1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "RAHAT UYU SONAY"
"RAHAT UYU SONAY"

"RAHAT UYU SONAY"

CTP’de bir döneme iz bırakan, sol siyasetin önemli isimlerinden Sonay Adem bugün uğurlandı.

A+A-

CTP’de bir döneme iz bırakan, sol siyasetin önemli isimlerinden Sonay Adem Cumhuriyet Meclisi’nde törenle uğurlandı.

Hayatını dün kaybeden Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) eski milletvekillerinden, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlarından Sonay Adem için Cumhuriyet Meclisi bahçesinde tören düzenlendi.

Törene Adem’in ailesi ve yakınları yanında, Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Meclis Başkan Vekili Zorlu Töre, Başbakan Tufan Erhürman, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ana muhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Sağlık Bakanı Filiz Besim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, milletvekilleri, bazı eski milletvekilleri, eski meclis başkanları, TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Meclis çalışanları, bazı eski milletvekilleri ve sevenleri katıldı.

oglu.jpg

MAZHAROĞULLARI

Saygı duruşu ve Adem’in özgeçmişinin okunmasının ardından oğlu Kani Adem Mazharoğulları konuşma yaptı. 
“Kaybımız büyük. Dürüstlüğü çalışkanlığı ve cesaretiyle hep örnek aldığım babamı, KKTC için çalışmayı kendine görev edinmiş bir devlet adamını kaybettik” diyen Kani Adem Mazharoğulları, O’nu son yolcuğunu uğurlamaya gelenlere teşekkür etti.
Kani Adem Mazharoğulları konuşmasını “Hepimizin başı sağ olsun” diyerek bitirdi. 

tb-001.jpg

ULUÇAY: “BİR DAVA ADAMI…”

Ardından Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay konuşma yaptı. 
“Bugün maalesef çok acı bir gün… Çok kıymetli bir siyasetçiyi, değerli bir devlet adamını ve en önemlisi ülkesi için mücadelesini hiç bir zaman esirgemeyen bir dava adamını son yolculuğuna uğurlamak için toplandık” diyen Uluçay, Adem’in, siyasi kişiliği, siyasetteki karakteristik özelliği ile siyaset dünyasına değerler kazandıran biri olduğuna işaret etti. 

a2-033.jpg

“MÜCADELE GÜCÜ VE DEVRİMCİ KARAKTERİ ÖĞRETİCİ OLDU”

Adem’in mücadele gücünün, devrimci karakterinin her zaman kendilerine öğretici olduğunu ifade eden Uluçay şöyle devam etti:                
“Hem Meclis içinde, hem de Meclis dışında fikirleri ile ülkemize önemli katkılarda bulunmuş bir siyasetçi idi.  
Kıbrıs’ta barış mücadelesinde hiç yılmamış, Kıbrıs Türk halkı için her zaman iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde bir çözüm amacıyla hayatı boyunca hep mücadele etmişti.     
Sayın Adem'in, yaşamı boyunca vermiş olduğu mücadele, onurlu duruşu ve dünyaya bakışı bizlerin onu her zaman hatırlayacağı simgeleri olacaktır.
Hayatta ve ülkemizde barışın egemen olması için Sayın Adem'in özellikle siyasi hayatı boyunca yapmış olduğu çalışmalar, ülke siyasetine yapılan büyük bir kazanım olarak görülecektir.
Bizler Meclis, siyaset dünyası ve Kıbrıs’ta barış mücadelesi veren tüm bireyler olarak her zaman onun siyasi duruşunu ve öğretilerini geleceğe taşıyacağız. 
Ülkemizin daha iyiye daha güzele ve barışa kavuşması için onun bıraktığı yerden çalışmaya devam edeceğiz. Kendisine tanrıdan rahmet dilerken, yaslı ailesine ve bizlere de baş sağlığı dilerim. Ruhu şad olsun.”
Konuşmaların ardından Adem’in naaşı önünden protokol sırasına göre saygı duruşu ve saygı geçişi gerçekleştirildi. 

