1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yeni kabine açıklandı
Yeni kabine açıklandı

Yeni kabine açıklandı

Birleşik Krallık'ta geçen perşembe günü yapılan erken genel seçimin ardından Muhafazakar Parti lideri ve Başbakan Theresa May, yeni kabineyi oluşturdu.

A+A-

Birleşik Krallık'ta geçen perşembe günü yapılan erken genel seçimin ardından Muhafazakar Parti lideri ve Başbakan Theresa May, yeni kabineyi oluşturdu.

Sandıktan çıkardığı 318 milletvekiliyle tek başına hükümet kurmak için gerekli sayıya erişemeyen ve azınlık hükümeti kurmak için çalışmalarda bulunan May'in yeni kabinesinde yer alacak kişiler İngiltere Başbakanlığı tarafından açıklandı.

Yeni kabinede, birçok bakanın seçim öncesindeki pozisyonlarını koruduğu görülürken, İngiliz basını tarafından "May'in dostu ve yakın ortağı" olarak tanımlanan Çalışma ve Emeklilik Bakanı Damian Green, Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi. Muhafazakar Parti iktidarında 2010-2016 yıllarında kabinede çeşitli görevlerde bulunan Michael Gove'un da Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Bakanlığına getirilerek kabineye tekrar dahil olduğu dikkati çekti.

Kabinede yer alacak Muhafazakar Partili bakanların isimleri şöyle:

“Başbakan Theresa May, Başbakan Yardımcısı DamianGreen, Maliye Bakanı Philip Hammond, İçişleri Bakanı Amber Rudd, Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Savunma Bakanı Michael Fallon, Brexit Bakanı David Davis, Sağlık Bakanı JeremyHunt, Adalet Bakanı David Lidington, Eğitim Bakanı ve Kadın ve Eşitlikler Bakanı JustineGreening, Uluslararası Ticaret Bakanı LiamFox, İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı GregClark, Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Bakanı Michael Gove, Ulaştırma Bakanı ChrisGrayling, Toplumlar ve Yerel Yönetimler Bakanı SajidJavid, Uluslararası Kalkınma Bakanı PritiPatel, Çalışma ve Emeklilik Bakanı David Gauke, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Karen Bradley, İskoçya Bakanı David Mundell, Galler Bakanı AlunCairns, Kuzey İrlanda Bakanı James Brokenshire, Avam Kamarası lideri AndreaLeadsom, Lordlar Kamarası lideri Barones NatalieEvans

Parti içerisinde liderliğin kararları doğrultusunda hareket edilmesinikontrol eden "ChiefWhip" GavinWilliamson”

"SOSYAL KONULARA ODAKLI ÇALIŞMA YÜRÜTECEK"

Kabinenin tamamlandığının açıklanmasını takiben İngiliz basınına konuşan Başbakan Theresa May, hükümetinin sosyal konulara odaklı çalışma yürüteceğini bildirdi. Brüksel ile yapılacak Brexit müzakerelerinin haftaya başlayacağını hatırlatan May, hükümetinin ayrıca başarılı bir Brexit'i halka sunacağını dile getirdi.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta perşembe günü yapılan erken genel seçimde May'in lideri olduğu Muhafazakar Partinin milletvekili sayısı 330'dan 318'e düştü. May, hükümet kurmak için gerekli 326 milletvekilini, Kuzey İrlanda'nın aşırı sağcı Demokratik Birlik Partisinin (DUP) dışarıdan desteğiyle sağlamaya çalışacağını belirtmişti.

Muhafazakar Parti lideri May ile DUP lideri ArleneFoster, azınlık hükümeti kurma çalışmaları kapsamında salı günü başkent Londra'da bir araya gelecek. Parti yetkililerinin dün Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta görüşmesinin ardından, DUP'un, May hükümetini "destek ve güven" anlaşmasıyla destekleyeceği duyurulmuştu.

Theresa May, 18 Nisan'da sürpriz şekilde erken seçim kararı alırken gerekçesini 19 Haziran'da başlayacak Brexit müzakerelerine parlamentodaki gücünü artırarak girmek olarak açıklamıştı.

 

 

Bu haber toplam 2129 defa okunmuştur