5 günlük Bayram tatili başlıyor

5 günlük Bayram tatili başlıyor

“Şeker Bayramı” olarak da bilinen Ramazan Bayramı, 28 Temmuz Pazartesi günü başlıyor.

A+A-

 

İslam dünyasının iki bayramından biri olan ve “Şeker Bayramı” olarak da bilinen Ramazan Bayramı, 28 Temmuz Pazartesi günü başlıyor. Ramazan ayının son orucu ise Arife günü olan 27 Temmuz’da tutulacak.
İslam dininin kutsal kitabı Kuran’ı Kerim’in indirildiği ay olarak kabul edilen Ramazan ayında tutulan orucun ardından kutlanan Ramazan Bayramı, 3 gün sürecek. Hafta sonuyla birleşen bayram tatili ise 5 güne çıktı. Kamu çalışanları 31 Temmuz’da iş başı yapacak, ardından 1 Ağustos Cuma günü tekrar tatil olacak.  1 Ağustos Cuma günü de, Toplumsal Direniş Bayramı kutlanacak. Bayram çerçevesinde tören ve etkinlikler düzenlenecek.

Namaz 06.33’te
Ramazan Bayramı namazı, 28 Temmuz Pazartesi sabahı saat 06.33’te kılınacak. Din İşleri Başkanlığı bu yıl Ramazan Bayramı için verilecek fitreyi 17.5 TL olarak belirledi. Fitrelerin, bayram namazından önce verilmesi gerekiyor. Belediyeler ve polis, bayramın huzur içinde geçmesi ve hizmetlerin aksamaması için çeşitli önlemleri aldı.

Cezaevinde açık görüş

Ramazan bayramı nedeniyle Merkezi Cezaevi’nde bulunan mahkum ve tutuklular 28-31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen programa uygun olarak yakınları ile açık görüş yapabilecek.
İçişleri Bakanlığı Basın Birimi’nden verilen bilgiye göre, açık görüşe gidebilecek ziyaretçilerin isimleri, tutuklu ve hükümlüler tarafından daha önce Cezaevi Müdürlüğü’ne bildirildi. Ziyaretler, 5 kişiyi aşmayacak şekilde yapılacak. Ziyaretler, Merkezi Cezaevi tarafından düzenlenen program kapsamında 09.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek ve bir ziyaretçinin toplam görüşme süresi 3 saati aşmayacak şekilde olacak. Açıklamada, ziyaretçilerin kendini tanıtıcı belge taşımaları ve götürülecek yiyeceklerin ziyaret esnasında tüketilebilecek şekilde kısıtlı olması gerektiği kaydedildi.

Hala Sultan’a ziyaret

Ramazan Bayramı’nda, İslam dünyası için önemli ibadet yerlerinden biri olan Güney Kıbrıs’taki Hala Sultan Tekkesi’ne de ziyaret düzenlenecek. Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay Rum tarafı ile varılan anlaşma uyarınca Ramazan Bayramı’nın birinci günü Güney Kıbrıs’taki Hala Sultan Tekkesi’ne KKTC’den herkesin katılımına açık özel bir ziyaret organize edildiğini açıkladı.
Ziyarete katılmak isteyenlerin en kısa sürede kayıt yaptırmaları gerektiği belirtildi.
Söz konusu ziyaret özel bir geçiş çerçevesinde sadece Bayramın birinci günü gerçekleştirilecek ve herkesin katılımına açık olacak.


---------------------------------------


Polis de önlem aldı

Halkın bayramı huzur ve güven içinde geçirebilmesi için polis de önlem aldı.
Polis Genel Müdürü Vekili Pervin Gürler, şikayetleri ve yardım taleplerini değerlendirmek ve anında hizmet verebilmek maksadıyla, “155 POLİS İMDAT, 199 İTFAİYE, 156 ALO NARKOTİK” ve diğer telefon hatları ile polis örgütünün her zaman olduğu gibi yine 24 saat kesintisiz hizmette olacağını belirtti.

Gürler, trafik kurallarına uyulması, dikkatli araç kullanılması, kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanılmaması, trafik kurallarına uymayanların Polise ihbar edilmesi, sürat yapılmaması çağrısında bulundu.

