1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. TIP-İŞ YARIN EYLEME GİDİYOR
Sigortalı sayısı  101 bin 763

Sigortalı sayısı  101 bin 763

Saner, 2015 yılı  ekim ayında  84 bin  795 olan sigortalı mükellef sayısının  2017 Ekim ayında  101 bin 763’e ulaştığını,  bir yılda yaklaşık 17 bin civarında  arttığını söyledi.

A+A-

 

Çalışma Bakanı Ersan Saner, 2015 yılı  ekim ayında  84 bin  795 olan sigortalı mükellef sayısının  2017 Ekim ayında  101 bin 763’e ulaştığını,  bir yılda yaklaşık 17 bin civarında  arttığını söyledi.

Saner,  artan mükellef sayısının sigortaların  mali yapısını güçlendirdiğine ve sürdürülebilir  bir yapıya kavuşturduğuna  dikkat çekti.

Sosyal Sigortalar kurumunun durumunu yoğun bakımda olan bir hastaya benzeten Saner, doğru teşhis ve tedaviler belirleyerek  kurumu yeniden hayata döndürdüklerini anlattı. 

Sosyal Sigortalar ve Sosyal Güvenlik Yasasında  yapılan değişiklikleri anlatan Saner,   65 yaşını geçmiş kişilerin  emekli olabilmesinin yolunun açıldığını,  kamu ile özel arasındaki ayrımın da ortadan kaldırılarak erkeklerde mükellef askerlik sürelerinin emekliliğe yansıtıldığını kaydetti.

Sosyal Sigortalar’ın  mali yapısı hakkında  bilgi veren Saner, ekim ayı  itibariyle sigortalı sayısının yaklaşık 102  bin, emekli sayısının ise 36 bin  olduğunu  kaydetti.

 

Pasaportlara artık mühür vurulmayacak

Saner, bakanlığının en önemli projelerinden birinin de, bilgi ve belgelerin elektronik ortama geçirilmesini  sağlayan E-Bakanlık projesi olduğuna vurguladı.

Saner, 1 Aralık’tan itibaren çalışma izniyle ülkede bulunanların pasaportlarına mühür vurulmayacağını,  denetimlerin elektronik çalışma izni kartı üzerinden yapılacağını anımsattı.

 

Bu haber toplam 1188 defa okunmuştur
Etiketler : ,