1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Emare görüntüleri içeren telefonu gömdü, videoda 1 kişi daha görülüyor'
'Emare görüntüleri içeren telefonu gömdü, videoda 1 kişi daha görülüyor'

'Emare görüntüleri içeren telefonu gömdü, videoda 1 kişi daha görülüyor'

Video skandalında polis konuştu: "3 ev ve 1 iş yeri arandı, bankalara para akışı soruldu"

A+A-

Ayşe GÜLER

Başbakan Ersan Saner'in görüntülerinin yer aldığı belirtilen ve yasa dışı olarak yayınlanan skandal videoya yönelik yargılama süreci sürüyor.

4 zanlı P.G, C.K, G.S, M.Ö bugün yeniden yargı huzuruna çıkarıldı.

Hatırlanacağı üzere; soruşturma kapsamında tutuklanan zanlı C.S serbest bırakılmıştı.

'Video skandalı' tahkikat duruşması, Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Mine Gündüz huzurunda başladı.

Duruşmada zanlı P.G'yi temsilen avukat Kağan Güder, zanlı C.K ile G.S'yi temsilen avukat Mustafa Kocatürk, zanlı M.Ö'yü temsilen ise avukat Hasan Yücelen hazır bulunuyor.

Müfettiş Muavini Halil Seven, zanlıların 'özel hayatın gizliliğini ihlal, ifşa ve cinsel taciz' suçlamasıyla tutuklandıklarını söyledi.

Seven, 19 Ekim'de sosyal medyada yayılan video ile ilgili 21 Ekim'de verilen ifade sonrasında tahkikatın başladığını belirtti.

Aynı gün zanlı P.G'nin tutuklandığını, itiraf nitelikli gönüllü ifade verdiğini kaydeden Seven,  22 Ekim'de zanlı C.K ile G.S 'nin tutuklandığını ve suça bağlayıcı ifade verdiklerini dile getirdi.

Seven, her iki zanlının da mahkemeye çıkarılarak, aleyhlerinde 3 gün tutukluluk kararı verildiğini belirtti.

Soruşturma kapsamında zanlı M.Ö'nün de aynı gün tutuklanarak, tüm suçlamaları inkar şeklinde ifade verdiğini dile getiren Seven, zanlı hakkında 2 gün tutukluluk verildiğini söyledi.

Seven, 4 zanlının 25 Ekim'de yeniden mahkemeye çıkarıldığını ve 3 gün tutukluluk kararı verildiğini ifade etti.

3 ev bir iş yeri arandı

Seven, soruşturma kapsamında 3 ev ve 1 iş yerinin arandığını açıkladı, meseleyle ilgili para akışı olup olmadığıyla ilgili 3 bankaya yazı yazıldığını kaydetti.

75 telefon dökümünün 61’ı polis ulaştı

14 cep telefonu 1 note book ve 4 flaş diskin de emare alındığını söyleyen Seven, bir kısmının halen daha incelendiğini belirtti.

Seven, tahkikat kapsamında talep edilen 75 telefon dökümünün 61'inin polise ulaştığını dile getirdi.

38 açık ifade ve 1 CD'nin de emare alındığını aktaran Seven, 50'in üzerinde daha ifade alınacağını belirtti.

Ses örneği alındı

Seven, 2 zanlının doktor kontrolünden geçirildiğini aktararak, tüm zanlılardan görüntü örneği, zanlı P.G'den ses örneğinin de alındığını söyledi.

Ses ve görüntü örneklerinin incelenmesine ilişkin 2 kuruma yazı yazıldığını, 1 kurumdan daha cevap beklendiğini dile getiren Seven, suçun ciddiyeti açısından tahkikatın tamamlanmadığını ifade etti.

Seven, telefon incelemelerinde emarelerin yok edilmesi, gömülmesine ilişkin 1 videonun ellerine ulaştığını açıkladı.

Videoda bir kişi daha görüldü

Müfettiş Muavini Seven, söz konusu videoda zanlı P.G'nin emare görüntüleri içeren telefonu gömdüğünü,  bu videoda 1 kişinin daha görüldüğünü söyledi.

