1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. “Ucundan Kıyısından Erkekliklere Dair” bu akşam
“Ucundan Kıyısından Erkekliklere Dair” bu akşam

“Ucundan Kıyısından Erkekliklere Dair” bu akşam

Feminist Atölye bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında “Ucundan Kıyısından Erkekliklere Dair” isimli bir panel düzenliyor.

A+A-

“Ucundan Kıyısından Erkekliklere Dair” adlı FEMA Paneli 4 Mart Pazartesi akşamı gerçekleşiyor!

Feminist Atölye bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında “Ucundan Kıyısından Erkekliklere Dair” isimli bir panel düzenliyor.
1980’li yılların sonundan beridir feminist literatürün ve politikanın temel konularından biri olarak giderek önem kazanan Erkeklik Çalışmaları, ataerkil düzenin sadece kadınlar üzerinde değil, farklı erkeklik pozisyonları üzerinde de nasıl tahakküm kurduğunun sorunsallaştırılmasında önemli bir alan. Toplumsal cinsiyet üzerine bina edilen iktidar ağlarının çok katmanlı sosyal, kültürel, tarihsel ve ekonomik süreçler sonucunda ortaya çıktığını, bu süreçlerin ilişkiselliği içerisinde bir iktidar çözümlemesi yapılmadan ataerkinin üstesinden gelinemeyeceğini dile getiren feminist literatür ve politikaya paralel olarak gelişen Erkeklik Çalışmaları, bugün bir çok akademik disiplin ile kol kola yürüyor. Birçok üniversitenin toplumsal cinsiyet çalışmaları kürsüsünde giderek daha fazla yer kazanmaya başlayan Erkeklik Çalışmaları ve Tartışmalarının, ülkemiz Kıbrıs’ta yeterince ses bulamadığı gerçeğinden hareketle, 4 Mart Pazartesi günü, saat 19.30’da, Naci Talat Barış ve Dostluk Evi’nde “Ucundan Kıyısından Erkekliklere Dair” isimli bir panel düzenliyoruz. Niyazi Kızılyürek, Tufan Erhürman ve Doğuş Derya’nın konuşmacı olacağı bu panelde, modernite, milliyetçilik ve erkekliğin inşası arasındaki ilişkiden, Kıbrıslı Türk ve Rum toplumlarındaki ideal erkek tiplerine ve Kıbrıslı Türk entelektüel erkekliğin hallerine kadar birçok konuya değineceğiz. Tüm halkımız davetlidir.

FEMA 8 Mart Paneli:
“Ucundan Kıyısından Erkekliklere Dair”
Konuşmacılar:
Doğuş Derya:  “Modern Erkekliğin Adab-ı Muaşeret Kanunları”
Tufan Erhürman:  “Kıbrıslı Türk Entelektüel Erkeğin Halleri”
Niyazi Kızılyürek: “Kıbrıs Rum ve Türk Toplumlarında Milliyetçilik ve İdeal Erkek Tipleri”
Tarih: 04 Mart 2013
Yer: Naci Talat Barış ve Dostluk Evi
Saat: 19.30

Bu haber toplam 1538 defa okunmuştur