1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Tepebaşı festival ile renklendi
Tepebaşı festival ile renklendi

Tepebaşı festival ile renklendi

Yorgoz Lale Festivali, dün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da katılımıyla Tepebaşı’nda başladı.

A+A-

 

Tepebaşı Kültür Sanat ve Doğayı Koruma Derneği tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Tepebaşı (Yorgoz) Lale Festivali, dün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da katılımıyla Tepebaşı’nda başladı.
Dünyada sadece Kıbrıs’ta yetişen ve Medoş Lalesi olarak da bilinen Yorgoz Lalesi’nin tanıtılıp korunmasını hedefleyen festival süresince 6 kez lale yürüyüşü düzenlenecek.

Tepebaşı İlkokulu bahçesinde başlayan 2 günlük festivale, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yanı sıra, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Meclis Başkanı Hasan Bozer, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz, Kurmay Albay Bülent Meydanlı, bazı milletvekilleri, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.
Tepebaşı Kültür Sanat ve Doğayı Koruma Derneği (TEPDER) Başkanı Ünsal Keyfiala’nın açılış konuşmasıyla başlayan festivalde sırasıyla, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından, TEPDER Başkanı Ünsal Keyfiala festivale katılan protokole anı plaketi takdim etti.
TEPDER Başkanı Ünsal Keyfiala festivali açış konuşmasında, festivallerine gösterilen ilginin artmasından mutluluk duyduğunu belirtti.
Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy da, her yıl geleneksel olarak düzenlenen festivalle birlikte lalenin korunması gereken bir bitki olduğu bilincinin de yerleştiğini vurguladı.

Talat: Kültüre yerleşmiş bir simge
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, lalelerin korunması konusundaki bilinci arttırmanın yanında bu tür etkinliklerin yöreyi de tanıtmak açısından çok önemli olduğunu belirterek, festivalin gerçekleşmesi için yıl boyunca çalışan halkı kutladı.
Festivali gerçekleştiren TEPDER’in yanı sıra Lapta Belediyesi’nin de verdiği destekle başarılarda payı olduğunu dile getiren Talat, gelecek yıllarda lalenin daha da kültüre yerleşmiş bir simge olacağını söyledi.
Talat, festivalin bu anlamda önemli olduğunu ifade ederek festivalin düzenlenmesine katkı koyanlara teşekkür etti.

Eroğlu: Hem bilinç hem tanıtım için önemli
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, 9. Lale Festivalinde bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, festivallerin insanların kaynaşması ve bölge halkının el emekleriyle ortaya çıkardığı ürünleri sergileme fırsatı bulması açısından önemli olduğuna işaret etti.
Festivallerin gelenekselleşmesinin sahip çıkıldığı anlamına gelmesi nedeniyle son derece önemli olduğunu da söyleyen Eroğlu, lalelerin bölgeye has ve ender yetişen bitkiler olduğunu bu nedenle de herkesin koruması gerektiğini belirtti.
Eroğlu, bu tür festivallerin hem bilinci arttırmak hem de tanıtım açısından önemli olduğunu vurguladı.

 

Fotoğraflar için TIKLA

Bu haber toplam 1522 defa okunmuştur