1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 15 parça eski eser ele geçirildi…
15 parça eski eser ele geçirildi…

15 parça eski eser ele geçirildi…

Yeni Erenköy ve Çayırova’da izinsiz kazı yaparak Geometrik Döneme ait 15 adet eski eser çıkaran ve satmak için müşteri arayışına girişen 1’i bayan 6 kişi tutuklandı.

A+A-

 

Yeni Erenköy ve Çayırova’da izinsiz kazı yaparak Geometrik Döneme ait 15 adet eski eser çıkaran ve satmak için müşteri arayışına girişen 1’i bayan 6 kişi tutuklandı. “İzinsiz kazı yapmak” ve “Kanunsuz eski eser tasarrufu” suçlarından dolayı dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlı Adem Yılmaz, Levent Ocak, Emre Büyüköztürk, Cemil Ayaz ve Ömer Yılmaz aleyhine 3’er gün tutukluluk süresi temin edilirken zanlı Yeliz Çoban teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Değerleri 96 bin TL…
Olayın tahkikat memuru Nuri Güner, 21 Mart tarihinde zanlı Adem Yılmaz ile Levent Ocak’ın tasarruflarında eski eser olduğunu öğrendiklerini belirtti. Zanlı Yılmaz ile Ocak’ın ayni gün tespit edildiklerini belirten Güner, zanlıların tasarrufunda Geometrik Döneme ait toplam değerleri 96 bin TL olan 15 adet eski eser bulduklarını açıkladı. Zanlı Adem Yılmaz, Yeliz Çoban ve Levent Ocak’tan yapılan soruşturmada zanlıların ayrı ayrı Yeni Erenköy ve Çayırova bölgesinde kazı yaparak konu eski eserleri bulduklarını ve zanlı Emre Büyüköztürk, Cemil Ayaz ve Ömer Yılmaz ile birlikte ise konu eski eserleri satmak için müşteri arayışına girdiklerini açıkladı.  Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın yeni başladığını belirten Güner, zanlı Adem Yılmaz, Levent Ocak, Emre Büyüköztürk, Cemil Ayaz ve Ömer Yılmaz’ın 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep ederken, zanlı Yeliz Çoban’ın ise teminata bağlanarak serbest bırakılmasını talep etti.

5 kişi tutuklu, 1 kişi serbest…
Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Banu Soyer, zanlı Adem Yılmaz, Levent Ocak, Emre Büyüköztürk, Cemil Ayaz ve Ömer Yılmaz’ın tahkikat maksatları bakımından 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi. Soyer, zanlı Çoban’ın ise pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışının men edilmesine ve 1 KKTC vatandaşının 20 bin TL şahsi kefalet senedi imza etmesine emir verdi.
Gamze BAYKUR

Bu haber toplam 5471 defa okunmuştur