1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. AĞAÇ DİKİMİ SORUN OLDU
AĞAÇ DİKİMİ SORUN OLDU

AĞAÇ DİKİMİ SORUN OLDU

Orman Dairesi, Yiğitler köyünde Kıbrıs’a özgü doğal bitkilerin yetiştiği alanı temizleyerek fidan dikmeye çalıştı, köy muhtarı ve vatandaşlar engelledi. Askerin de izin vermemesi üzerine Orman Dairesi “ağaçlandırma” işini sonlandırmak zorunda kaldı.

A+A-

 

 

Orman Dairesi, Yiğitler köyünde ülkeye özgü; nergis, ayrelli, alıç, hostes, gabbar ve gafgarit (yabani enginar) gibi bitkilerin yetiştiği arazileri kazarak ağaç dikmeye çalıştı, köy halkını karşısında buldu. İki gün boyunca bölgede çalışma yapan görevlileri Yiğitler köyü muhtarı Raşit Özsağlam engelledi. Orman Dairesi’nin 2002 yılında başlattığı potansiyel ağaçlandırma projesi altında, Yiğitler’de bulunan askeri alan içerisinde ağaçlandırmaya gidilmesine askeri makamlar da izin vermedi. Raşit Özsağlam, çalışmaların durdurulması için dün üç saate yakın Orman Dairesi yetkilileriyle görüşerek, anlaşmaya vardı. Orman Dairesi’nin ağaçlandırma işlemini başka alanlarda devam ettireceği öğrenildi.

YİĞİTLERİN SEMBOLÜ GAFGARİTLERDE KESİLMEK İSTENDİ
Konuyla ilgili YENİDÜZEN’e konuşan Yiğitler Muhtarı Raşit Özsağlam, ağaç ekilmesi istenilen alanda; nergis, ayrelli, gafgarit (yabani enginar), hostes, gabbar ve alıç bitkileri olduğunu ve bu ürünlerin ekinlerinden köyün yarısının geçim kaynağı sağladığını dile getirdi.
Özsağlam, “Orman çok güzel bir şeydir, 2002 yılında Orman Dairesi’yle işbirliği yaparak bazı yerlere çok güzel ağaçlandırmalar yaptık. Ancak şimdi bize sorulmadan bu ürünleri sökmeye kalktılar, ben durdurdum. Orman Dairesi Müdürü adamlarını gönderdi. Birlikte gezerek yetişen bitkileri gösterdim. Nergislerin toplanması ve kesilmesi zaten hükümet tarafından yasaklandı. Ağaç ekilmek istenen yerde nergislerde var” dedi.

DİDEM MENTEŞ'İN HABERİ BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1505 defa okunmuştur