1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Son 15-20 yılın en zor üretim yılı
Son 15-20 yılın en zor  üretim yılı

Son 15-20 yılın en zor üretim yılı

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB) Başkanı Alican Kabakçı, çiftçiler için son 15 -20 yılın en zor üretim yılının yaşanmakta olduğunu söyledi.

A+A-

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB) Başkanı Alican Kabakçı, çiftçiler için son 15 -20 yılın en zor üretim yılının yaşanmakta olduğunu söyledi ve geç gelen zamansız yağmurların tahılda yüzde 70 gerilemeye neden olduğunu bildirdi.

“1.5 Milyon TL’ye ihtiyaç var”

Yemlik arpa fiyatının 65 kuruş olması yönündeki taleplerinin hükümetten karşılık görmediğini ve rakamın yüksek bulunduğunu dile getiren Kabakçı, bunun karşısında arpa üreticisine 7 kuruş daha fazla prim talep ettiklerini, bunun da 1.5 milyon TL’ye denk geldiğini söyledi.
Kabakçı düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’deki borsalarda geçerli olan yemlik arpa fiyatlarının listesini de basın mensuplarına dağıttı.
Bugüne dek yapılan görüşmelerde buğdayla ilgili herhangi bir görüşün kendilerine bildirilmediğini söyleyen Kabakçı, buğday fiyatının da 70 kuruş olmasını istediklerini bildirdi.

“Tedirginliklerimiz var”

Tohumluk sıkıntısı durumunda tohumluğun yurtdışından ithal edildiğini fakat bunun toprağa uyum sağlamadığını söyleyen Kabakçı, henüz tohumluk arpa fiyatlarının da açıklanmadığını, arpanın hem alımında hem de çiftçiye geri satışında tedirginlikleri bulunduğunu ifade etti.
Kabakçı, tohumluk arpanın kaça alınıp kaça satılacağının hemen açıklanması gerektiğini, her yıl Mayıs’ın ilk haftasında ödenen Doğrudan Gelir Desteği’nin yüzde 50’lik kısmının da ödenmesi gerektiğini kaydetti.

“Ödenen mazot desteği geçen yılınki”

Bugün ödenen mazot desteğinin geçen yılın ödeneği olduğunu da belirten Kabakçı, nakit sıkıntısı çeken üreticinin hasadı yavaş yaptığını da ekledi.
Satılan her tarımsal üründen Tarım Sigortası’na prim ödendiğini, buna karşın çiftçinin kuraklık parasını ne kadar alacağını bilemediğini söyleyen Kabakçı, tüm bu sorunlar için hükümete ve Tarım Bakanlığı’na bir süre tanıdıklarını söyledi.

Tarım Bakanlığı’na 15 Mayıs’a kadar süre

Kabakçı; arpa, tohumluk arpa ve buğday fiyatlarının net belirlenmemesi; Doğrudan Gelir Desteği’nin yüzde 50’lik kısmının ne zaman ödeneceğinin açıklanmaması; kuraklık tazminatının ne kadar ödeneceğinin belirlenmemesi durumunda KTÇB MYK’nın aldığı karar doğrultusunda eyleme gideceklerini de açıkladı. TAK

Bu haber toplam 1931 defa okunmuştur