3. kez ‘Yönetim ve Güç Paylaşımı’

3. kez ‘Yönetim ve Güç Paylaşımı’

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında “Yönetim ve Güç Paylaşımı” konusunun ele alındığı görüşme sona erdi. Liderler ara bölgede bugün yaklaşık 5 saatlik bir görüşme gerçekleştirirken, görüşme sonras

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında “Yönetim ve Güç Paylaşımı” konusunun ele alındığı görüşme sona erdi.

Liderler ara bölgede bugün yaklaşık 5 saatlik bir görüşme gerçekleştirirken, görüşme sonrası basına açıklama yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, “gizlilik” uyarısını tekrarladı.

Görüşmelerin yoğunlaştırılmış aşamasında içeride konuşulan konuların gizliliğine önem verilmesi gerektiğini, bunun müzakerelerin başarılı bir sonuca ulaşmasında önemli olduğunu anlatan Downer, cuma günü aynı konu üzerinde ve benzer bir formatta bir görüşme daha yapılacağını anımsattı.

“Türk tarafının Yönetim ve Güç Paylaşımı konusu üzerinde yeni bir önerisi olup olmadığı” yönündeki soruyu da Downer, “Görüşmeler ilerlemekte olan bir süreç. Önerilerden çok sürecin bu şekilde algılanması gerekir” diyerek yanıtsız bıraktı.


 

KAĞIT TEATİSİ YAPILACAK

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yapılan görüşmede karşılıklı öneriler yapıldığını ve kağıtlar verildiğini, kağıt teatilerinin de akşama yapılacağını belirtti.

Eroğlu, süreç hakkında mecliste temsil edilen partilere perşembe günü bilgi vereceğini de açıkladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile 5 saatlik görüşmesinden dönüşte yaptığı açıklamada, “Yönetim ve Güç Paylaşımı”nı görüşmeye devam ettiklerini söyledi.

Karşılıklı önerilerde bulunduklarını ve kağıtlar verdiklerini, akşama da kağıt teatilerinin gerçekleşmiş olacağını belirten Eroğlu, özellikle gizlilik üzerinde durulduğu için bu konuda daha fazla ayrıntı veremeyeceğini kaydetti.

Eroğlu, perşembe günü meclis platformunu davet ederek, hem Cenevre görüşmesi hem de devam eden müzakerelerle ilgili bilgi vererek görüş alacağını belirtti.

“Yönetim ve Güç Paylaşımı”nı cuma günü de görüşeceklerini ve bu başlığa ayrılan süreyi tamamlayacaklarını ifade eden Eroğlu, değişik başlıklar altında müzakerelerin ekime kadar devam edeceğini vurguladı.

Eroğlu, “Yaşayabilir kalıcı bir anlaşma hedefine ulaşmaya çalışacağız” dedi.


 

Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur