1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 1633 test yapıldı, 17'si yerel 27 pozitif vaka
"'Sosyal Sigortalar' tıkandı"

"'Sosyal Sigortalar' tıkandı"

KTAMS,KAMUSEN ve HAKSEN Sosyal Sigortalar Dairesi'nde uyarı grevi ve basın açıklaması yaptı

A+A-

 Sosyal Sigortalar Dairesi’nde yaptıkları 4 saatlik uyarı greviyle ilgili açıklamada bulunan KTAMS ve KAMUSEN, dairedeki sorunlar nedeniyle vatandaşların hizmet almakta, çalışanların da hizmet vermekte zorlandığını belirtti.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Çalışanları Sendikası (KAMUSEN), Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) üyeleri 08.00-12.00 saatleri arasında Sosyal Sigortalar Dairesi’nin merkez ve tüm şubelerinde 4 saatliğine iş bıraktı. Memur-Sen de eyleme destek verdi.

KTAMS ve KAMUSEN eylemle Lefkoşa’daki Sosyal Sigorta Dairesi önünde açıklama yaptı, “Sosyal Sigortalar Dairesi ve çalışanları tükendi” pankartı açtı.

BENGİHAN: “OTURDUĞUNUZ KOLTUKLAR MAZERET ÜRETME, AJİTASYON YAPMA YERİ DEĞİL, İCRAAT YERİDİR”

KTAMS Başkanı Bengihan, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin yaklaşık 40 yıl önce yürürlüğe giren yasasının değişen koşullara rağmen hiç ellenmediğini, binanın koşullarının iyileştirilmediğini ve daireye gerekli istihdamların yapılmadığını söyledi.

“Çalışma koşulları zor, bina yetersiz, iş yükü fazla. Kararlar yaz-boz tahtası” diyen Bengihan, “Sorunlara acil çözüm bekliyoruz. O koltuklar mazeret üretme, ajitasyon yapma değil, icraat yeridir. Vatandaşın alacağı hizmetin aksamasını istemiyoruz ama kimse anlayışımızı zorlamasın” şeklinde konuştu.

COVİD-19 sürecinde Bakanlar Kurulu’nun çalışma yaşamıyla ilgili sürekli karar aldığını ve bunları değiştirdiğini belirten KTAMS Başkanı, şunları ekledi:

“Dairedeki sorumluların görüşlerine başvurmadan üretilen günübirlik kararlar çalışana ulaşmadan değiştirildi. Özel sektörle Sosyal Sigorta çalışanları karşı karşıya bırakıldı. Sıkıntılar, gerginlikler yaşanıyor, insanlar yaşanan karmaşadan Sosyal Sigorta çalışanlarını sorumlu tutuyor. Girne’deki Sosyal Sigortalar Dairesi’nde dün yaşanan da buydu. Bir özel sektör çalışanı ile daire personeli karşı karşıya geldi. Bunlar hiç istemediğimiz olaylar.”

Çalışma ve Sosyal Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu da eleştiren Bengihan, Sucuoğlu’nu “memur düşmanlığı” yapmakla suçladı, “Birkaç köşe yazarı, bir iki tane muhasip murakıp da var, onları da biliyoruz, onlar da zaten kendilerini biliyor” dedi.

“İSTİHDAMI GERÇEKTEN İHTİYAÇLI DAİRELERE YAPSALAR BİZ BU SIKINTILARI YAŞAMAZDIK”

Güven Bengihan, 200’e yakın kişinin bilgi, beceri, eğitime bakılmaksızın seçim nedeniyle istihdam edildiğini de savunarak, “KKTC’yi yücelteceğini söyleyenler kendileriyle çelişiyor. Bir devletin kurumları yetişmiş elemanları, bilgili çalışanlarıyla yüceltilir. Bunu söylemde değil, eylemde görmek istiyoruz. Bunca yılda istihdamları gerçekten ihtiyaçlı dairelere yapsalardı bu sıkıntılar yaşanmazdı…” şeklinde konuştu.

ATAN: “HİZMET VEREN DE ALAN DA SIKINTI YAŞIYOR”

KAMUSEN Başkanı Metin Atan, Sosyal Sigortalar Dairesi çalışanlarının isyan ve tükenme noktasında olduğunu kaydederek, hükümeti “uymakla, ben bilirim-ben yaparım mantığıyla hareket etmekle ve seçim derdine düşmekle” suçladı.

