1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Teslimat’a İtalya’dan seyirci ödülü  
Teslimat’a İtalya’dan seyirci ödülü  

Teslimat’a İtalya’dan seyirci ödülü  

Kıbrıs Türk yapımı kısa film, ikinci kez gösterildiği İtalya’dan ödülle döndü  

A+A-

Yönetmenliğini Doğuş Özokutan’ın üstlendiği Teslimat, İtalya’nın en eski festivallerinden Salerno Uluslararası Film Festivali’nde halkın oylarıyla “Seyirci Ödülü” kazandı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) maddi desteği ile çekilen Teslimat, bu yıl 7-12 Aralık tarihleri arasında 74’üncüsü gerçekleştirilen festivale dünya genelinden yapılan binlerce başvuru arasından seçilen 80 filmden biri olmuştu. Salerno’daki gösterim, Teslimat’ın 20 günden kısa bir sürede İtalya’da yaptığı ikinci festival gösterimi oldu.  

Covid-19 pandemisi nedeniyle bu yıl çevrimiçi gerçekleştirilen Salerno Uluslararası Film Festivali’nin ödül töreni de sosyal medya üzerinden canlı yayınlandı. Festival izleyicilerinin oylarıyla Teslimat’a verilen “Seyirci Ödülü” İtalyanca “Halk Ödülü” anlamında da kullanılıyor.

t1-143.jpg

Avrupa’nın en eski festivallerinden biri…

İtalya’nın Salerno şehrinde 1946 yılından bu yana düzenlenen ve uluslararası alanda “Festival Internazionale del Cinema di Salerno” olarak bilinen festival, Avrupa’nın en uzun süredir devam eden festivallerinden biri. Salerno Uluslararası Film Festivali İtalya’nın da en eski ikinci festivali. 1946 yılında Salerno Film Kulübü tarafından organize edilen ve aradan geçen yıllar içinde İtalya’nın en prestijli etkinliklerinden biri olarak kabul edilen bir festival haline gelen Salerno Uluslararası Film Festivali, her yıl uzun metraj ve kısa metraj kategorilerinde İtalyan ve dünya sinemasından önemli filmlere yer veriyor. 

t2-136.jpg

20 günde dördüncü festival…

Bu yılın ocak ayında Çamlıca köyü ve civarında çekilen Teslimat, dünya prömiyeri sayılan ilk gösterimini 20 Kasım’da İtalya’da Torino Film Festivali’nde yapmıştı. Film, Kasım ayının son haftasında İspanya’da da iki festivalde finalist oldu. Salerno Uluslararası Film Festivali, Teslimat’ın uluslararası seçkisine girdiği dördüncü festival oldu.

Kızının tedavi masraflarını karşılamanın tek yolunun bir grup mültecinin hayatıyla kumar oynamak olduğuna inanan bir şoförün hikayesini anlatan Teslimat’ın başrolünde İzel Seylani var. Filmde Affet Aksakallı, Hulusi Özoğul, Neşet Haydaroğulları, Arda Aysın Sakallızade, Laura Albasha, Murat Vaiz ve Dilay Seylani’nin yanı sıra Güney Mesarya Halk Tiyatrosu’na mensup pek çok oyuncu rol aldı. Filmin senaryosunu Doğuş Özokutan kaleme aldı. Filmin yapımcılığını ise Vasvi Çiftcioğlu üstlendi.

 

Bu haber toplam 2536 defa okunmuştur
İlgili Haberler