1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. TC vatandaşına Güneyde sınır dışı kararı
TC vatandaşına Güneyde sınır dışı kararı

TC vatandaşına Güneyde sınır dışı kararı

Rum mahkemesi, isminin baş harfleri M.H olan 48 yaşındaki Türk vatandaşının hakkındaki sınır dışı kararının iptal edilmesine yönelik yaptığı başvuruyu reddetti

A+A-

2003 yılından bu yana Güney Kıbrıs’ta bulunan bir Türk vatandaşının sınır dışı edileceği haber verildi.

Politis gazetesi “Türkiye’ye Geri Dönüş” başlığıyla verdiği haberinde, Rum mahkemesinin, isminin baş harfleri M.H olan 48 yaşındaki Türk vatandaşının hakkındaki sınır dışı kararının iptal edilmesine yönelik yaptığı başvuruyu reddettiğini yazdı.

M.H’nin eşi ve dört çocuğuyla birlikte yasadışı yollardan Güney Kıbrıs’a gittiğini belirten gazete, çiftin, Güney Kıbrıs’ta kaldıkları sırada iki çocuklarının daha olduğunu belirtti.

Çiftin Hıristiyan olarak vaftiz olduklarını ve dini nikah da kıydıklarını aktaran gazete, ancak M.H’nin davranışlarının, gerek devlet daireleri, gerekse çocukları açısından soru işaretleri ve sorunlar yarattığını yazdı.

Çocuklardan birinin evlatlık olarak Kıbrıslı Rum bir aileye verildiğini kaydeden gazete, bir başka çocuğun da evlatlık verilmeye çalışıldığını, ancak Aile Mahkemesi’nin bunu reddettiğini yazdı.

Gazete, üç çocuğun yurtta, ikisinin KKTC’de, birinin de evlatlık verildiği ailede büyümekte olduğunu iddia etti.

M.H HAKKINDA BİLGİ

Habere göre M.H, 2003 Kasım ayında Güney Kıbrıs’a yasadışı yollardan girmekten ve burada yasadışı olarak ikamet etmekten tutuklandı. 2003 Aralık ayında başkanlık affıyla serbest bırakıldı. Siyasi iltica için başvuruda bulundu, ancak başvurusu reddedildi. Başvurusunun yeniden gözden geçirilmesini istedi ve yine ret kararı aldı. 2006 yılında Güney Kıbrıs’tan ayrılmaya çağrıldı, ancak bunu yapmadı. 2007 yılında yine yasadışı olarak ikamet etmekten tutuklandı ve Güney Kıbrıs’ta yaşarken iki çocuğu daha olduğu için insani sebeplerden ötürü yine serbest bırakıldı.

MH’nin, bir belgede kendisine Kıbrıs vatandaşlığının verildiğine dair İçişleri Bakanlığı yetkilisinin imzasını sahtelemesiyle durumun karmaşık bir hal aldığını yazan gazete, en nihayetinde çocuklarına ilişkin herhangi bir karar olmaksızın sınır dışı edilmesi kararının onaylandığını kaydetti.

 

Bu haber toplam 2468 defa okunmuştur
Etiketler :