 

c1-064.jpg

c2-057.jpg

m1-051.jpg

 

Meclisteki törenin ardından Sonay Adem, Mağusa’da Lala Mustafa Paşa Camisi’nde kılınan öğle namazından sonra Mağusa Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. Adem’in  cenazesine çok sayıda siyasi de katılırken, eski başbakan Ferdi Sabit Soyer ise kısa bir konuşma yaptı. Adem, Lala Mustafa Paşa Camisinde kılınan öğlen namazının ardından Mağusa Kabristanlığında toprağa verildi.

son-003.jpg

 Adem’in cenaze törenine ailesi, yakınları ve sevenlerinin yanı sıra Ferdi Sabit Soyer, Ali Gulle, Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve çok sayıda siyasi katıldı. Cenazede Sonay Adem’in oğlu Kani Adem Mazharoğulları’nın yanında Ferdi Sabit Soyer, Ali Gulle, Teberrüken Uluçay ve Fikri Ataoğlu da taziyeleri kabul etti. Adem için Lala Mustafa Paşa Camisinde düzenlenen cenaze töreninde CTP eski milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise kısa bir konuşma yaptı. Adem, kılınan öğlen namazının ardından Mağusa Kabristanlığına defnedildi.

ff-051.jpg

Soyer: “Rahat uyu Sonay. Seni hiç unutmayacağız…”

Cenaze töreninde kısa bir konuşma yapan Ferdi Sabit Soyer, konuşmasına Aşık Veysel’in “İki kapılı bir handayız, gidiyoruz gündüz gece” sözleriyle başladı.  “Bu hanın bir kapısından irademiz dışında girer, öbür kapısından irademiz dışında çıkarız” diyen Soyer,  önemli olanın bu han yolculuğunda geride insan sevgisi, iyilik ve güzellik bırakmak olduğunu dile getirdi. Sonay Adem’in bu iki kapılı han yolculuğunda son kapıya geldiğinde geride çok güzel şeyler bıraktığını ifade eden Soyer, eşi ve çocuklarının içerisindeki ateşin bir başka olduğunu ama bu ateşin hepimizi de yaktığını söyledi. Soyer, Adem’in geride bıraktığı güzelliklerin, bu ülkede insan sevgisi, dürüstlük, doğruluk ve korkusuzluğun ne olduğu bize hiçbir zaman unutturmayacak hadiselerden biri olduğunu dile getirdi. Soyer, “Doğruya doğru, eğriye eğri diyen ama her farklı eğilimle de barışık, her insanla da barışık sevgi dolu bir yürek. Rahat uyu Sonay. Seni hiç unutmayacağız” diyerek sözlerine son verdi.

ferd-001.jpg

cen-006.jpg

ÖZGEÇMİŞİ…

Sonay Adem 1957 yılında Baf’ta doğdu. 1975 yılında Güzelyurt Kurtuluş Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ndeki öğrenimini yarım bırakarak Kıbrıs’a döndü. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu
1993 Erken Genel Seçimlerinde, 6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden ve 14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler’den Gazimağusa Milletvekili seçildi. 
20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’den Gazimağusa Milletvekili seçildi. 28 Nisan 2005’de kurulan CTP-Birleşik Güçler - Demokrat Parti Koalisyon hükümetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev aldı.
25 Eylül 2006 tarihinde kurulan CTP-BG – Özgürlük ve Reform Partisi Koalisyon Hükümetinde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı.
19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili seçildi.  
28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde, Milletvekilliği sona eren Adem,12 Mayıs 2017 tarihinde  kısa süreliğine TKP-YG Partisi Genel Sekreterliği görevini üstlenmiş daha sonra istifa etmişti..
Adem, evli ve üç çocuk babasıydı.

 

FOTOĞRAFLAR YENİDÜZEN/ TAK/ Gamze Pir BAYKUR

 

 

Bu haber toplam 4620 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
İlgili Haberler