1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Yeni T izinleri durduruldu', eylem kalktı
'Yeni T izinleri durduruldu', eylem kalktı

'Yeni T izinleri durduruldu', eylem kalktı

BUB, Turistik T izni  (9+1) görüşülmesi, yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar durdurma kararı alındığını duyurdu.

A+A-

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı İzin Kurulu’nun toplanarak Turistik T izni  (9+1) görüşülmesi, yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar durdurma kararı aldığını duyurdu.

Kararın ardından taksicilerin eylemleri de askıya alındı. Birleşik Taksiciler Birliği’nden yapılan açıklamada, “Haklı taleplerimizi görüşmek ve çözüme ulaştırmak adına 13 Ekim’de (yarın) Ercan Havaalanı’nda yapılacak eylemimizi askıya alma konusunda Birleşik Taksiciler Birliği çatısı altındaki tüm birlik başkanlarıyla görüşüp uzlaşı sağlanmıştır” denildi..

Taksiciler, Turistik T izinlerinin durdurulması talebiyle pazartesi günü Lefkoşa’da ve Ercan’da eylem yapmış, hükümetin önlem almaması halinde cuma günü (yarın) Ercan’da eyleme devam edeceklerini açıklamışlardı.

Açıklama şu şekilde;

"2007 tarihi itibari ile İzin Kurulu tarafından verilmeye başlanan Turistik T (9+1) izinlerin, yasalar tahtında verilmesinin herhangi bir engeli söz konusu olmamasına karşın, işletme izinlerinin dışında kullanılması nedeniyle, ortaya çıkan haksız rekabeti önlemek amacı ile Bakan Dürüst’ün talimatı doğrultusunda toplanan İzin Kurulu prensip kararı alarak, Turistik T (9+1) izinlerinin, yasal düzenlemeler sonuçlanıncaya kadar görüşülmemesi kararını aldı.

Aynı İzin Kurulu toplantısında, söz konusu izinler ile ilgili olarak da etkin denetim yapılması ve koltuk sayısında (9+1) yasalara aykırı şekilde azaltmaya giden işletmelerin ya da kişilerin izinlerinin iptal edileceği, araçlara da Polis tarafından el konulacağı kararı alındı.

İzin Kurulu toplantısında ayrıca, Turistik T (9+1) izinleri ile ilgili olarak Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan yasal düzenlemelerin, tamamlanarak Cumhuriyet Meclisi’ne sunulması ve en kısa süre içerisinde yasallaşması konusunda da karar üretildi".

 

 

Bu haber toplam 2833 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
İlgili Haberler