1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Talat: “Sahte-kukla devlet argümanlarına adeta destek olunuyor”
'Turist olmayanlara KKTC ehliyeti zorunlu'

'Turist olmayanlara KKTC ehliyeti zorunlu'

Polis’ten “sürüş ehliyeti değişimiyle” ilgili açıklama: Turist statüsünü kaybedenler, bir ay içinde sürüş ehliyeti almakla zorunlu

A+A-

Polis Genel Müdürlüğü Basın Subaylığı, “sürüş ehliyetlerinin değişimi” ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, ülkede bulunan ve ‘turist’ sattüsünü kaybeden kişilerin, bir ay içinde KKTC sürüş ehliyeti almakla zorunlu olduğunu duyurdu.

Polis Genel Müdürlüğü Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamada “sürüş ehliyetlerinin değişimi” ile ilgili yanlış bir algı oluştuğu belirtilerek, konuya ilişkin detaylı bilgi paylaşıldı.    

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı arasında “sürüş ehliyetlerinin değişimi” ile ilgili yapılan protokolün medyaya yansıyan haberlerinin, Polis Genel Müdürlüğünce yapılan denetimlerde ülkemizde bulunan T.C. uyruklu kişilerce yanlış anlaşıldığı gözlemlenmektedir.

İlgili protokol iki ülke vatandaşlarının sahip oldukları ehliyetlerin diğer ülkede de geçerli ve aynı sınıfa karşılık gelen ikinci bir sürüş ehliyetine, herhangi bir sınava girmesine gerek kalmadan sahip olunmasına imkan vermektedir. Mevcut ülke ehliyeti ile diğer ülkede her koşulda ve süresiz olarak Motorlu taşıt kullanma hakkı bulunmamaktadır.

Şu anda yürürlülükte bulunan yasa ve tüzüklere göre; KKTC’de motorlu araç kullanabilmek için ziyaretçi statüsünü kaybeden kişilerin (Öğrenci, Çalışma izinli vb.) bu statülerini kaybettikleri tarih itibariyle kendilerine tanınan bir aylık süre içerisinde KKTC’den bir sürüş ehliyeti almak zorunluluğu vardır. KKTC’de motorlu araç kullanmak arzusunda olanlar, herhangi bir sürüş ehliyeti sınavına girmeksizin TC Sürüş Ehliyeti, iki adet vesikalık fotoğraf ve ödenecek harç ile Motorlu Araçlar Mukayyitliği Sürüş Ehliyetleri Birimine başvurulması halinde, aynı sınıfa haiz KKTC Sürüş Ehliyetine sahip olabilirler.”

 

 

                                                          

Bu haber toplam 10219 defa okunmuştur
Etiketler : ,
İlgili Haberler