1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Kıbrıs için risk
Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Kıbrıs için risk

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Kıbrıs için risk

Candan: Kıbrıs, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ne İstanbul’dan daha yakın

A+A-

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu ve Avrupa Yeşiller Partisi’nin Konsey Toplantısı ve Jeopolitik, Güvenlik ve Enerji Transferi Konferansı için İstanbul’da bulunan CTP-BG Milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Armağan Candan, “Nükleer Tehdit ve Akdeniz Havzasında Ortak Mücadele” panelinde konuştu. Yeşil Düşünce Derneği, Kıbrıslılar Bilim, Eğitim Sağlık ve Dayanışma Derneği (KIBES), nükleersiz.org, tarafından düzenlenen panelde ayrıca  Avrupa Parlamentosu Yeşiller/Özgür İttifak Grubu Eşbaşkanı Rebeca Harms, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir birer konuşma yaptı.

Kıbrıs’ta yeterli bilinç yok

Armağan Candan, Kıbrıs’ın Mersin’de yapılmak istenen Akkuyu Nükleer Santrali’ne, İstanbul’dan çok daha yakın olduğunun altını çizerek, enerjinin tüm ekonomiler için olmazsa olmaz bir girdi olduğunu ancak bunun için dünyanın geleceğinin riske atılmasının kabul edilebilir olmadığını vurguladı. Candan, Avrupa coğrafyasında artık nükleer enerjinin terk edilmekte olduğunu, bunun yerini solar ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının aldığını ifade etti. Nükleer tehlikenin boyutlarının ve Kıbrıs adası üzerindeki olumsuz sonuçlarının neler olabileceğine dair Kıbrıs’ta yeterli bir bilinç oluşmuş olmadığını ifade eden Candan, önümüzdeki dönemde bu konuya katkı sunmak adına Kuzey ve Güney Kıbrıs’ı da kapsayacak bir etkinliğin Kıbrıs’ta düzenlenebileceğini vurguladı.

Haklara saygılı bir yaklaşıma ihtiyaç var

Konuşmasında, yakın geçmişte Kıbrıs adasının açıklarında hidrokarbon yatakları bulunduğunu hatırlatan Armağan Candan, bu enerji kaynağının doğru değerlendirilmesi halinde Kıbrıs sorununa  kapsamlı çözüm bulacak dinamikleri harekete geçireceğini böylelikle Doğu Akdeniz’de ticaret, refah, karşılıklı bağımlılık ve güveni artacağını vurguladı.

Sahir: Akkuyu’nun yaratacağı tehlikelerle muhatap olacağız

Panelde konuşan Kıbrıs Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir de Kıbrıs’ın, Akkuyu Nükleer Santrali’nin yaratacağı tehlikeler ile birebir muhatap olduğunu söyleyerek, “Dünyada bir kavanoz içinde yaşıyoruz bu kapsamda Fukuşima veya Çernobil bizlere uzak değil. Nükleer santrallerde hala bilinmezlikler, hesaplanamayan insan hatalarına açık boyutlar vardır. Kıbrıslı insanların bu konuda aydınlanması için daha çok çalışma yapılmalıdır. Kıbrıs olarak yenilenebilir enerjiye daha fazla yönelmeliyiz” dedi.
KIBES adına konuşan Dr. Kıvanç Diren de böylesi bir etkinliği Avrupa Yeşiller Partisi ve Türkiye Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ile birlikte gündeme getirdiklerini ifade ederek panele katkı koyan bütün katılımcılara teşekkür etti.

Bu haber toplam 1673 defa okunmuştur