1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 82’nci vilayetten haberler
82’nci vilayetten haberler

82’nci vilayetten haberler

SİNEK PROTOKOLÜNE VALİDEN TEPKİ “Kuzey Kıbrıs’ın Lefkoşa İlçesi Kaymakamı İrsen Küçük, bazı köylerde artış gösteren sivrisinek ve küpdüşene karşı vatandaşlarla birlikte bir kampanya başlatacaklarını açıkladı. Yanına köy muhtarları Şerife Ünv

A+A-SİNEK PROTOKOLÜNE VALİDEN TEPKİ


“Kuzey Kıbrıs’ın Lefkoşa İlçesi Kaymakamı İrsen Küçük, bazı köylerde artış gösteren sivrisinek ve küpdüşene karşı vatandaşlarla birlikte bir kampanya başlatacaklarını açıkladı.
Yanına köy muhtarları Şerife Ünverdi ve Hüseyin Özgürgün’ü de alarak dere yatakları içinde incelemelerde bulunan Küçük, “Sayın valimizle de görüşmeler yapmak suretiyle sinek sorununu en kısa sürede çözebileceğimize inanıyoruz” dedi.
İl Valisi Halil İbrahim Akça ise, geçen yıl verdikleri sinek ilaçlarının hesapasız kullanıldığını belirterek, gelecek yıldan avans ilaç vermek dışında bir seçenek bulunmadığını kaydetti.
Lefkoşa’dan kısa dalga üzerinden bölgesel yayın yapan ‘Vali’nin Sesi’ televizyonuna konuşan Akça, “Ortada Ankara ile imzalanmış bir protokol var. Bu protokolün altında eski Kaymakam Eroğlu ile şimdiki Kaymakam Küçük’ün imzaları yer alıyor. Bir yılda kullanılacak sinek ilacını 3 ayda tüketirseniz, tabii ki sinek istilasına uğrarsınız. Ben size demedim miydi?” şeklinde konuştu.
Vali Yardımcısı Derviş Eroğlu da Vali Akça’ya katıldığını, zaten katılmaktan başka bir çaresi olmadığını, daha önce katılmadığını söylediğinde başına nelerin geldiğini herkesin çok iyi anımsadığını, bir daha böyle anımsanacak bir olaya sebebiyet vermek istemediğini, topun Kaymakam’ın ayağında bulunduğunu, o topa iyi vurulması gerektiğini, her topun huyunun farklı olduğunu ve bunun bilinciyle hareket edilmesinin şart olduğunu, yanlış vurulması halinde topun nereye gideceğinin kestirilemeyeceğini, topun kaybolması durumunda bunun hesabının verilmesi durumunun hasıl olacağını, kendisinin vali yardımcısı olarak gerekli ikazları yapmak dışında elinden bir şey gelmediğini, geldiği dönemlerde de topu başkasının ayağına cirilleme gibi bir ustalığı olduğunun unutulmuş olduğunu umduğunu, MTG’de kalecilik yaptığı yıllarda kaleye gelen topu her degajda ovuta yolladığını, böylece zaman kazanarak gol yememeyi planladığını, bazen her avut sonrası ağların havalandığını ve seyircilerden epey küfür işittiğini anımsadığını ancak bunların geçmişte kaldığını ve artık yeni bir sayfa açarak ileriye bakılması gerektiğini belirtti.

KAYMAKAMA YENİ MAKAM ARABASI


Lefkoşa Kaymakamı’nın eskiyen makam otomobili yenilendi.
82 KK 001/3 plakalı Anadol marka araç, Düzce’den Kuzey Kıbrıs’a ulaştırıldı.
Aracın takdim töreninde konuşan Düzce Kaymakam üçüncü muavini Hasan Kesen, Kuzey Kıbrıs’a böyle bir katkıda bulunmaktan kıvanç duyduklarını söyledi.
“Biz 81’inci ildik. Artık bizden sonra gelen yeni bir ilimiz var hamdolsun. Bir nevi bizim ‘kuşumuz’ sayılırsınız. Dedik ki bari kaymakama bir araba da biz verelim. Hem 81’i plaka üzerinden silip 82 yapmak kolay oldu. Bizim çocuklar çok yetenekli. Yalnızca 1’i silip 2 haline getirdiler. Bir de ful servis çektiler Maşallah yenisinden iyi oldu. Hayrını görün” dedi.
Lefkoşa Kaymakamı İrsen Küçük otomobil devrinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, iller arasındaki dayanışmanın önemine işaret etti. “Biz 82’nci vilayet olduk. Eminim ki daha nice 82 eyaletler aramıza katılacaktır” diyen Küçük, daha sonra otomobile binip deneme turu attı.
Konuya ilişkin ‘Vali’nin Sesi Radyosu’na konuşan Halil İbrahim Akça ise, protokol gereği makam arabalarının her 5 yılda bir değişeceğini, ancak Lefkoşa kaymakamlığının sürenin yarısına gelmeden eski arabayı bozduğunu söyledi. “O protokolde imzaları var” diyen Vali Akça, Ankara’dan Kaymakam için otomobil isteyecek durumda olmadığını, ancak askerlik arkadaşı Düzce Valisi’nin imdada yetiştiğini ve bu katkıyı sağladığını anlattı.
Vali Yardımcısı Eroğlu ise uzun süre sonra yeniden yayına başlayan ‘Vali ve Yardımcısı’yla 3’üncü Boyut’ isimli haftalık TV programında, makam otomobilleri konusunun Kaymakamlık bünyesinde halledilmesi gereken bir konu olduğunu, kendisinin gerekli ikazları yapmasına rağmen düzenli servise gidilmediğini, yıpranan su bombası ile rayma eden galbüratörün tamir edilmediğini, vayper lastiklerinin bile değiştirilmediğini, bu durumda söylenecek bir şey bulunmadığını, söylese bile bunun anlaşılacağından kuşku duyduğunu, kendi makam arabasının da zaman zaman sorun çıkardığını ama gerekirse vatan için millet için mobilete dahi binebileceğini, geçmişte kırmızı sellalı bir velesbiti olduğunu, o günlerin geride kaldığını, artık önümüze bakılması gerektiğini, valinin her koşulda haklı olduğunu, olmadığı durumlarda birinci kuralın yürürlüğe girdiğini, programın bir an önce bitmesinde fayda bulunduğunu belirtti.
Bunun üzerine ‘Vali ve Yardımcısı ile 3’üncü Boyut’ yayından kaldırılarak yerine ‘İnanç Dünyası’ programı konuldu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1516 defa okunmuştur