1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "UBP karpuz gibi ikiye ayrıldı"
UBP karpuz gibi ikiye ayrıldı

"UBP karpuz gibi ikiye ayrıldı"

Çakıcı: “Ülkede basın özgürlüğü yok”

A+A-


Meclis Genel Kurulu’nda konuşan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülkede basın özgürlüğü bulunmadığını söyledi.
Çakıcı, devlet televizyonunda çalışanların düşüncelerini ifade etmekte sorun yaşadıklarını öne sürdü.
TAK ve BRT yönetim kurullarındaki duruşun muhalefetin sesini kısmaya yönelik olduğunu iddia eden Çakıcı, muhalefetle ilgili demeçlerin eksik yayınlandığını, hükümetle ilgili demeçlerin ise öne çıkarıldığını söyledi.
Özel sektöre ise gazetecilerin işlerinin “genel yayın yönetmeninin iki dudağının arasında olduğunu” dile getiren Çakıcı, özel sektörde de gazetecilerin özgür olmadığını belirtti.
Çakıcı, resen vergiler ve kira artışlarıyla özel televizyonların da tehdit altında olduğunu dile getirerek, bu kuruluşlara destek verilmesi gerektiğini ifade etti.
Basın İş Yasası geçse de henüz işlevsel olmadığını dile getiren Çakıcı, “Gazeteciler baskı altında ve susturuluyorlar, özgür düşüncelerini dile getiremiyorlar” diye konuştu.
Meclisteki nisap sorununun Ulusal Birlik Partisi içindeki çatışmayı gün yüzüne çıkardığını öne süren Çakıcı, “Ahmet Kaşif, Hasan Taçoy, Zorlu Töre başta olmak üzere muhalif milletvekilleri meclisi açmadı. Küçük’le Kaşif toplantıya girdi ve hükümet içinde koalisyon toplantısı yapıldı. Meclisin açılmamasının en önemli nedeni Ulusal Birlik Partisi’nin karpuz gibi ikiye ayrılmasıdır” dedi.
Çakıcı, bu sözlerinin ardından Zorlu Töre’ye “Hangi pazarlıkla meclis açıldı?” diye sordu.
Meclisin açılmasının tüm ülkeyi ilgilendirdiğini belirten Çakıcı, bu nedenle parti içindeki sorunların tüm ülkeyi ilgilendirdiğini kaydetti.

“HÜKÜMETİN İCRAATLARINI BENİMSEMEDİĞİMİZ İÇİN YASA TASARISINA RET OYU VERECEĞİZ”

Çakıcı, hükümetin icraatlarını benimsemedikleri için yasa tasarısına da ret oyu vereceklerini dile getirdi.
Hasan Taçoy’un Türkiye’deki Akit Gazetesi’ne verdiği demeçleri eleştiren Çakıcı, “Taçoy bütün memleket işlerini bıraktı kaç milletvekili oruç tutar onun hesabını yapıyor, Akit Gazetesi’ne bunu söylüyor” diye konuştu.
Taçoy’un gece kulüpleriyle ilgili açıklamalarını da eleştiren Çakıcı, “Bu mekanlar ne zaman açıldı? Madem bu yerlerde fuhuş yapıldığını düşünüyor neden soru önergesi, yasa önergesi getirmedi? Neden bununla ilgili bir çalışma getirmedi?” diye sordu.
Daha sonra Çakıcı’nın Taçoy için, “Sanki muhalefet milletvekili gibi açıklamalar yapıyor” sözleri üzerine Zorlu Töre, “UBP o kadar büyük bir parti ki, muhalefet görevini de sizin elinizden aldık” ifadelerini kullandı.
Çakıcı, Taçoy’un Türkiye’den yapılan yardımlarla ilgili açıklamalarını da eleştirdi.
Partiyi, İrsen Küçük’ü ve Hasan Taçoy’u dalkavuklukla suçlayan Çakıcı, “Bu kadar kişiliksiz bir siyaset, bu kadar dalkavukça bir siyaset olamaz” diye konuştu.
İktidar olmak isteyen tüm partilerin “sırtını AKP’ye dayadığını” iddia eden Çakıcı, “Allah’ı bile kandırmaya çalışıyorsunuz” ifadelerini kullandı.
UBP’nin kendi iç kavgaları yüzünden icraat yapamadığını kaydeden Çakıcı, yabancı şirketlere karşı ülkedeki üreticinin korunmadığını, yerli üretimin yok edildiğini söyledi.

“UYUŞTURUCUYLA İLGİLİ YASALARDA SATICIYLA BAĞIMLI AYRIMI YAPILMALI”

Bağımlıyla satıcı arasında ayrım yapılmadan yasa yapılmasını doğru olmadığını da dile getiren Çakıcı, bunun bağımlılara satıcılar gibi yüksek cezalar verilmesine neden olacağını ve insanlık suçu meydana getireceğini kaydetti.
Türkiye’de uyuşturucu bağımlılarının cezaevine değil tedavi merkezlerine gönderildiğine işaret eden Çakıcı, “Satıcının cezasının artırılmasına tarafım ama bağımlıya yüksek ceza verilmesi insanlık suçudur” diye konuştu.
Bazı Avrupa ülkelerinde uyuşturucu kullanımının serbest bırakılması konusuna değinen Çakıcı, bu ülkelerde üç çocuktan ikisinin uyuşturucu kullanmayı denediğini, bunun da eroin satımına yol açtığını, devletin de esrar satımı yaparak eroin satımını engellemeye çalıştığını kaydetti.
Ülkede uyuşturucu deneme oranının düşük olduğuna dikkat çeken Çakıcı, serbesiyete geçmenin deneme oranını artırmaktan başka bir işe yaramayacağını dile getirdi.
Nisap sorununun hükümetin bittiği anlamına geldiğini de söyleyen Çakıcı, son zamanlarda verilen vatandaşlıkları da eleştirdi.
Bu vatandaşlıkların seçmen ithali olduğunu iddia eden Çakıcı, UBP taraftarı kişilerin vatandaş yapıldığını öne sürdü.
Kan yoluyla ya da evlilik yoluyla vatandaşlık vermeye taraftar olduklarını söyleyen Çakıcı, aksi durumlara karşı olduklarını ekledi.
(tak)

Bu haber toplam 1195 defa okunmuştur