1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sonay Adem'i kaybettik
Sonay Adem'i kaybettik

Sonay Adem'i kaybettik

Sonay Adem bu sabah yaşama gözlerini yumdu

A+A-

CTP eski milletvekili, eski Çalışma  Bakanı Sonay Adem, bu sabah yaşamını yitirdi. Adem, bir dönem de TKP-YG Genel Sekreterliği görevini yapmış ancak bu görevinden daha sonra ayrılmıştı.

Bir süredir kanser tedavisi gören Sonay Adem, özellikle yabancı iş gücünden oluşturulan fonun, yerli istihdama destek için kullanılması yönünde önemli bir adım atmıştı.

Aile yakınlarından alınan bilgiye göre; Adem için yarın saat 09.30'da Cumhuriyet Meclisi'nde cenaze töreni düzenlenecek. Törenin ardından, Adem için Mağusa Lala Mustafa Paşa Camisi'nde cenaze töreni yapılacak. 

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Sonay Adem için yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi, “Çok değerli mücadele arkadaşımız, yoldaşımız Sonay Adem’i kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Onu asla unutmayacağız…”

AKINCI BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eski bakan ve milletvekillerinden Sonay Adem’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirterek, Adem’e tanrıdan rahmet, yaslı ailesine başsağlığı diledi. 
Cumhurbaşkanı Akıncı, Adem’in vefatı nedeniyle yayımladığı taziye mesajında şu ifadelere yer verdi: 
“Eski bakan ve milletvekillerimizden Sonay Adem’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. 
İlke ve idealleri uğuruna yıllarca büyük fedakarlıklar göstererek, mücadele vermiş olan bu arkadaşımıza tanrıdan rahmet geride bıraktığı yaslı ailesine ve tüm toplumumuza başsağlığı dilerim.”

SONAY ADEM KİMDİR

Sonay Adem, 1957 yılında Baf’ta doğdu. 2. Soyer Hükûmeti'nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı.

1975 yılında Güzelyurt Kurtuluş Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ndeki öğrenimini yarım bırakarak Kıbrıs’a döndü. İstanbul’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okurken, politik nedenlerden ötürü öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Ardından, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'ndeki öğrenimini tamamlayarak İktisat bölümünden mezun oldu.

İstanbul Kıbrıslılar Öğrenim ve Kültür Derneği’nde yöneticilik yaptı. Kıbrıs’a döndükten sonra CTP’nin örgütlenmesinde önemli görevler yaptı. CTP’nin çeşitli kademelerinde çalıştıktan sonra 1980 yılından beri Parti Meclisi üyeliği, 1984-2004 yılları arasında da 20 yıl süre ile Mağusa İlçe Başkanlığı görevini yürüttü. 1993'te politikaya meclis çatısı altında devam eden Adem, aynı sene yapılan Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden milletvekili seçilerek meclise girdi. 6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinde de aynı partiden seçime girerek başarısını tekrarlayan Adem, 14 Aralık 2003 Genel Seçimleri'nde de Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler’den Mağusa milletvekili seçilmeyi başardı. 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimleri'nde tekrar Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’den milletvekili seçilen Adem, 28 Nisan 2005 tarihli CTP-Birleşik Güçler - Demokrat Parti Koalisyon hükümetine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu. 2017'de CTP'den istifa ederek bir süreliğine Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçlere katıldı. Adem, evli ve üç çocuk babasıydı.

 


Özgeçmiş vikipedi

Bu haber toplam 8806 defa okunmuştur
Etiketler : ,
İlgili Haberler