Atan, “Hizmet veren de alan da sıkıntı yaşıyor. Biz çalışanlara destek çıkmayacağız da kime çıkacağız? Hükümete mi?” diye sordu.

Binanın fiziki yetersizliğiyle ilgili de konuşan Atan, daireyi labirente benzetti.

Çalışanların vatandaşla karşı karşıya bırakıldığını, personele darp teşebbüsünde bulunulduğunu belirten Atan, “Olacak, yapacak, merak etmeyin diyorsunuz. Olmayacak, yapamayacaksınız… Bu da uyarı grevidir, genel greve de dönüşebilir. Bizi yine konuşmaya çağıracaksınız, gelmeyeceğiz” dedi.

Son dönemde yapılan istihdamları da eleştiren Atan, “Ekonomik kriz var diyorsunuz, çalışandan kesinti yapıyorsunuz, sonra da 200 kişiyi işe alıyorsunuz… Olmadı… ” ifadelerine yer verdi.

KTAMS Genel Sekreteri Serman Yiğit de konuşmaların ardından ortak basın açıklamasını okudu.

“SİGORTALAR DAİRESİ HER ZAMANKİ GİBİ İLGİ BEKLİYOR, İCRAAT BEKLİYOR”

Açıklama  şöyle:

Yıllardan beri Sosyal Sigortalar Dairesinin yetersizlikleri konusunda yaptığımız uyarıların ısrarla dikkate alınmadığını görmekteyiz.

Covid-19 salgın süreci öncesinde kadrolu personel eksikliği nedeniyle iş yoğunluğuna cevap vermekte zorlanan Sosyal Sigortalar Dairesi çalışanları, Covid-19 salgın süreci ve sonrasında fedakarca çalışmaya devam etmiştir. Ancak Bakanlar Kurulunun günü birlik keyfi kararları sonrasında daire çalışanlarının yükü bir o kadar daha artmıştır.  Yıllardan beri yeterli sayıda Sosyal Sigorta memuru istihdamı yapılmayan Sosyal Sigortalar Dairesi iş yoğunluğundan dolayı artık tıkanma noktasına getirilmiştir.

Tıkanma noktasına gelen Sosyal Sigortalar Dairesinde, vatandaşlarımız hizmet almakta, çalışanlarımız ise hizmet vermekte zorlanmaktadır.  Buna bağlı olarak tükenmişlik yaşanmakta, sinirler gerilmekte ve istenmeyen olaylar meydana gelmektedir.

Seçimlik geçici işçi istihdamına yoğunlaşan UBP-HP hükümeti gerekli sayıda asıl sürekli kadro istihdamlarını zamanında yapmayarak daireyi kaosa sürüklemiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yöneticileri de daire işlemlerinde ciddi hatalara yol açabilecek iş yükünü yaratarak hem çalışanları hem de vatandaşları hatalı işlem riski altına sokmuştur.

Dairenin On-Line sistemi aktif kullanmasına rağmen, Covid-19 salgın sürecinde Bakanlar Kurulunun keyfi ve günü birlik kararları vatandaşların yığılmalarına neden olmaktadır. Vatandaşların yığılmaları karşısında yetersiz kalan Sosyal Sigortalar Dairesi binaları hem vatandaşlar hem de çalışanlar açısından çok ciddi salgın tehlikesi yaratmaktadır.

Yüz binden fazla kişiye hizmet veren Sosyal Sigortalar Dairesi gelmiş geçmiş hükümetler tarafından üvey evlat muamelesi görmüştür. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları birçok kez söz vermelerine , hatta takvimlendirilmiş protokollere imzalar atmalarına rağmen yeni bina yapımı noktasında hiçbir icraat gerçekleştirilmemiştir.

UBP-HP hükümeti seçime yönelik popülist politikalara odaklanarak vatandaşların gerçek sorunlarından uzaklaşmıştır. Vatandaşların en yoğun hizmet aldığı dairelerin başında gelen Sosyal Sigortalar Dairesi her zamanki gibi ilgi bekliyor, icraat bekliyor. 

   

 KTAMS                                   KAMU-SEN

Bu haber toplam 2142 defa okunmuştur