1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. AKP protesto edildi
AKP protesto edildi

AKP protesto edildi

Baraka ve Pir Sultan Abdal Derneği, AKP’yi protesto etti: “Katil ABD, işbirlikçi AKP”

A+A-


Baraka Kültür Merkezi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde eylem yaparak, AK Parti’nin politikalarını protesto etti.


Hatay-Reyhanlı’da yaşanan bombalı saldırının sorumlusunun “Ortadoğu’da savaş isteyen emperyalizm ve AKP hükümeti” olduğunun iddia edildiği protestoda, “Çocuklar Öldürülmesin, Şeker de Yiyebilsinler” pankartı açıldı.
“Katil ABD, işbirlikçi AKP”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Ankara elini Suriye’den çek” sloganları atılan eylemde, Baraka aktivisti Pınar Piro bildiri okudu.

Okunan açıklamanın tam metni şöyle:

 

 

ORTADOĞU’DA SAVAŞI, TÜRKİYE’DE AKP’Yİ İS-TE-Mİ-YO-RUZ!

İki gün önce Hatay-Reyhanlı’da yaşanan dram herkesin malumu...

Öncelikle yakınlarını kaybedenlere taziyelerimizi iletiyor ve bizim ülkemize de göç veren bir bölge olan Reyhanlı halkına, kalbi hemşerileriyle atan buradaki Hataylılara  geçmiş olsun diyoruz.

Bombaların faili meçhul olsa da bu saldırıya sebep olanlar çok meşhurdur. Bu saldırının sorumlusu, Ortadoğu’da savaş isteyen emperyalizm ve onun aktif taşeronu AKP hükümetidir.

Reyhanlı’nın, Suriyeli silahlı muhaliflerin ve cihatçıların üssü konumuna getirilmesine AKP hükümeti bilerek ve isteyerek göz yummaktadır. Emperyalizmin, ülkemizde olduğu gibi Suriye’de de taşeronluğunu üstlenen AKP, savaş güçlerini, para ve silah yardımı ile destekleyerek iç savaşı derinleştirmekten de geri durmamaktadır. Türkiye halklarını çatışma ortamına sürüklemekte beis görmeyen Tayyip Erdoğan, askeri bir müdahaleye destek vereceğini kendi ağzıyla söylemişti. İstediği savaş bu mudur bilinmez ama Reyhanlı’da yaşananlardan AKP dış politikasının sorumlu olduğu bilinmelidir.

Bombalı saldırının gerçekleştiği Reyhanlı gibi başka sınır bölgeleri de emperyalizmin kirli operasyon merkezleri haline getirilmiştir. AKP, kendi halkına reva gördüğü bu insanlık dışı ortamdan, kendi emellerine yol açma yüzsüzlüğünü dahi göstermekte, bir askeri müdahalenin bahanelerini yaratmaya çalışmaktadır.

Bizler Kıbrıs’ta emperyalizmin ve onun işbirlikçilerinin emellerini çok yakından tanıyoruz. Yakın tarihimizde, halkların birbirine kırdırıldığına şahit olduk, nice canlar verdik, kardeş kanı döküldüğünü gördük... Zamanında Bayraktar Camii’nin Kıbrıslı Türk liderliği eliyle bombalanması nasıl körüklediyse iki halkın düşmanlığını, Reyhanlı saldırısı da yeni bir operasyona bahane klınınmak istenmektedir. Çünkü emperyalistler ve taşeronları dün olduğu gibi bugün de, Kıbrıs’ta olduğu gibi Suriye’de de kanla beslenir, savaşla yerini sağlamlaştırır, yalan ve sansürle kendini korumaya çalışırlar.

Ancak biz AKP’nin yalanlarına inanmıyor, sansürlerine kanmıyoruz. Biz ülkemizin de içinde bulunduğu Ortadoğu’daki kardeş halkların barış içinde yaşamasını istiyoruz.  Ve bu uğurdaki mücadelemiz sürecek...

Başka Reyhanlılar olmasın, çocuklar öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler diye... (tak/yd)

Bu haber toplam 1551 defa okunmuştur