AKDENİZ ISINDI

AKDENİZ ISINDI

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli’nin de katılımıyla geçtiğimiz Cumartesi günü Polonya’da gerçekleştirilen AB Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısı’nda doğalgaz konusunun da konu

A+A-

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli’nin de katılımıyla geçtiğimiz Cumartesi günü Polonya’da gerçekleştirilen AB Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısı’nda doğalgaz konusunun da konuşulduğu kaydedildi.

Haravgi gazetesi, AB Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısı’nın esas olarak Ortadoğu ve Libya ile Suriye’deki problemlerle ilgili olmasına rağmen; Dışişleri Bakanı Markulli’nin toplantının ilk gününde fırsat bularak muhataplarını Türkiye’nin; doğalgaz aramalarıyla ilgili olarak Rum tarafına yönelik “tehditleri” konusunda bilgilendirdiğini kaydetti.

Gazete, toplantının ikinci gününde, aday ülkelerin de toplantıda hazır bulunduklarını ve Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “kendini tekrarlamakta tereddüt etmediğini” ileri sürdü.

Gazeteye göre, Rum radyosu RİK’e açıklamalarda bulunan Markulli, toplantıda söz aldığını ve kendisine; ileri sürdükleri Türk tehditlerine ayrıntılı bir şekilde değinme ve Davutoğlu’nun önünde kendisine AB’deki muhataplarından, AB’nin; Türkiye tarafından ortaya konulan herhangi bir “tehdidin” gerçekleştirilmesinden kaçınılması için önlem almasını talep etme fırsatı verildiğini kaydetti.

TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun bu duruma nasıl tepki verdiğinin sorulması üzerine ise Markulli, “Bir anlaşmazlık yaşandı, çünkü bu mesele toplantı konularından değildi ve çok kısıtlı bir zaman vardı. Ancak Türkiye’nin görüşleri net olduğu gibi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin görüşleri de netti” şeklinde yanıt verdi.

 “YUNANİSTAN ALARMDA”

Simerini gazetesi ise, yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde ise, Rum tarafındaki Sigma televizyonunun dün akşam yayımladığı bilgilere dayanarak; Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”indeki doğal gaz çıkarma çalışmaları yüzünden Ankara’nın bölgede sıcak olaylar yaşanmasına yol açacağına dair bilgilerin artmasından dolayı; teyakkuz durumunda bulunduğunu yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2047 defa okunmuştur