1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AB ISRARCI
AB ISRARCI

AB ISRARCI

AB'den, "mevduatlardan kesintiye devam" mesajı verildi.

A+A-

Güney Kıbrıs parlamentosunun mevduatlarda kesinti öngören kurtarma paketini reddetmesi AB'yi sarsarken, ''mevduatlardan kesintiye devam'' mesajı verildi.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, yazılı açıklamasında, Güney Kıbrıs’taki oylama sonucunu not ettiklerini ve ''reform çabalarında desteğe hazır olduklarını'' belirtse de Euro Grubu'nun mevduatlardan bir defalık kesintide ısrarcı olduğunu hatırlattı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, oylama sonucundan ''üzüntü duyduğunu'' belirterek, bu sonucun Euro Bölgesi'nin kalanını olumsuz etkilememesi için yeterli ihtiyat tedbirlerinin alındığını ifade etti.

Schauble, mevduatlardan kesintinin Güney Kıbrıs’a özel olduğunu, başka ülkelerde uygulanmayacağını savundu.

Schauble, Euro Bölgesi maliye bakanlarının onayına rağmen Kıbrıs Rum parlamentosunun reddettiği ilk teklifin ''masada kalmaya devam ettiğini'' kaydetti.

Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden ise Euro Bölgesi maliye bakanlarının yeni bir paket hazırlamak için acilen tekrar toplanması çağrısında bulundu.

Frieden, ''Euro Bölgesi ve Güney Kıbrıs için iyi olmayan karara'' saygı duyarak, alternatiflere bakılmasını istedi.

İflastan kurtulmak için 17 milyar Euro talep eden Kıbrıs Rum hükümetine 10 milyar Euro’luk destek verme kararı alan Euro Bölgesi maliye bakanları, açığın kapatılması için mevduatlardan bir defalık kesinti yapılmasını önermişti.

Buna göre, 100 bin Euro’nun altındaki hesaplardan yüzde 6,75, bu rakamın üzerindeki hesaplardan ise yüzde 9,9 oranında vergi alınması öngörülüyordu.

Kıbrıs Rum bankalarında yaklaşık 25 milyar Euro mevduat bulundurduğu tahmin edilen Rus vatandaşlarının bundan zarar görecek olması Moskova yönetimini kızdırmış, Devlet Başkanı Vlademir Putin AB paketini ''adaletsiz, amatörce ve tehlikeli'' olarak nitelendirmişti.

Güney Kıbrıs Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in dünkü Moskova ziyareti, reddedilen paketin ardından bulunacak yeni formüle Rusya'nın müdahil olma ihtimalini artırıyor. (AA)

Bu haber toplam 1350 defa okunmuştur