Gürler, “Trafikte önceliğiniz, arzuladığınız yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak olsun” dedi. Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Başkent Lefkoşa’da Ramazan Bayramı’nın huzurlu bir şekilde kutlanması için hazırlıklarını tamamladı. LTB Zabıta Şubesi bayram süresince Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri” de dâhil denetimlerine devam edecek.
Zabıta Şubesi kaçak çiçek satan çiçekçi ve işportacıların ürünlerini müsadere edecek.
Zabıtalar Bayram boyunca trafiğin sürekli akabilmesi için Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda görev yapacaklar. Halk Sağlığı Şubesi, bayram öncesinde de halkın hijyen ortamlarda taze ve sağlıklı gıda tüketmesi için rutin denetimlerini gerçekleştirdi.
LTB Temizlik Şubesi ise bir süre önce başlattığı Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri”nin genel temizlik ile ot temizliğini bayram öncesi tamamlayacak.
Ramazan Bayramı’nda, Belediye’ye bağlı defin işleri aksamadan devam edecek. Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda nöbetçi ekip görev yapacak.
Bayramda vefat eden yakınlarını ziyaret için mezarlığa gelenlerin rahat ve hızlı bir şekilde kabir ziyaretlerini tamamlamaları için de gerekli tedbirler alındı. Defin İşleri’ne 2232030, 2232033, 05338606423 numaralı telefonlardan ulaşabilecek.

ALO 185 şikayet hattı
Vatandaşlar bayram süresince her türlü şikâyetlerini 24 saat boyunca LTB’nin Alo 185 Şikayet Hattı’na bildirebilecek.

Gazimağusa

Gazimağusa Belediyesi, Ramazan Bayramı süresince bazı hizmetlerini aralıksız sürdürecek.
Gazimağusa Belediyesi’nin bütün birimleri, Bayram boyunca doğabilecek gereksinimlerin karşılanabilmesi için yeniden organize edildi.
Bayram sonrası 31 Temmuz’a denk gelen Perşembe Pazarı açık olacak.
Bayramın 1. günü belediyenin Glpasides Plajı’nda denize girilebilecek, ancak büfe hizmet verilmeyecek.

Girne

Girne Belediyesi de yaptığı çalışmalar çerçevesinde Bayram ve hafta sonu tatili süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.
Bayramın birinci günü dahil, çarşı merkezi, Kordonboyu ve otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun şekilde temizlik hizmetleri verecek.
İçme suyu dağıtımında ise belirlenen programın aksamaması amacıyla gerekli önlemleri alan Girne Belediyesi, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturdu.
Bayram öncesinde Zabıta (kolluk) ve Sağlık şubesi ise, kentteki işyerleri ile restoranların denetimini yapıp, ayrıca izinsiz seyyar satıcıları kontrol edecek.
Bayramda defin hizmeti verebilmek için de tedbirlerini alan Girne Belediyesi, mezarlıkları bakımdan geçirerek bayram ziyaretleri için hazır hale getirdi.

Güzelyurt

Güzelyurt Belediyesi de, Ramazan Bayramı tatili süresince hizmetlerinin aksamaması için önlemler aldı ve nöbetçi ekipler oluşturdu.
Temizlik ve çöp toplama hizmetleri tatil süresince aksatılmadan sürecek. Su hizmetleri normal program dahilinde tüm bölgelerdeki şebekelere 24 saat kesintisiz hizmet verecek. Su şebekesinde çıkabilecek arızalara müdahale için ekip oluşturuldu.
Bayram tatili süresince tüm mezarlıklarda görevli personel bulundurulacak ve hizmetler aksatılmadan devam ettirilecek.
İzinsiz seyyar satıcıları kontrol edebilmek ve oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacıyla tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendirildi.

İskele

İskele Belediyesi de acil hizmetlerin Bayram tatili süresince devam edeceğini açıkladı.
Su dağıtımı ve çöp toplama işlemleri normal seyrinde devam edecek. Defin işlemleri aksamadan sürecek.
İskele sakinleri bayram süresince acil durumlarda 05338619414 ve 05428526538 numaralarından belediye sorumlularına ulaşabilecek.

Su İşleri Dairesi nöbetçi ekipler oluşturdu

Öte yandan Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Su İşleri Dairesi Ramazan Bayramı süresince “acil su işlerini” takip edip yürütecek nöbetçi ekipler oluşturdu.
Vatandaşlar su işleri konusundaki şikayetleri şu numaralara yapabilecek:
Lefkoşa: 22 83 165, 0533 834 86 97, 0533 863 16 62, Güzelyurt: 714 23 05, 0533 850 68 06, Gazimağusa: 366 25 41, 0533 862 06 47, Girne: 0542 877 10 66.
Teknisyenlerin numaraları ise şöyle: 05338634346, 05428519561, 05338657602.
(tak)

Bu haber toplam 1541 defa okunmuştur