1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ESKİ BİR YERLEŞİM BİRİMİMİZ… GAMBİLLİ (HİSARKÖY)
TOPLANTIDAN SONRA NE DEDİLER?

TOPLANTIDAN SONRA NE DEDİLER?

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün öğleden sonra, Kıbrıs müzakerelerindeki son durum ile ilgili olarak bilgi vermek amacıyla Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen partilerin liderlerini Cumhurbaşkanlığı’nda kabul etti. Cumhurbaşkanı’nı N

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün öğleden sonra, Kıbrıs müzakerelerindeki son durum ile ilgili olarak bilgi vermek amacıyla Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen partilerin liderlerini Cumhurbaşkanlığı’nda kabul etti.

Cumhurbaşkanı’nı New York zirvesi öncesinde Kıbrıs müzakerelerindeki son durum hakkında parti liderlerine bilgi vermek amacıyla düzenlediği toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantıdan sonra parti başkanları basına açıklamalarda bulundu.

DENKTAŞ

Toplantının ardından ilk açıklamayı yapan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanı’na Kıbrıs müzakereleriyle ilgili çekince ve düşüncelerini aktardıklarını belirterek, gelecek hafta partilerinden uzmanların, müzakereleri yürüten teknik heyetten bilgi alacaklarını söyledi.

Denktaş, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması konusunda da gerçeği öğrendiklerini, konuya ilişkin aslında Dışişleri Bakanlığı’nın bilgi sahibi olduğunu anladıklarını belirtti.

Denktaş, Kıbrıs konusundaki duruşlarında bir değişiklik olmadığını, olası bir anlaşmadan sonra çapraz oy uygulaması yapılmasına itirazlarının süreceğini, bunun hayata geçmesinin “üniter devlet” yolunda ilk adım olacağını savundu.

KÜÇÜK

UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, Denktaş’ın ardından basına yaptığı açıklamada, toplantının faydalı geçtiğini belirterek, karşılıklı görüşleri aktardıklarını, zirveden önce planlanan 19 liderler görüşmesinin 16’sının gerçekleştiğini ve New York zirvesine kadar 3 görüşmenin daha yapılacağını söyledi.

Küçük, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması’na da değinerek, bu konuda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın Türkiye’deki müsteşarlarla çalışma yaptığını, anlaşma imzalanmazdan önce bunların ele alındığını ancak anlaşma imzalandıktan sonra anlaşmanın tam metnini ve son halini beklediklerini, bunu alır almaz da Meclis’teki siyasi partilere sunduklarını söyledi.

Konuya ilişkin süreci anlatan Başbakan, konunun şu anda Meclis komitesinde olduğunu, ardından da Meclis Genel Kurulu’na sunulacağını belirtti.

YORGANCIOĞLU

CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı’nın kendilerine son gelişmelerle ilgili bilgi aktardığını, kendilerinin de görüşlerini ortaya koyduklarını söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının yapıcı olması gerektiğini, çünkü BM Genel Sekreteri’nin New York zirvesinin ardından taraflara rol biçeceğini kaydeden Yorgancıoğlu, “Kıbrıs Türk tarafı uzlaşmaz olmamalı” dedi.

Yorgancıoğlu, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması konusundaki tavırlarının değişmeyeceğini, böyle konularda Kıbrıs Türkü’nün tüm siyasi temsilcilerinin karar vermesi gerektiğini ifade etti.

ERTUĞRULOĞLU

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu ise konuşmasında, iyi bir toplantı gerçekleştirdiklerini, Kıbrıs müzakerelerinde kayda değer bir ilerleme olduğunu söylemenin kolay olmadığını belirtti.

Tahsin Ertuğruloğlu, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması konusuna gösterilen tepkiyi doğru bulmadıklarını, bu tepkilerden dolayı ülke çıkarlarının zarar gördüğünü, yöntemde yanlışlık olmadığını, buna karşı olmanın Kıbrıs Türk çıkarlarına hizmet etmediğini belirtti.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, “tarihi bir yolda olunduğunu söyleyerek, bunun; Türkiye’nin batıya yolculuğu olduğu, Kıbrıs Türkü’nün ise trende giden bir dondurucuda gibi durduğu” görüşünü belirtti.

Çakıcı, durumun bu haliyle sürdüğünü, toplantının yapıldığı ortamda bir “Türk Sanat Müziği Korosu” olduğunu savunarak, “Rumlar öyle kötü, böyle kötü” gibi konuşmalar yapıldığını, bu zihniyetle çözüm olamayacağını kaydetti. Milliyetçi ve ırkçı bir yaklaşım bulunduğunu söyleyen Çakıcı, bu konuşmaları yapanların “çözüm istiyoruz” dediklerini ifade ederek, “Bu samimiyetsizliktir” dedi.

Çapraz oylamanın Türk önerisiyle ortaya çıktığını belirten Çakıcı, şimdi ise önce anlaşma için ayrı, çapraz oylama için ise ikinci bir referandum öne sürüldüğünü kaydetti.

Mehmet Çakıcı, kıta sahanlığı konusunda hükümeti “içeride başka dışarıda başka” şeyler söylemekle suçladı ve Başbakan’ın bir “haberim var”, bir “haberim yok” dediğini savundu. Çakıcı, bunun “taksim anlaşması” olduğunu iddia ederek, Rumların yanlış yaptıklarını ancak yanlışa, yanlışla gidilemeyeceğini öne sürdü. Çakıcı, “Yat Arap, kalk Arap tavrı da doğru değil” dedi.

AVCI

Cumhurbaşkanlığı’nda son açıklamaya yapan ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Cumhurbaşkanı’ndan bu tür toplantıların sıklaştırılmasını istediklerini kaydederek, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin bilgi alıp görüşlerini aktardıklarını söyledi.

Turgay Avcı, Cumhurbaşkanı’na desteklerini yineleyerek, Vatandaşlık, Toprak, Güç Paylaşımı gibi konularda hassasiyetlerini anlattıklarını belirtti. Avcı, Cumhurbaşkanı ile New York öncesinde bir kez daha görüşeceklerini de söyledi.

 

Bu haber toplam 1378 defa okunmuştur