1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “SERVİSLER KAPANMADI, DOKTOR AÇIĞI YOK”
“SERVİSLER KAPANMADI, DOKTOR AÇIĞI YOK”

“SERVİSLER KAPANMADI, DOKTOR AÇIĞI YOK”

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası’nı geçirme hedefinde olduklarını vurgulayarak, tüzüğün, yasa geçene kadar sağlıktaki kaosun önlenmesi için hazırlandığını yineledi.

A+A-

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası’nı geçirme hedefinde olduklarını vurgulayarak, tüzüğün, yasa geçene kadar sağlıktaki kaosun önlenmesi için hazırlandığını yineledi.

Yürürlükte olan tüzüğün geçici olduğunu vurgulayan Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası onaylandıktan sonra tüzüğün kendiliğinden kalkacağını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Sucuoğlu, sağlıkta ikinci iş yasağı ve tüzük çalışmalarına ilişkin BRT’ye bilgi verdi.

“260 DOKTORA GİDİN EVİNİZDE OTURUN DİYEMEZDİK”

Sucuoğlu, tüzük uyarınca, kamu hekimlerinin Sağlık Bakanlığı’nın gösterdiği ve iznine tabi olan yerlerde veya Devlet Hastanesi’nde mesai saatleri sonrası özel hasta kabul edebileceğini kaydetti.

Uygulamayla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Sucuoğlu; “260 doktora ‘gidin evinizde oturun’ diyemezdik, böyle bir lüksümüz yok, tüzüğün çıkma nedeni budur” diye konuştu.

“İyi niyet çerçevesinde tüzükte ufak tefek değişikliklere gidilebileceğini” belirten Sucuoğlu, “Ancak yasal anlamda geldiğimiz son noktadır, bunun ötesi yoktur” ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Sucuoğlu, doktorların istifa ettiği ve servislerin kapandığı iddialarını da yanıtladı.

“4 DOKTOR İSTİFASINI SUNDU… SERVİSLERİN KAPANDIĞI İDDİALARI DOĞRU DEĞİL”

Şu an için sadece 4 doktorun istifasını sunduğunu, adı geçen doktorların bazılarının emeklik istediğini açıklayan Sucuoğlu; “servislerin kapandığı” iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Sucuoğlu, “Sağlık belli kesimler tarafından siyasete alet edilmek isteniyor, burada art niyet görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile imzalanan Ekonomik Program’a göre hareket ettiklerini ve sorumluluklarında olan 14 yasanın Meclis ve Bakanlar Kurulu’na getirildiğini söyleyen Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası ile Genel Sağlık Sigortası’nın geçirilmesi ile sağlıktaki kaosun tamamen ortadan kalkacağını belirtti.

“BIÇAK SIRTINDA GİDİYORUZ… KAOSA OYNAMAYIN, BAŞKA ÇAREMİZ YOK”

Sağlık Bakanı Sucuoğlu, “Sağlık kırılgandır ve bıçak sırtında gidiyoruz” ifadelerini kullanarak, meslek örgütlerinin eleştirilerine “Tüzük geçicidir, kaosa oynamayın, başka çaremiz yoktur” sözleri ile yanıt verdi.

Sucuoğlu, tüm kesimlere ve partilere de çağrı yaparak, “Kapımız açıktır eğer başka çare var diyen olursa gelsin görüşelim” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 2269 defa okunmuştur
Etiketler : ,
İlgili Haberler