1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ACLU olayının görüntüler yayınlandı
ACLU olayının görüntüler yayınlandı

ACLU olayının görüntüler yayınlandı

Evsizi öldürüp cezasız kalan polislerin görüntüleri yayınlandı

A+A-

ABD'de, elindeki bir kalem bıçak yüzünden akıl hastasını öldüren polislerin cezasız kalmasının ardından, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) olayın görüntülerini yayınladı.

Michigan eyaletinde, elindeki bir kalem bıçak yüzünden 8 polisin etrafını sardığı ve 6 polisin 46 defa ateş ederek öldürdüğü akıl hastası evsizle ilgili görülen davada polisler cezasız kaldı. Davanın ardından, ACLU olayın nasıl meydana geldiğiyle ilgili bir video yayınladı.

Michigan eyaletindeki Saginaw polisinin 2 yıl önce kurşun yağmuruna tuttuğu akıl hastası Milton Hall'un (49) davasında polislerin cezasız kalmasıyla ilgili düşüncelerini dile getiren anne Jewel Hall, oğlunun öldürülmesini ''trajedi'' ve ''suikast'' olarak niteledi.

Anne Hall, yayınlanan videodaki açıklamasında, ''Onun bu polislerin kendisine ne yapacağı hakkında hiçbir fikri yoktu'' diyerek, olayla ilgili görülen davada ''adaletin yerini bulmadığı''nı ifade etti.

New Mexico eyaletinin Alburqueque kentinde aktivist olan anne Jewell Hall, sivil haklar aktivisti Rosa Parks'ın resmini gösterdiği videoda, oğlu için ''O da annesi gibi bir toplum çalışanıydı'' ifadesini kullandı. Oğlunun 20'li yaşların ortalarında akıl hastalığı belirtileri gösterdiğini bildiren anne Hall, buna rağmen oğlunun hayatını bağımsızca yaşadığını belirtti.

ACLU'nun videosunda anne Hall'la yapılan röportaj dışında, açık bir şekilde polislerin evsiz ve akli dengesi yerine olmayan bir Amerikalıyı nasıl öldürdüklerine ilişkin görüntülerde, polis şiddeti öne çıkıyor.

Görüntülerle ilgili konuşan anne Hall, oğlunun elinde sadece bir kalem bıçak olduğu halde beyaz polisler tarafından 46 el ateş edilerek öldürüldüğünü ifade etti.

Temmuz 2012'de biri köpekli 8 polisin etrafını sardığı Afrikan Amerikan asıllı Hall, 6 polisinin aynı anda ateş etmeleri sonucunda hayatını kaybetmişti.

Yapılan soruşturmalar sonucunda olaya karışan polisler eyalet ve federal seviyede hiçbir ceza almazlarken, Adalet Bakanlığı, şubat ayında yaptığı açıklamada, polisin görevi kötüye kullandığına ilişkin yeterli bir delilin bulunmadığını bildirmişti.

(AA)

Bu haber toplam 1476 defa okunmuştur