1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yorgancıoğlu'nun tepkisi sert oldu
Yorgancıoğlunun tepkisi sert oldu

Yorgancıoğlu'nun tepkisi sert oldu

Yorgancıoğlu, Ulusal Birlik Partisi’nin icraatlarını eleştirerek partiyi bazı firmalara sözünü geçiremeyerek bunun faturasını halka kesmekle suçladı.

A+A-

Meclis Genel Kurulu’nda ilk sözü alan CTP- BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu sözlerine, meclisin geç toplanmasını eleştirerek başladı.
Yorgancıoğlu, “Her hükümet eksikleri ve yanlışları düzeltmekle yükümlüdür büyütmekle değil. Mazeretiniz özrünüzden daha büyüktür” dedi.
Yorgancıoğlu, Ulusal Birlik Partisi’nin icraatlarını eleştirerek partiyi bazı firmalara sözünü geçiremeyerek bunun faturasını halka kesmekle suçladı.
Belediyelerin havalimanlarından aldığı harçların kaldırılmasını eleştiren Yorgancıoğlu, bunun “birilerine hediye edildiğini”  ve saklanmaya çalışıldığını dile getirdi.

YORGANCIOĞLU: “BELEDİYELERİN GELİRLERİNİN ORTADAN KALDIRILMASINA KARŞIYIZ”

On binlerce insana hizmet veren belediyelerin gelirlerinin ortadan kaldırılmasına karşı olduklarını söyleyen Yorgancıoğlu, gelirleri kesilen belediyelerin hep CTP’li belediyeler olduğunu ifade etti.
“Bunun bedelini ağır ödeyeceksiniz” diye konuşan Yorgancıoğlu, onbinlerce insana hizmet veren belediyelerin gelirlerinin azaltılmasına halkın sessiz kalmayacağını dile getirdi.
Yorgancıoğlu, Lefkoşa’daki belirli işyerlerinin şehir dışına çıkarılması için tahsis edilen alanlardan da bahsederek tahsis edilen yerlerin değerinin çok altına satıldığını söyledi.
Yorgancıoğlu, arsaların çok ucuz fiyatlara satıldığın dile getirerek, “Bundan birileri para yedi” dedi ve bu konunun araştırılmasının önüne geçilmesi için bu konunun belediyenin yetkisinden alınarak sanayi dairesine verildiğini söyledi.
Toplumun meclis çalışmalarına inancı kalmadığını dile getiren Yorgancıoğlu, siyasi iradenin oluşması için halka fırsat verilmesi gerektiğini ifade etti.
Bu durumun sistemin kendisine de zarar verdiğini söyleyen Yorgancıoğlu, Beşir Atalay’ın Başbakan İrsen Küçük’le yaptığı toplantıda su dağıtımının özelleşeceği bilgisi verildiğini belirterek, “Kimden izin aldı? Kime sordu? Hangi belediye izin verdi buna?” diye sordu.

“YEREL YÖNETİMLERİN YETKİLERİ AZALTILIYOR”

Yorgancıoğlu, dünyada yerel yönetimlere yetki verilirken KKTC’de yerel yönetimlerin yetkilerinin ellerinden alındığını söyledi.
Hükümeti “hükmeden değil itaat eden” olmakla suçlayan Yorgancıoğlu, CTP’nin yaşananlara tepki koyduğunu belirtti.
Yorgancıoğlu suyun gelmesine değil özelleştirmeye karşı olduklarını ifade ederek, “Buna sizin belediyeleriniz de karşıdır. Sorun bakalım hangisi kabul eder? Niye istifa etti sekreteriniz?” dedi.
Yerel yönetimlerin kurumsal yapılarının bozulmasına, gelirlerinin azaltılmasına ve yetkinlerinin azaltılmasına karşı olduklarını söyleyen Yorgancıoğlu, “Meclisin tavanını başınıza yıkacağız ama size bunu yaptırmayacağız” diye konuştu. (tak)

Bu haber toplam 1511 defa okunmuştur