Zanlı G.S'nin de bulunduğu bir ortamda zanlı C.K'nin zanlı P.G'ye telefonun gömülmesine yönelik direktif verdiğine dair tanık ifadesi olduğunu açıklayan Seven, zanlıların serbest kalması halinde alınacak ifadelere etki edebileceklerini belirtti.

Yemeğin telefon görüntüler tespit edilemedi

Seven, soruşturma kapsamında 14 telefon dökümünün daha beklendiğini dile getirdi.

Geçtiğimiz duruşmada zanlı P.G'nin avukatı tarafından gündeme getirilen 'tüm zanlıların Lefkoşa'da bir restoranda yemek yediği' iddiaları sonrasında yapılan incelemede kamera görüntülerinin tespit edilemediği de polis tarafından açıklandı.

38 kişiden ifade alındı

İlk günden bugüne 38 kişiden ifade alındığını söyleyen Seven, söz konusu videonun montaj olup olmadığıyla ilgili görüntü incelemesinin de başladığını kaydetti.

Seven, birçok tanığın ifadesine ulaşılamadığını da dile getirdi.

Alınacak ifadelerin büyük kısmının telefon görüşmeleri ya da mesajlaşmalara dayalı olduğunu söyleyen Seven, bu kişilerin çoğunun zanlı yakınları olduğunu da belirtti.

Avukatlar polisi sorguladı

Müfettiş Muavini Seven, zanlı avukatları tarafından sorgulanmaya başlandı. Zanlı P.G'nin avukatı Kağan Güder, talep edilen tutukluluk süresinin fahiş olduğunu savundu, itiraz etti.

Avukat Güder, zanlıların birlikte yemek yedikleri Eziç'teki kamera görüntülerinin emare alınıp alınmadığını sordu. Müfettiş Muavini Seven ise bu tarihi içeren kamera görüntülerinin tespit edilemediğini belirtti.

Zanlı C.K ile G.S'nin avukatı Mustafa Kocatürk de tahkikatla ilgili siyasi baskı iddiasını yineledi. Müfettis Muavini Seven ise "Kimseden direktif veya telkin almadım" cevabını verdi.

Avukat Kocatürk, kamera görüntülerinin kasten kaldırılıp, kaldırılmadığına ilişkin araştırılıp araştırılmadığını sordu.

Müfettiş Muavini Seven ise kamera görüntülerinin yeni kayıt yaptığını, kameraların 3-4 ay kadar uzun süre kayıt tutmadığını söyledi. Seven ayrıca dün alınan bir ifadede zanlılar aleyhinde ciddi şahadet tespit edildiğini de açıkladı.

Zanlı M.Ö'nün avukatı Hasan Yücelen de talep edilen tutukluluk süresine itiraz etti, soruşturma kapsamında aranan emare olup olmadığını sordu.

Müfettiş Muavini Seven, aranan emare olmadığını belirtti. Avukat Yücelen, alınacak herhangi bir kamera görüntüsü olmadığını, zanlı M.Ö'nün 1 saat bile tutukluluğunu gerektirecek herhangi bir durum olmadığını söyledi.

Yücelen, talep edilen tutukluluk süresinin keyfi ve anayasal hakları ihlal ettiğini de sözlerine ekledi.

Video skandalı davası: 4 zanlıya 7 gün tutukluluk

3 saat süren video skandalı tahkikat duruşmasında karar açıklandı, 4 zanlı hakkında 7'şer gün tutukluluk alındı.

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Mine Gündüz, özel hayatının gizliliğinin ihlal edilerek, ifşa edildiğinin açık olduğuna bulgu yaptı. Yargıç Gündüz, zanlılar hakkında daha önce alınan 6 günlük ek tutukluluk süresinin verimli kullanıldığına değindi.

Tahkikata bağlı birçok suçun ortaya çıkma olasılığı olduğuna dikkat çeken Gündüz, tahkikatın yön değiştirme ihtimali olduğuna bulgu yaparak çıkacak yeni ifadelere ve tanıklara müdahale etme olasılıkları bulunduğuna değinerek, 7 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

Yargıç Gündüz zanlı M.Ö'nün doktor kontrolünden geçirilmesine emir verdi.

 

 

Bu haber toplam 6874 defa okunmuştur
Etiketler : ,