1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 43 sene sonra askere kimlik göstermeden ulaşım!
43 sene sonra askere kimlik göstermeden ulaşım!

43 sene sonra askere kimlik göstermeden ulaşım!

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, serbest ve kimlik kontrolsüz Akıncılar köyüne ulaşım için yıllarca mücadele verdiklerini söyledi.

A+A-

Akıncılar (Luricina) köylüleri, evlerine "askeri kontrolden geçmeden" ulaşmak için tam 43 sene bekledi. Yeni yol, ERCAN projesi için oluşturulan tünelin de desteğiyle Akıncılar yolunu uzatsa da, artık 'askeri kontrol olmadan' köye girişi mümkün kıldı.

Ercan-Akıncılar arasındaki yolun açılışı, Ercan bölgesinde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Törene Cumhurbaşkanı Vekili Meclis Başkanı Sibel Siber,  Başbakan Hüseyin Özgürgün , bazı bakanlar, belediye başkanları, TC Lefkoşa Büyükelçiliğinden temsilciler de katıldı.

Törende, alışılmış protokolün dışında Cumhurbaşkanı Vekili'nin Başbakan'dan önce konuşturulması dikkat çekti.
 

Siber: Kimlik göstermeden 

Cumhurbaşkanı Vekili Meclis Başkanı Sibel Siber,  törende yaptığı konuşmada, “güzel bir olayın açılışını yaşıyoruz” diyerek, bölge insanının, kimlik göstermeden kendi yurtlarında köylerine ulaşabilecekleri yollarına kavuştuğuna işaret etti.

Akıncıların bir zamanlar bölgenin en gelişmiş köyü olduğunu belirten Siber,  Başbakanlık döneminde köye gerçekleştirdiği ziyarette yol ihtiyacının gündeme getirildiğini  ve bugün yolun tamamlandığını kaydederek, “Devletin devamlılığı budur işte” dedi.

Özgürgün: Fikir sahibi Siber

Başbakan Hüseyin Özgürgün, törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Sibel Siber’e, projeye Başbakanlık döneminde  fikir sahipliği yaptığı, bugün de açılışına katıldığından dolayı teşekkür etti.

Hükümetin göreve başlamasıyla yol projeleri gündeme geldiğinde, öncelikle Akıncılar yolunun ele alınmasını önerdiğini kaydeden Özgürgün, halkın Akıncılar köyüne kimlik kontrolü yaptırmadan ulaşımını sağlamak, köyün ekonomisinin gelişebilmesi ve “her gün verildi veriliyor” söylemlerinin ortadan kaldırılması bakımından yolun çok önemli olduğunu söyledi.

Başbakan Özgürgün, Akıncıların en güzel, en değerli köylerden bir tanesi olduğunu belirterek, “daha önce merkez olan köyün bu yolla birlikte eski görkemli günlerine kavuşmasını” temenni etti.

Özgürgün, emeği geçen herkese teşekkür etti ve Akıncılara 43  yıl sonra kimlik kontrolsüz ulaşımın her açıdan bir dönüm noktası olduğunu düşündüğünü söyledi.

Dürüst: Kimlik kontrolsüz giriş için mutluyum

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Başbakan’ın talimatıyla 7 ay önce Ercan-Akıncılar yolu yapımı kararları aldıklarını, Ercan’daki tünelin de tamamlanma gününü daha anlamlı olabilmesi için Ağustos’tan Mayıs ayına çektiklerini belirtti.

Gönyeli Çemberi, Gönyeli Boğaz yolu, Güzelyurt- Lefke yolunun da açılışının yakında yapılacağını duyuran Dürüst, “43 yıl sonra kimlik kontrolsüz giriş sağlanabildiği için de büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Barbaros: Serbest ulaşım için mücadele verdik

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, serbest ve kimlik kontrolsüz Akıncılar köyüne ulaşım için yıllarca mücadele verdiklerini söyledi.

Barbaros, yolun anlaşılan sürede yapılması ve yol yapımı için sağlanan katkılardan dolayı teşekkürlerini de sundu.

Barbaros, “Emeği geçmiş herkese takrar tekrar teşekkürlerimi sunarım” dedi.
 

Bu haber toplam 3780 defa okunmuştur