1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. UBP'den Eroğlu talebi
UBPden Eroğlu talebi

UBP'den Eroğlu talebi

UBP, Eroğlu’ndan, yeniden aday olmasını talep edecek

A+A-

Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olmasını isteyecek.

İleriki günlerde partinin ilçe örgütleri de Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yeniden aday olması yönünde çağrı yapacak. UBP Parti Meclisi ayrıca 22 Şubat için planlanan olağan kurultayı Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasına erteledi. UBP Parti Meclisi, parti merkezinde yaptığı dünkü toplantısında bir dizi karar aldı. Alınan kararları Genel Başkan Hüseyin Özgürgün açıkladı. UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Parti Meclisi’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdiğini belirterek, “Parti Meclisimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın yeniden aday olması konusunda tabanımızdan gelen istek doğrultusunda. Sayın Cumhurbaşkanı’ndan yeniden aday olması yönünde bir ricada bulunma tavsiye kararı almıştır” dedi. Özgürgün, Lefkoşa ilçesinin bu yönde çalışma yaptığını ve ileriki günlerde diğer ilçelerle birlikte Eroğlu’nun aday olması yönünde çağrı yapacağını kaydetti.

Kurultay…
UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Yönetim Kurulu ve Meclis Grubu’nun iki tavsiye kararı ilettiğini ve Parti Meclisi’nin de bu kararları onayladığını belirterek, buna göre 22 Şubat 2015 tarihinde toplanması gereken UBP Olağan Kurultayı’nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yakın bir tarih olması nedeniyle oybirliğiyle seçim sonrasına ertelendiğini kaydetti. Özgürgün parti tüzüğünde tartışmaya yol açan maddeler bulunduğuna işaret ederek, yeni tüzük çalışmasının tamamlandığını, Tüzük Kurultayı’nın 29 Kasım 2014 tarihinde toplanmasının kararlaştırıldığını söyledi.

“Ulusal Birlik Partisi’nin Eroğlu dışında bir alternatifi olamaz”
Eroğlu’nun uzun yıllar Ulusal Birlik Partisi’nin başkanlığını ve ülkenin başbakanlığını yaptığına dikkat çeken Özgürgün, “Ulusal Birlik Partisi’nin Eroğlu dışında bir alternatifi olamaz” dedi. Özgürgün, adaylık kararının Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun vereceği bir karar olduğunu belirterek, “Biz de o kararı vermesi için elimizden gelen artıyı koyacağız. Aday olması için gereken her şeyi yapacağız. Bu çok net.Çünkü onun adaylığı bizim için çok önemlidir. Duruşu, devlet adamlığı, tecrübesi ve deneyimiyle bu işi götürebilecek bir liderdir” şeklinde konuştu. Özgürgün, Eroğlu’nun aday olması gerektiğini ve aday olması için de ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.  Eroğlu’nun aday olmaması durumunun sonra düşünülecek bir husus olduğunu ifade eden Özgürgün, şu an için sadece Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun adaylığına odaklandıklarını söyledi.

Arabacıoğlu’nun istifası
Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu’nun istifasını da değerlendiren Özgürgün, bir bakanın istifasını başbakan yerine bir diğer bakana sunmasının “komik” olduğunu söyledi. Milli Eğitim Bakanı’na en fazla eğitim yılının başında ihtiyaç olduğunu kaydeden Özgürgün, “Bu dönemde istifa sanki de bu yükü kaldıramazmış gibi bir durum ortaya çıkardı” dedi.

Bu haber toplam 1840 defa okunmuştur