1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AKEL gelişmelerden endişeli
AKEL gelişmelerden endişeli

AKEL gelişmelerden endişeli

Kiprianu Troyka’nın Kıbrıs Sorunu ve doğalgaz konusunda da fikir empoze etmesinden korkuyor

A+A-


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Troyka’nın, Kıbrıs sorunu ve doğalgaz gibi konularda da fikir empoze edebileceğine dair endişelerini dile getirdi. Haravgi gazetesi “Troyka’nın Kıbrıs Sorununda da (Fikir) Empoze Edeceğine Dair Endişeler” başlıklarıyla verdiği haberinde, Atina’da bulunan Kiprianu’nun, dün burada düzenlediği basın toplantısını aktardı.
Habere göre Kiprianu, Troyka’nın, ekonominin ötesinde, şantajcı ikilemlerle, Kıbrıs sorunu ve Güney Kıbrıs’ın tek yanlı olarak ilan ettiği sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki doğalgaz gibi diğer konularda da fikirlerini empoze edebileceğine dair endişelerini belirtti. Seçim öncesi dönemde uluslararası basının bir kısmı tarafından, ayrıca Türk yetkilerin açıklamalarıyla, Kıbrıs sorununda yeni bir süreç havası yaratmayı arzulayan makalelerin yazıldığını, bunun seçimlerin sonunda yoğunlaştığını söyleyen Kiprianu, Türk yetkilerin, ekonomik kriz nedeniyle Kıbrıs sorununda, Kıbrıs halkının değil, Türkiye’nin çıkarlarına göre bir çözüm dayatama koşullarının oluştuğunu sandıklarını savundu. AKEL’in çözüme bağlı olduğunu söyleyen Kiprianu, çözüm çerçevesinin yeninden teyit edilmesi ve Kıbrıs Türk tarafının, bu çerçeve içerisinde öneriler ortaya koyacağına dair taahhüdünün olması gerektiğini iddia etti. Kiprianu, hiçbir durumda, ekonomik durumun, kendilerini, Kıbrıs sorununda kötü bir çözümü kabul etmeye ve üzerinde anlaşma varılmış ilkelerden taviz vermeye götürmeyeceğini de söyledi.

Kiprianu AB’yi eleştirdi

Güney Kıbrıs’taki ekonomik krize de değinen ve AB’yi sert bir dille eleştiren Kiprianu, Güney Kıbrıs’ın devasa ekonomik sorunlarının, son aylarda değil, son yıllarda takip edilen AB’nin siyasi tercihlerinden kaynaklandığını söyledi. Euro Grubu ve Anastasiadis Hükümetinin kararlarının daha büyük sorunlara neden olacağı yönündeki değerlendirmelerini de aktaran Kiprianu, Troyka dışında bir çözümle ilgili bir plan üzerinde çalışmalar yapmakta olduklarını belirtti.
(tak)

Bu haber toplam 1319 defa okunmuştur