1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ülkeye girişleri ‘durdurma’ önerisi
Ülkeye girişleri ‘durdurma’ önerisi

Ülkeye girişleri ‘durdurma’ önerisi

Başbakanlık Covid 19 Koordinasyon Konseyi Başkanı Dr. Sibel Siber, 8 Nisan’dan itibaren ülkeye deniz ve hava yoluyla olan tüm girişlerin 15 gün süre ile durdurulması gerektiğini açıkladı.

A+A-

Covid-19 Koordinasyon Konseyi Başkanı Dr. Sibel Siber basın açıklaması yaptı. Siber, Kıbrıs’ın kuzeyinde saptanan pozitif vakaların yurtdışından gelen ve burada temasta bulunan kişiler olduğunu hatırlatarak, komisyon olarak ülkeye tüm girişlerin 15 gün süreyle durdurulması önerisini Başbakan Ersin Tatar’a ilettiklerini ifade etti.

Siber’în yaptığı açıklama şöyle;

“Bilindiği gibi, ülkemizde Covid-19 pozitif saptanan vakalar, yurtdışından gelmiş veya temas etmiş kişilerdir. O nedenle gayet açıktır ki bu virüs pandemisi ile mücadelenin en önemli yolu, yurtdışından ülkeye girişleri durdurmaktır.

Ayrıca Covid-19 salgını olan ülkelerden toplu ulaşım ile yolculuk yaparak (uçak, gemi) ülkemize gelenler, sadece toplum sağlığını değil kendi sağlıklarını da riske atmaktadırlar.

Salgın olan ülkelerden gelenlere, çok sıkı karantina koşulları uygulanması gerekmektedir. Ayrıca salgın olan ülkelerden gelenlerin hastalık riski taşıma ihtimallerine karşı, ülkemizdeki yoğun bakım ünitelerini, karantina merkezlerini ve yatak sayımızı da göz önünde bulundurmalıyız.

Bu nedenle öğrencilerimizi taşıdığı belirtilen son iki uçaktan sonra, yani 8 Nisan’dan itibaren ülkeye deniz ve hava yoluyla olan tüm girişlerin 15 gün süreyle durdurulması (15 gün sonra mevcut koşulların yeniden değerlendirilmesi) ile ilgili olarak aldığımız karar önerimizi Sayın Başbakana iletmiştik.

Konunun hassasiyeti açısından, Komisyonumuzca alınan bu karar önerimizi kamuoyunun bilgisine getirmeyi uygun bulduk.”

Bu haber toplam 2915 defa okunmuştur