1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. ‘Sımsıcak’ bir eko gün…
‘Sımsıcak’ bir eko gün…

‘Sımsıcak’ bir eko gün…

12. Büyükkonuk Geleneksel Eko Gün’ü renkli gösterilere sahne oldu

A+A-


Büyükkonuk Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen, Kuzey Kıbrıs Turkcell sponsorluğundaki “Eko Gün” yine büyük ilgi gördü. Bu yıl 12’ncisi yapılan “Eko Gün” sıcağa rağmen halkın ve turistlerin akınına uğradı. Gün boyu çeşitli aktiviteler ve el yapımı ürünlerin satışa sunulduğu etkinlikte, yiyecek stantları da oldukça ilgi gördü. Kıbrıs’a öz gelenek ve göreneklerin yansıtıldığı etkinlikte, halk dansları ve modern dans gösterileri, kaval dinletisi ve birçok kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlendi.
Her yıl olduğu gibi bu yılda çocuklar unutulmayarak, 3’üncü Çocuk Etkinlikleriyle de birçok eğlence düzenlendi.
Büyükkonuk köy meydanına kortej yürüyüşüyle başlayan etkinliğe; Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, milletvekilleri, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı. Kuzey Kıbrıs Türkcell’in ana sponsor olduğu Büyükkonuk Eko Gün de bu yıl ilk kez “Kuzey Kıbrıs Türkcell Yılın Kültür Adamı Ödülü” verildi.
Ödül Eğitimci Araştırmacı Oğuz Yorgancıoğlu’na Cumhurbaşaknı Derviş Eroğlu tarafından takdim edildi.


***

İlgi yoğun, satış az

Büyükkonuk Geleneksel Eko Güne katılan vatandaşlar, etkinlikten memnunluk getirirken, “oturacak yer” olmamasından yakındı.Stant sahipleri ise etkinliğe ilginin fazla olduğunu ancak satışların beklenilen ölçüde olmadığından yakındı.
Her yıl düzenlenen eko gün yine oldukça ilgi görürken, bazı vatandaşlar dinlenmek için restoranların dışında oturulabilecek yer bulamamaktan yakındı. Stant sahipleri de insanların sadece bakıp geçtiğini belirterek, satışlardan menunun olmadığını ifade etti.

**

Neler söylediler?

EROĞLU
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu eko günün açılışında yaptığı konuşmada, eskiden “panayır” denilen etkinliklerin bugün festivaller ve eko günler olarak düzenlendiğine dikkat çekerek, bu tür etkinliklerin halkı kaynaştırdığını, iç turizme katkı yaptığını kaydetti.
Eroğlu, eko günün, ülkede bulunan turistleri çektiğine de işaret ederek, eko günler sürdüğü sürece ev hanımlarının ürünlerini sergileyebileceğini ve satıp ev ekonomisine katkı yapabileceğini anlattı ve eko güne katılıp destek veren herkese teşekkür etti.

KÜÇÜK
Başbakan İrsen Küçük de, eko gün etkinliğinin ülkedeki herkesi bir araya getirdiğini ifade ederek, bu başarılı etkinliği düzenleyen Büyükkonuk Belediyesini tebrik etti.
Küçük, bu tür etkinliklerin Kıbrıs Türk halkı tarafından tarih boyunca bugüne kadar sürdüğünü ifade ederek, ev hanımlarının maharetlerini sergilediği bu etkinliklerin ev ekonomilerine de katkı sağladığına işaret etti.
Eko günün turizme de katkı yaptığını, ayrıca kültürü gelecek nesillere tanıttığını ve taşıdığını ifade eden Küçük, etkinliğe katılan herkesin güzel bir gün geçirmesini temenni etti.

TALAT
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, Büyükkonuk’un eko turizm etkinliklerini başlatan ve festival yapan ilk köy olduğuna dikkat çekerek, Büyükkonuk’un Eko Gün’ü markalaştırdığını vurguladı.
Talat, kültürün yaşatılması ve gelecek nesillere taşınmasının önemli olduğunu ifade ederek, bu etkinlikleri daha da geliştirmek ve markalaştırmak için çalışan herkesi kutladı.

AKÇA
Türkiye’nin  Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, Eko Gün’ün güzel bir etkinlik olduğunu ve bugün buraya aile olarak katıldıklarını ifade ederek, bunun da etkinliğin cazip bir aktivite olduğunu gösterdiğini kaydetti.
Akça, toplumların gelenek görenek ve kültürünü koruması gerektiğini, dünyada da bu değerlerle kendine yer bulunabildiğine işaret ederek, KKTC’nin gelenek görenek ve kültürüyle bir cazibe merkezi olabileceğini vurguladı.
Eko günün her türlü ürünü içerdiğini ve Kıbrıs Türk kültürünü yansıttığını, kendilerinin de bu ürünleri severek beğenerek kullandığını anlatan Akça, ailelere ekonomik katkı da sağlayan etkinliği düzenleyen herkese teşekkür etti.

SEZEN
Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen, açılışta yaptığı konuşmada, geleneksel olarak düzenledikleri Eko Günü her yıl geliştirmek için çalıştıklarını, bu kapsamda çeşitli projeler ürettiklerini, yöre halkına en iyi biçimde eğitimler verdiklerini ifade ederek, Eko Gün’e katılan ve destek veren herkese teşekkür etti.
Sezen, hedeflerinin; Büyükkonuk ve yöre halkı ile bölgenin bilinçli bir biçimde gelişmesine hizmet etmek, çevre, doğa ve kültürel anlamda duyarlılık yaratmak ve ekonomik kalkınmayı sağlamak olduğunu belirtti.
Büyükkonuk’ta, gelenek ve görenekleri yaşatmak öz kültürü gelecek nesillere taşımak ve ev ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla Kobi Merkezi kurma çalışması yaptıklarını anlatan Sezen, ayrıca Eko Gün etkinliklerini uluslararası alana taşımak ve KKTC’yi tanıtmak için çalıştıklarını söyledi.

KARAATMACA
Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca da, yediden yetmişe tüm halkı bir araya getiren Eko Gün’e ana sponsor olarak katılmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, katılan herkesin güzel vakit geçirmesini temenni etti.
“Eko Turizm” denince ilk akla gelen yerin Büyükkonuk olduğuna dikkat çeken Karaatmaca, etkinliğin, hem turizme hem ülke tanıtımına, hem de bölgeye katkı yaptığını vurguladı.

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

 

Didem Menteş’in haberinin tümü bugün YENİDÜZEN’de

Bu haber toplam 1508 defa okunmuştur