1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Turizm Emekçileri’nden Başbakanlığa siyah çelenk
Turizm Emekçileri’nden Başbakanlığa siyah çelenk

Turizm Emekçileri’nden Başbakanlığa siyah çelenk

Turizm Emekçileri Platformu Başbakanlık önünde toplandı, sayısı 20 bini bulan Turizm Emekçileri adına açıklama yaptı.

A+A-

Turizm Emekçileri Platformu Başbakanlık önünde toplandı, sayısı 20 bini bulan Turizm Emekçileri adına açıklama yaptı.

Açıklamayı yapan Nazan Ulukök, ucube olarak nitelendirdikleri kararlarla turizm emekçilerinin sokağa atıldığını ifade etti. Emekçiler, ‘Devletin turizm emekçilerini hiçe sayarak aldığı kararları ve uyguladığı politikaları’ Başbakanlık önüne koydukları siyah çelenkle protesto etti.

7 Ocak tarihinde Meclis önünde yapmayı planladıkları eylemin önce onaylanmasına karşın, daha sonra yasal olmadığı belirtilerek iptal edildiğini de ifade eden Ulukök, eylemlerini ileri bir tarihe aldıklarını da açıkladı.

“Devletin bizi görmezden gelmesini protesto ederek siyah çelenk bırakıyoruz” diyen Turizm Emekçileri, Başbakanlık önüne siyah çelenk bırakmalarının ardından eylemlerini sonlandırdı.

Yapılan açıklama şöyle:

"Adına “Covid-19 Salgınıyla Mücadele” denilen süreçte, her türlü devlet desteğinden yoksun bırakılan, ötekileştirilerek sokakta bırakılan, hükümetin ve/veya “Bulaşıcı Hastalıkları Üst Kurulu” olarak bildiğimiz “Kurulun” aldığı ucube kararlarla çalışamaz duruma getirilen Turizm Sektörünün çalışanları olarak biz “TURİZM EMEKÇİLERİYİZ”.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sayısı 20.000’i bulan biz “Turizm Emekçileri”, yaşadığımız zorlukları görmek istemeyen gözlere göstermek, duymak istemeyen kulaklara duyurmak, anlamak istemeyen zihniyetlere anlatmak ve hissetmeyen kalplere dokunmak amacıyla bir eylem organizasyonu yaptık.

Bu eylemimize Turizmin Kurumsal temsilcileri olan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ve Casino işletmecileri Birliği (CIB) büyük bir sorumluluk üstelenerek koşulsuz destek belirtmişlerdir. Ayrıca Turizm sektöründen kazanç sağlayan sektörlerin temsilcileri de gerçekleştireceğimiz bu eyleme katılım sağlayabilecekleri yönünde destekleri olduğunu ifade etmişlerdir.

07 Ocak 2021 Perşembe yani bugün, Cumhuriyet Meclisi önünde toplanıp, Başbakanlığa doğru yürüyüş yapıp Başbakanlık önünde yapacağımız basın açıklamasıyla sonlandıracağımız eylemimize izin almak için devletin kurumlarına müracaatlarımızı yaptık. Ancak yaptığımız müracaatlara öncesinde olumsuz bir cevap gelmemiş olup, eylemin gerçekleştirilmesine saatler kala Bulaşıcı Hastalıkları Üst Kurulunun, “Eylemin gerçekleştirilmesinin aldıkları karara ve dolayısıyla da yasaya aykırı olduğunu” söyleyerek, eylemin yapılmasının yasal olmadığını bildirmiş ve Anayasanın (24)’üncü ve (32)’nci maddesindeki haklarımızı kullanmamıza engel olmuşlardır.

Sağlık kuralları gözetilerek alındığı iddia edilen eylemin iptaline yönelik bu karara uyacağımızı ve eylemin ileriki bir tarihe ertelendiğini kamuoyuna saygılarımızla bildiririz."

Fotoğraflar: Devrim DEMİR

Bu haber toplam 1847 defa okunmuştur