1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. "Tiyatro Günü"nde sanatçıların isyanı
Tiyatro Gününde sanatçıların isyanı

"Tiyatro Günü"nde sanatçıların isyanı

Ersoy, “Çözüm demokraside, hukuktadır. Bunun dışına çıkılırsa kaosa, teröre gidilir”

A+A-

“27 Mart Dünya Tiyatro Günü” dolayısıyla Lefkoşa Belediye Tiyatrosuyla, Lefkoşa Belediyesi Orkestrası işbirliğinde bugünden başlayarak 30 Mart Cumartesi güne kadar sürecek etkinlikler hazırlandı.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ile Lefkoşa Belediye Orkestrası sanatçıları, bu çerçevede bu sabah, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun inşaat halindeki yeni binası önünde basın toplantısı düzenledi.

LTB Orkestrası Müzik Dinletisi de sundu.

Basın toplantısında konuşan Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosu Kurucusu ve Yönetmen Yaşar Ersoy, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) iki yıldan beri kriz yaşandığını, belediye tiyatrosu ve orkestrası sanatçılarının emekçilerin haklarını almak için verdikleri mücadelenin parçası olduğunu söyledi.

Basın toplantısında ayrıca Lefkoşa Belediye Tiyatrosu tarafından hazırlanan “27 Mart Dünya Tiyatro Günü” bülteni de dağıtıldı.

ERSOY: “BELEDİYEDE İKİ YILDIR KRİZ YAŞANIYOR”

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde iki yıldan beri kriz yaşandığını söyleyen Ersoy, belediye emekçilerinin haklarını alabilmek adına mücadele verdiğini, LTB tiyatro ve orkestra sanatçılarının da bu mücadelenin parçası olduklarını kaydetti.

Belediye çalışanlarının üç aydan beri maaş alamadığını, sosyal güvenceden yoksun çalıştırıldıklarını belirten Ersoy, “Çözüm demokraside, hukuktadır. Bunun dışına çıkılırsa kaosa, teröre gidilir” dedi.

Bu ortamda 7 Nisan Pazar gün LTB başkanı ve meclis üyeleri için seçime gidileceğini söyleyen Ersoy, bu süreçte çağdaş anlamda demokrasi ve hukuktan bahsedilemeyeceğini söyledi.

Çağdaş belediyecilik kurumunu hayata geçirmek isteyenlerin çalışanların haklarından, çöplerin kaldırılmasından, kanalizasyon konusundan bahsetmemeleri gerektiğini söyleyen Ersoy, tüm bunların rutin belediye işleri olduğunu belirtti.

Çağdaş belediyeciliğin insanın “mutluluk hakkı” olduğunun altını çizen Ersoy, çağdaş belediyeciliğin kültür, sanat anlamına geldiğini kaydetti.

“TİYATRO BİNASI TAMAMLANMALI”

Lefkoşa’ya kültür binası kazandırmanın ekmek ve su kadar gerekli olduğuna vurgu yapan Ersoy, inşası tamamlanmayan tiyatro binasının tamamlanması gerektiğini belirtti.

Bu binanın Lefkoşa’ya vizyon kazandıracağını belirten Ersoy, “Bu bina yarım kalırsa, ikinci utanç abidesi olacak. Birinci utanç abidesi 14 yıldır yanık ve atıl durumda olan devlet tiyatroları binasıdır” diye konuştu.

Ersoy, tiyatro ve konser salonu için mücadele verdiklerini, bu yapılara sahip olmayan bir başkentin çağdaş olamayacağını söyledi.

“ÖZERK BELEDİYECİLİKTEN BAHSEDEN YOK”

Ersoy, Mustafa Akıncı’nın LTB başkanı olduğu dönemde özerk belediyecilik anlayışının getirildiğini ancak daha sonra bu kavramın ortadan kalktığını ifade etti.

“Özerk demokratik belediyeciliğin yerinde yeller esiyor” diyen Ersoy, belediye başkan adaylarından hiçbirinin bu kavramı dile getirmediğini söyledi.

Lefkoşalıların kente sahip çıkması gerektiğini belirten Ersoy, “Eğer sahip çıkmazlarsa suçlu kendileridir” dedi.

Lefkoşa’nın bir kimliği, şahsiyeti ve karakteri olduğuna işaret eden Ersoy, bunun kültürel mirastan geldiğini kaydetti. Ersoy, Lefkoşa’nın kültürel mirasının surlariçi olduğunu ancak bu bölgenin vefasızca bozulmaya terk edildiğini söyledi.

“27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ ETKİNLİKLERİ”

Ersoy, Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosuyla, Lefkoşa Türk Belediyesi Orkestrası işbirliğinde “27 Mart Dünya Tiyatro Günü” nedeniyle bugünden başlayarak 30 Mart Cumartesi güne kadar sürecek etkinlikler hazırlandığını kaydetti.

Bu çerçevede yarın Lefkoşa Türk Lisesi Salonu’nda saat 10.00’da gençlerle tiyatro buluşması gerçekleştirilecek. 22 Mart Cuma gün LBT salonunda saat 20.00’de “Kabare Kıbrıs” oyunu sahnelenecek.

23 Mart Cumartesi LBT Salonu’nda saat 14.30’da çocuklarla tiyatro eğitimi atölye çalışması düzenlenecek. Aynı gün ve yerde saat 20.00’de “Kabare Kıbrıs” seyirciyle buluşacak.

25 Mart Pazartesi, ip üstünde tiyatro afişleri sergisi, tiyatro ve müzik sanatçılarının temiz bir kent için süpürelim etkinliği ve LTB orkestrasının müzik dinletisi, Girne Caddesi Mevlevi Tekke Önü’nde saat 11.00’de gerçekleştirilecek.

26 Mart Salı, “İki Bavul Dolusu” oyunu, Genç TV Salonunda saat 10.30’da; “insan olmak” konulu gençlerle tiyatro buluşması ise LBT salonunda saat 18.30’da yer alacak.

27 Mart Çarşamba, “Kabare Kıbrıs” oyunu LBT salonunda saat 20.00’de; 28 Mart Perşembe, “İki Bavul Dolusu” oyunu Genç TV salonunda saat 10.30’da; 29 Mart Cuma, “Kabare Kıbrıs” oyunu LBT salonu saat 20.00’de sunulacak.

“Kabare Kıbrıs” oyunu, 30 Mart Cumartesi saat 20.00’de LBT salonunda tekrarlanacak.

(tak)

Bu haber toplam 1269 defa okunmuştur