1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Taşınmaz konusu yine gündemde
Taşınmaz konusu yine gündemde

Taşınmaz konusu yine gündemde

Kıbrıslı Rumların, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan eski taşınmaz mallarını TMK aracılığıyla satmalarını önlemek amacıyla, bu taşınmazların yurt dışında yaşayan ve maddi imkanı elverişli olan Kıbrıslı Rumlarca satın alınması yönündeki girişim devam ediyor.

A+A-

Kıbrıslı Rumların, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan eski taşınmaz mallarını Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK) aracılığıyla satmalarını önlemek amacıyla, Girne ve bölgesinin “belediye başkanları” tarafından, bu taşınmazların yurt dışında yaşayan ve maddi imkanı elverişli olan Kıbrıslı Rumlarca satın alınması yönündeki girişim devam ediyor. Fileleftheros gazetesi, ekonomik kriz sebebiyle Kuzey’deki taşınmazlarını TMK’ya satma niyetinde olan Kıbrıslı Rumların bu taşınmazlarını, ABD’de yaşayan Kıbrıslı Rumların “yasal” işlemlerle satın almaya hazır olduklarını yazdı. Gazete, özellikle Girne bölgesindeki eski Kıbrıs Rum taşınmazlarında yaşanan bu durum sebebiyle Girne ve civarı köylerin Kıbrıslı Rum belediye başkanlarının Başkan Nikos Anastasiadis’le görüşerek konu hakkında bilgi verdiklerini; Anastasiadis’in de bu girişime destek verdiğini belirtti. Habere göre Güney’deki “Girne Belediye Başkanı” Glafkos Karialu, hedeflerinin, ciddi ekonomik sorunlar yaşayan Kıbrıslı Rumlar hakkında bilgi toplamak ve bu kişilerle temasa geçerek, ABD’deki Kıbrıslı Rumların, Kuzey’deki taşınmazlarını satın alma niyetlerini iletmek olduğunu söyledi. Güney’deki “Karava (Alsancak) Belediye Başkanı” Yannis Papayoannu ise açıklamasında, eski Rum taşınmazlarının satışının önlenmesine ilişkin bir dizi öneriyi Anastasiadis’e sunduklarını ve bunlar arasında, taşınmazların yurt dışında yaşayan Rumlar tarafından satın alınması önerisinin de bulunduğunu ifade etti.

Karpaz kökenli Kıbrıslı Rumlar da Anastasadis’le görüştü
Öte yandan gazete, Karpaz bölgesinin yerel makamlarının da Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’le görüştüklerini ve Kıbrıs sorununa ilişkin görüş alış verişinde bulunduklarını yazdı.
Habere göre, “Yalusa (Yeni Erenköy) Belediye Başkanı” Panayotis Hacipandelis, Anastasiadis’le dün gerçekleştirdikleri görüşmede Kıbrıs sorunundaki gelişmeler konusunda bilgilendirildiklerini ve Kıbrıs sorununun çözümü durumunda Karpaz’ın durumunun ne olması gerektiğine dair kendi görüşlerini sunduklarını açıkladı. TAK

Bu haber toplam 1881 defa okunmuştur