1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Tıp-İş’e 4 maddelik bir taslak protokol!
Tıp-İş’e 4 maddelik bir taslak protokol!

Tıp-İş’e 4 maddelik bir taslak protokol!

Bakanlık ‘taslak önerilerini’ sundu, TIP-İŞ değerlendiriyor…

A+A-

Tıp-İş’in devlet hastanelerinde acil hizmetler dışında sürdürdüğü grevin kalkması için Sağlık Bakanlığı Tıp-İş’e 4 maddelik bir taslak protokol sundu.

Bakanlık tarafından hazırlanan protokol dün akşam Tıp-İş’e iletildi. Tıp İş’in protokole vereceği cevaba göre doktorların eyleminin seyri de gün içinde belli olacak. Bakanlık tarafından hazırlanan taslak protokolde Tıp-İş’in talep ettiği yasaların çıkacağı tarihler takvimlendiriliyor.

Taslak’ta neler var?

Buna göre, doktorların özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili yasanın meclis tatile girmeden, Haziran 2017 tarihine kadar yürürlüğe girmesi ön görülüyor. Özel hasta bakma hakkı yeniden düzenlenerek muayene, tetkik ve her türlü tedaviyi içerecek şekilde düzenlenmesi öngürülen protokolde, ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın Kamu Çalışanı Tabipler Yasası’nı görüşmeye hazır olduğu belirtilerek bu konuda da takvimlendirme yapıldı.

Bakanlık tarafından hazırlanan protokolün son maddesinde ise, Döner Sermaye Yasası ve tüzüklerin bu yasama döneminde yürürlüğe gireceğinin de altı çizildi.  Sağlık Bakanı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, bu sabah Bayrak Radyosu’nda yayınlanan “45 Dakika” programına katılarak sağlık sistemindeki çalışmaları anlattı, soruları yanıtladı.

Dana, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası’nın (Tıp-İş) ülke genelinde tüm hastane ve sağlık merkezlerinde aciller dışındaki tüm poliklinik ve ameliyat hizmetlerini durdurmasına yönelik  başlattığı süresiz grevin bugün kalabileceğini söyledi.

Kemal Deniz Dana, doktorların özlük haklarının iyileştirilmesi amacıyla bakanlığın çok ciddi çalışmalar yaptığını ve doktorların gerek maaşlarında, gerekse diğer haklarında ciddi iyileşmeler yaşandığını ifade etti.

İkinci işle ilgili Yüksek Mahkeme Kararının çıkmasından sonra ortalığın karıştığına dikkati çeken Dana, yüksek mahkeme emrinin ortada olduğunu ve bunun gereklerinin yerine getirileceğini ifade etti.

İkinci işle ilgili karar tüm doktorlara tebliğ edildi…

Tüm hekimlere dün itibarıyla ikinci iş yasağıyla ilgili kararın tebliğ edildiğini de anımsatan Dana, “Bu konuda bize gelen her ihbarı değerlendireceğiz. Bu doğrultuda ikinci iş yapan doktorlara gerekli işlem başlatılacaktır” dedi.

Tıp-İş’in grevinin hakları olduğunu ancak, vatandaşın sağlık hizmetlerini almasının da hak olduğunu belirten Kemal Deniz Dana, tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanmasının Sağlık Bakanlığı’nın ana görevi olduğunu söyledi.

B Planı’nı yineledi…

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Tıp-İş’in grevini sürdürmesi halinde bakanlığın bir B planı olduğunu yineledi.

Serbest Çalışan Hekimler Birliği ile özel hastanelerin hizmet verme önerisi olduğunu açıklayan Dana, Tıp-İş grevine devam etmesi halinde bu önerileri değerlendireceklerini söyledi.

“Eyleme nasıl biz hoşgörü ile bakıyorsak, onlar da vatandaşın sağlık hizmeti alması için yapılan çalışmalara hoşgörülü baksınlar.Bu grev kırıcılığı değildir”diyen Dana, sendikayı sürekli görüşme masasına çağırdıklarını ve bu amaçla 4 maddelik bir taslak protokol hazırladıklarını anlattı.

4 maddelik taslak protokol dün akşam sendikaya iletildi…

4 maddeden oluşan taslak protokolün içerisinde sendikanın isteklerine imkan ve olanaklar çerçevesinde yanıt vermeye çalıştıklarını ve talep edilen yasalarla ilgili takvimlendirme yaptıklarını açıklayan Kemal Deniz Dana, taslak protokolün dün akşam sendikaya ulaştırıldığını ve bugün yanıt beklediklerini söyledi.

Grevin bitmesi de bekleniyor…

Müsteşar Dana, taslak protokolün tadil edildikten sonra bugün öğlen saatlerinde grevin biteceğine inanç belirtti.

Hastanelerdeki eksikliklerin bilincinde olduklarını ve bunların giderilmesi için bir takım çalışmaların yapıldığını anlatan Dana, sorunların tek tek giderilmeye çalışıldığını vurguladı.

Konuşmasının sonunda Tıp-İş’i sağduyuya çağıran Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, vatandaşın sağlık hizmetlerinin önünün tıkanmaması gerektiğini belirterek, “Biz sendikanın tüm isteklerine yasal ve makul bir şekilde evet dedik. Umarım bize geldiklerinde olumlu bir adım atarlar” dedi.

TIP-İŞ: “Önerilere bugün cevap vereceğiz”

Tıp -İş, Sağlık Bakanlığı’nın önerilerine gün içinde cevap vereceğini açıkladı.

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Doktor Sıla Usar, Devlet hastanelerinde acil hizmetler dışında sürdürdükleri grevin kalkması için Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine  sunduğu 4 maddelik taslak protokole bugün yanıt vereceklerini söyledi.

BRT’nin sorularını yanıtlayan Usar, “ Sunulan taslak protokolü kendi aramızda değerlendiriyoruz. Protokol üzerindeki önerileri değerlendirip kendi önerilerimizi ekleyip protokolü yeniden Sayın Bakan’a sunacağız. Sunduğumuz şekildeki protokolü basın ile de paylaşacağız”dedi. 

 

Bu haber toplam 2594 defa okunmuştur
Etiketler : , , ,
İlgili Haberler