1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "TEŞEKKÜRLER"
"TEŞEKKÜRLER"

"TEŞEKKÜRLER"

UniteCyprusNow, açıklamasında Eide ve ekibine çabaları için teşekkür ederek, “Bize inanmaktan vazgeçmeyin” dedi.

A+A-

Sosyal medya üzerinden örgütlenen ve Mayıs ayından beri Lefkoşa Lokmacı/ Ledra’daki ara bölgede çeşitli eylemlerle Kıbrıs’taki barış sürecine destek veren UniteCyprusNow, BM Genel Sekreteri’nin Özel Kıbrıs Danışmanı Espen Barth Eide’ye hitaben özer yazısı yayınladı.

Crans Montana’daki Kıbrıs konferansı sonrasında maruz kaldığı eleştiriler için özer dileyen UniteCyprusNow, açıklamasında Eide ve ekibine çabaları için teşekkür ederek, “Bize inanmaktan vazgeçmeyin” dedi.

Basın açıklaması şöyle:

UniteCyprusNow Eide’yi destekler ve teşekkür eder

Crans Montana’daki Kıbrıs Konferansı’nın başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, utanç verici bir suçlama ve karalama kampanyasına şahit olmaktayız. Maalesef, bu kampanyanın hedefine şimdi de BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Sayın Espen Barth Eide konulmuştur.

Kıbrıs sorununun çözümü ve adanın birleştirilmesi çabalarına yardımcı olan BM yetkililerinin itibarsızlaştırılması neredeyse bir gelenek haline gelmiştir. Sayın Eide de bu geleneğin kurbanı olmuştur.

Sessiz çoğunluğun sesi #UniteCyprusNow, Sayın Eide’ye, çabaları için sadece teşekkür borcumuz olduğunu düşünmekteydi. Oysa bu teşekkürün yanında, şimdi kendisine tüm Kıbrıslılar adına bir de özür borcumuz vardır.

Bu görevi yürüttüğü üç yıl boyunca, Sayın Eide’nin tarafsız, dürüst, çalışkan ve çözüme bağlı bir diplomat olduğunu; tüm Kıbrıslıların esenliğine bir tehdit oluşturan Kıbrıs sorununun çözümü için tüm birikimini, zamanını ve enerjisini ortaya koyduğunu gözlemledik. Eide, defalarca vizyonsuz, siyasi olgunluk ve etikten uzak nice siyasetçiyle muhatap olmak zorunda kalmasına rağmen dürüstlüğünden, alçak gönüllülüğünden, çözüme bağlılığından ve Kıbrıslılara yardımcı olma çabalarından asla taviz vermemiştir.

Sayın Eid e,  siz, her  zaman gerçek bir diplomat ve Kıbrıslıların gerçek bir dostu olarak hatırlanacaksınız . Size ve ekibinize tüm  çabalarınız için teşekkür ederiz . Bize inanmaktan vazgeçmeyin .

Siyasetçiler bizleri yarı yolda bırakmış olsa da, onların yapamadığını bizler yapacak ve ülkemizi birleştireceğiz.

Fotoğraf: Tijen Erol Yakup

Bu haber toplam 2072 defa okunmuştur