1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "10 Milyarın İlk Dilimi Mayıs’ta"
10 Milyarın İlk Dilimi Mayıs’ta

"10 Milyarın İlk Dilimi Mayıs’ta"

Güney Kıbrıs’ın AB Destek Mekanizması’ndan 10 milyon Euro kredi alabilmek için Troyka’yla uzlaştığı ve uzun zamandır gündemde olan memorandumun öngördüğü yeni düzenlemelerin ilk kısmının bugün Kıbrıs Rum meclisinde oylamaya sunulacağı bildirildi.

A+A-

Güney Kıbrıs’ın AB Destek Mekanizması’ndan 10 milyon Euro kredi alabilmek için Troyka’yla uzlaştığı ve uzun zamandır gündemde olan memorandumun öngördüğü yeni düzenlemelerin ilk kısmının bugün Kıbrıs Rum meclisinde oylamaya sunulacağı bildirildi.


Fileleftheros gazetesi, Euro Grubu’nun yarın gayrı resmi toplantısını gerçekleştirerek Güney Kıbrıs’la anlaşmaya varılan memorandumu onaylamasının beklendiğini hatırlatarak, bunun öncesinde dün toplanan Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu’nun, memorandumda yer alan ve vergilerin artırılmasını öngören bazı maddelerin bugün Kıbrıs Rum meclisine sunulması kararını aldığını yazdı.
Gazete, söz konusu yasa tasarılarının emlak ve devlet harçlarından alınan vergilerin artırılmasına ilişkin olduğunu belirtirken kamu personelinden, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla yapılacak kesintiler ve diğer kesintilerin de bu yasalar arasında yer aldığını vurguladı.
Gazete, Euro Grubu’nun ise yarın gayrı resmi toplanarak Güney Kıbrıs’la varılan memorandumu siyasi olarak onaylamasının beklendiğini belirtti.
Bazı AB yetkililerinin memorandumun içeriğinde son anda dahi bazı değişiklikler olabileceği mesajını verdiklerini de iddia eden gazete, memorandumun daha sonra bazı AB üyesi ülkelerin parlamentolarının onayına sunulacağını, onay almasının ardından da Nisan ayı sonunda resmi toplantısını yapacak Euro Grubunda resmen onaylanacağını vurguladı.
KREDİNİN İLK DİLİMİ MAYISTA
Haberde, memorandumun onaylanmasının ardından kredinin ilk diliminin Mayıs ayı içerisinde Güney Kıbrıs’a ulaşmasının beklendiği ifade edildi.
YURT İÇİN SERMAYE DOLAŞIMI SINIRI 300 BİN EURO’YA ÇIKIYOR
Öte yandan, Güney Kıbrıs’ta uygulamada olan sermaye dolaşımına getirilen sınırlamaların bir kademe daha gevşetilmesi gündemde.
Gazete, Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün DİSİ, DİKO ve EURO.KO partilerinin yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, memorandumun uygulanması sebebiyle Güney Kıbrıs ekonomisinde yaşanan sıkıntıların aşılabilmesini sağlayacak bazı önlemleri ele aldığını yazdı.
Elde edilen bilgilere göre, ticaretin canlanabilmesi için ülke içerisinde sermaye dolaşımına getirilen kısıtlamaların gevşetilmesi ve 300 bin Euro’ya çıkarılması kararının alındığını yazan gazete, ekonomiyi canlandıracak diğer önlemlerle birlikte bu kararın da Anastasiadis tarafından önümüzdeki günlerde açıklanmasının beklendiğini belirtti.
Gazete, Bakanlar Kurulu’nun Pazartesi veya Salı günü maraton toplantı gerçekleştirerek önlemlere ilişkin kararlar almasının beklendiğini de vurguladı.
Simerini gazetesi konuya ilişkin haberlerini, “Kalkınma ve Yeni Devlet – Yeni Yasalar İçin İki Günlük Bakanlar Kurulu Toplantısı” başlıkları altında verirken, gelecek hafta yapılması söz konusu olan bakanlar kurulu toplantısının iki gün boyunca gerçekleştirileceğini ve kredinin ilk dilimi öncesinde uygulamaya konacak önlemlerin yasal hale getirileceğini vurguladı.
Diğer gazeteler ise haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Politis: “İlk Kredi Dilimine Kadar 19 Kritik Adım – Euro Grubunda Yarın Siyasi Karar”.
Alithia: “Bakanlar Kurulu Borçlanma Önlemlerini Onayladı – Koalisyon Toplantısı – 10 Milyarın İlk Dilimi Mayıs’ta” (tak)

Bu haber toplam 1704 defa okunmuştur