz gün ara bölgede sunumu yapılan, 2009 yılına ilişkin ticari rapora göre, KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki alış-veriş hacmi 2009 yılında 300 milyon Euro oldu.
Simerini ve diğer gazeteler, raporda sunulan verilere göre, 2009 yılında KKTC’ye Güney’den gelen para 192 milyon Euro, KKTC’den Güney’e yönelen paranın miktarının ise 109 milyon Euro olduğunu yazdılar.
Gazete, iki taraf arasındaki ticaretten Kıbrıslı Türklerin daha karlı çıktıklarını savundu ve Kıbrıslı Türklerin kazançlarını gösteren bu rakama, Yeşil Hattı geçenlerin yaptığı harcamalar, Yeşil Hat tüzüğü uyarınca yapılan ticaret, Güney’de çalışan Kıbrıslı Türk işçilerin gelirleri ve Kıbrıslı Türklerin aldıkları emeklilik maaşlarının dahil olduğunu yazdı.
Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’a Yeşil Hat üzerinden yaptıkları satışların da artış gösterdiği, 2009 yıllarında Güney Kıbrıs’a yapılan ihracatın miktarının 6 milyon Euro olduğu belirtilen raporda, Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye yönelik satış miktarının ise yüzde 34 artışla 1 milyon Euro olduğu vurgulandı.

TURİSTLERİN YÜZDE 10’U KUZEY’E


Raporda ayrıca, Larnaka havaalanından Güney Kıbrıs’a gelen yabancı turistlerin yüzde 10’luk kesiminin, KKTC’yi günübirlik turlarla ziyaret ettiği de bildirildi.
Gazete, raporda Güney Kıbrıs’ta çalışan Kıbrıslı Türklere de değinildiğini ve Güney’de çalışan Kıbrıslı Türklerin yüzde 22’sinin Rum Sosyal Sigortalar Kurumu’na kayıtlı olmadıklarının öngörüldüğünü yazdı.
Rapora göre Güney Kıbrıs’ta çalışan kayıtlı Kıbrıslı Türklerin sayısı 2008 yılında 2 bin 800 iken, bu rakam 2009’da 2 bin 460 kişi oldu. Politis ise, konuya ilişkin haberini, “Al-Ver, Git-Gel – Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler Arasında 2009 Yılında 300 Milyon Euro’dan Fazla Dolaşım Oldu” başlıkları altında verdi.


Bu haber toplam 1340 defa okunmuştur