1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD’den Anastasiadis’e “5 ve 6. parsel” uyarısı
ABD’den Anastasiadis’e “5 ve 6. parsel” uyarısı

ABD’den Anastasiadis’e “5 ve 6. parsel” uyarısı

Politis gazetesi “5 ve 6’yı Dondurun- ABD’nin, Gerilimden Kaçınması İçin Anastasiadis’e Mesajı”

A+A-

 

ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi John Koening’in, Güney Kıbrıs’ın ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki 5 ve 6. parsellere araştırma izni verilmesi durumunun, Doğu Akdeniz bölgesinde hakim olan gerilim ortamını kötüleştireceği ve termometrenin ısınacağı şeklinde mesajı Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’e ilettiği belirtildi. Politis gazetesi “5 ve 6’yı Dondurun- ABD’nin, Gerilimden Kaçınması İçin Anastasiadis’e Mesajı” başlıklı haberinde ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koeing’in, geçtiğimiz Pazartesi günü Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmenin içeriğine yer verdi. Gazete diplomatik kaynaklara dayanarak Koeing’in, Kıbrıs sorunu da dahil olmak üzere geniş bölgeye ilişkin olarak açık olan konuları yanı sıra 5 ve 6. parsellere ilişkin bu konuyu da gündeme getirdiğini belirtti.
Amerika’nın, Anastasaidis Hükümeti’ne yönelik bu mesajının mantığının, Türk Hükümeti’nin Kıbrıs sorununda, ileriki aylar içerisinde olumlu adımlar konusunda istekli gözükeceği şeklindeki argümanına dayandığını yazan gazete bu mantık ve Güney Kıbrıs’ın müzakerelerin gelecek sonbahar ayından ve bundan sonra başlaması ışığında Amerikan unsurunun, Kıbrıs etrafındaki deniz bölgesinde bu ara içerisinde yeni enerji olgularının ortaya çıkmaması şeklindeki Türk mesajlarını kabul ettiğini yazdı.
ABD Büyükelçisi’nin doğalgaza ilişkin mesajının, Kıbrıs sorunu da dahil, değindiği diğer konular açısından, ek bir mesajı teşkil ettiğini belirten gazete, bunun bir başka deyişle, belirli parsellerdeki araştırmalardan şu anda kaçınılması veya dondurulması şeklindeki hareketin, Kıbrıs sorunundaki gelişmelere ilişkin perde gerisindeki çabalara da yardımcı olacağı anlamına geldiğini yazdı.
Gazete bunun ayrıca Güney Kıbrıs’ın, Kıbrıs sorununda özlü bir görüşmeye müdahil olma niyetine yönelik iyi niyet hareketi olarak algılanabileceğini de belirtti. (tak)

Bu haber toplam 1398 defa okunmuştur