1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Afrodit'e ikinci sondaj Hazıran'da
Afrodite ikinci sondaj Hazıranda

Afrodit'e ikinci sondaj Hazıran'da

Güney Kıbrıs’ın 12 parseldeki ikinci teyit sondajının haziran ayında yapılacağı bildirildi.

A+A-

Güney Kıbrıs’ın 12 parseldeki ikinci teyit sondajının haziran ayında yapılacağı bildirildi.


“Afrodit” olarak adlandıran parseldeki ilk sondajı da yapan Amerikan Noble Energy Şirketi’nin başkanı Charles Davidson, haziran ayında yapacakların ikinci teyit sondajının ardından teyit sondajı çalışmalarının 3 ayda tamamlanacağını söyledi.
Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis ile dün bir görüşme gerçekleştiren Davidson, sonbaharda, 12’nci parseldeki doğalgaz rezervi miktarıyla ilgili daha net bilgiye sahip olunacağını belirtti.
“TEYİT SONDAJI HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK ÜÇ AY SÜRECEK”
Simerini “12’nci Parseldeki Teyit Sondajı Haziran’da” başlıklı haberinde, Davidson’un, Noble Energy’nin 12’nci parseldeki stratejik yatırımcı olarak müdahil olmak istediği yatırımların bir listesini Anastasiadis’e verdiğini ve doğalgaz ihracatı konusunda Güney Kıbrıs ile İsrail arasında işbirliği olması ümidini dile getirdiğini yazdı.
Davidson’un dün Güney Kıbrıs’taki basın mensuplarıyla da görüşerek, şirketinin hükümetle yaptığı son temaslar sırasında masaya “LNG (sıvılaştırılmış) doğalgaz konusunda uzman bir ortağa daha ruhsat verilmesi” ve “doğalgaz yataklarından ticari istifade projelerinin tamamlanması” konularını koyduğu yönünde bir açıklama yaptığı belirtildi.
Haber, özetle şöyle devam etti:
“Noble, hükümetten, İsrail’in Leviathan örneğinde olduğu gibi, ilave bir ortak da daha edinmek istedi. Noble’ın, İsrail parselinde doğalgaz sıvılaştırma konusunda yegâne deneyim sahibi şirket olan Woodside isimli Avustralya şirketiyle birlikte çalıştığını hatırlattı.
Davidson ‘İlgi gösteren şirketlerin hangileri olduğu konusunda yorum yapmak istemiyorum. Bize bazı şirketlerin ilgi gösterdiği söylendi. Biz de hükümete bazı isimler verdik. Bir teklif yapabilmek için bazı bilgiler sunmamıza müsaade edilmesini bekliyoruz’ dedi.
Davidson’un, hükümete götürdüğü ikinci konu olan doğalgaz yataklarından ticari açıdan istifade edilmesi konusunda da terminalle ilgili çalışmanın Nihai Yatırım Kararına (Final Investment Decision) ilerlenebilmesi için öncelikle hükümet ile ticari çerçeve oluşturulması gerektiğini söyledi.
Charles Davidson, İsrail’in Karis parselindeki sondaj tamamlandıktan hemen sonra, haziran ayında 12’nci parselde teyit sondajına başlanacağını, tamamlanması için 60-90 gün gerekeceğini ve hemen ardından Noble Energy’nin yataktaki rezervlerle ilgili değerlendirme yapacağını belirtti.
‘Bu sondaj, yatağın hacmiyle ilgili somut değerlendirme yapmamıza olanak tanıyacak’ diyen Davidson, çıkacak sonuca göre ilave teyit sondajları gerekebileceğini belirterek şirketinin elindeki istatistik sistemine göre yatakta daha önce öngörülen 5 milyar ayak küpten yüzde 25 az veya 8 milyar ayak küpten yüzde 25 fazla doğalgaz olabileceğini anlattı”
Davidson’un, 12'nci parsel içerisinde, halen keşfedilen dışında ikinci bir yatak olasılığından söz edilmesiyle ilgili soruyu yanıtında, daha çok araştırma sondajları için perspektifler olduğunu ve keşfedilenden başka yataklar olmasının mümkün olduğunu ancak keşfedilen yatağın değerinin daha fazla olduğuna inanç belirttiği kaydedildi.
Davidson’un, doğalgaz sıvılaştırma terminali inşa edilmesi planlanan mevkiyle ilgili bir tercihi olup olmadığı yönündeki soruya, “Kıbrıs, ilk sürdürülebilir alanı buldu. İsrail de muhtemel terminal inşa alanları aramakta” yanıtını verdiği belirtildi.


NOBLE’E GÖRE  “DOĞALGAZIN İHRACI İÇİN EN UYGUN YÖNTEM SIVILAŞTIRMA”

Politis “Hangi Boru Hattı? Tercih LNG... Noble Gaz Ticareti Konusundaki Tercihlerini Netleştirdi” başlıklı haberinde, Davidson’un dün Rum gazetecilere yaptığı açıklamalarda, 12’nci parseldeki ve sözde Rum “MEB”indeki doğalgazın ihracı konusunda en uygun yöntemin sıvılaştırma olduğunu söylediğini yazdı.
Gazete bunun da, Noble’ın, doğalgazın ne Yunanistan’a, ne de Türkiye’ye, ne de başka bir istikamete taşınması için boru hattı kurmakla ilgilenmediğinin göstergesi olduğuna işaret etti.
Gazete ayrıca haberin “Üç Seçenek... Woodside, ENI ve TOTAL” başlıklı bölümünde, Davidson’ın dün görüştüğü Anastasiadis’e Noble’ın 12’nci parseli geliştirmek için ilave bir ortağa daha ihtiyacı olduğunu ilettiğini ancak isim zikretmediğini yazdı.
Politis’in haberi şöyle devam etti:
“Noble’ın üç tercihi var. Bunlardan birincisi Noble ve Delek’in İsrail’in Leviathan parselinde yüzde 30 oranında işbirliği konusunda ön anlaşma yaptığı Avustralya’nın doğalgaz alanındaki ikinci büyük şirketi Woodside şirketidir. Kıbrıs MEB’indeki 2,3 ve 9 numaralı parsellerin ruhsatını alan İtalyan ENI ikinci, 10 ve 11’inci parsellerin ruhsatını alan Fransız TOTAL şirketi de üçüncü tercihtir.
Bilgilerimiz, önceliğin, ikinci tur imtiyaz hakkı ihalesine katılarak teklif veren ancak başarı sağlayamayan Woodside’dan yana olduğu yolunda. Noble ile işbirliğinin (Rum yönetiminin izin vermesi gerekiyor) yürümesi halinde Avustralyalılar sıvılaştırma terminali ve LNG ihracatı konularında başrol sahibi olacaklar çünkü bu alanda istisnai deneyim ve teknik bilgiye sahiptirler.”


ANASTASİADİS’TEN DENİZALTI BORU HATTI VE LNG TERMİNALİ TAAHHÜTÜ

Güney Kıbrıs  Başkanı Nikos Anastasiadis, hükümetinin “yerli” yataklardaki doğalgazı Güney Kıbrıs’a taşımak için denizaltı boru hattı ve ihracat maksadıyla doğalgaz sıvılaştırma terminali gibi zaruri altyapı projelerini ileri götüreceğini açıkladı.
Haravgi “Doğu Akdeniz’de Doğalgaz Konferansı... Anastasiadis’ten Denizaltı Boru Hattı ve LNG Terminali Konusunda Taahhüt” başlığıyla yansıttığı haberinde dün Lefkoşa’nın Rum kesiminde düzenlenen “Doğu Akdeniz’de Doğalgaz” konulu konferansa yer verdi. Habere göre, Anastasiadis, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Nikos Kuyalis tarafından okunan konuşmasında, boru hattı ve terminal projelerini ileri götürecekleri taahhüdünde bulundu.
Konferansta konuşan Noble Energy Şirketi Başkanı Charles Davidson da doğalgazdan yararlanılmasıyla ekonomik ivme perspektiflerine değindi. Davidson, şirketine 12’nci parselde sondaj izni ruhsatı verilmesinden memnuniyet belirttiği konuşmasında, doğalgaz bulunması prosedürünün büyük yatırımlar gerektirdiğini ve riskli olduğunu hatırlattı.
PGS isimli şirketin Kıbrıs-Lübnan ve Yunanistan arasındaki deniz bölgesiyle ilgili sismoloji ve jeolojik verilerin yer aldığı geniş bir elektronik kütüphanenin oluşturulduğu konferansta, 2000-2012 döneminde yapılan çeşitli araştırmalardan elde edilen verilerin yanı sıra çeşitli bölgelerin morfolojisi ve parsellerde var olan perspektiflerle ilgili işaretler somut örnekler ortaya konularak gösterildi. Konferans bugün de devam ediyor. (tak)

Bu haber toplam 1139 defa okunmuştur