1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Serbest Hekimler'den kınama!
'Serbest Hekimler'den kınama!

'Serbest Hekimler'den kınama!

Serbest Çalışan Hekimler Birliği, “Sayın Sağlık Bakanı'nın, tüm enerjisiyle Genel Sağlık Sigortası hedefine odaklanması ve kapalı kapılar arkasında pazarlıklara daha fazla tevessül etmemesi, kurumsal kimliğini koruması açısından önemli”

A+A-

 Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇH), Sağlık Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nin kamuoyundan gizli 9 sayfalık tüzük hazırladığını ileri sürerek, bu tüzüğün sağlığın değişiminin önünde engel olacağını savundu.

Tüzüğün, Bakanlar Kurulu gündemine getirilmesi halinde en sert tepkiyi göstereceğini duyuran Serbest Çalışan Hekimler Birliği, “Sayın Sağlık Bakanı'nın, tüm enerjisiyle Genel Sağlık Sigortası hedefine odaklanması ve kapalı kapılar arkasında pazarlıklara daha fazla tevessül etmemesi, kurumsal kimliğini koruması açısından önemli” açıklamasında bulundu.

Tıp-İş ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'ni eleştiren Serbest Çalışan Hekimler Birliği, “Tıp-İş, bu tüzükle kendi varoluş nedenini özelleştirmektedir. Maske düşmüştür. Tabipler Birliği’ni de şiddetle kınar, başta KTTB Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu olmak üzere tüzüğün savunucusu olan yönetimi derhal istifaya davet ederiz” değerlendirmesi yaptı.

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği adına Başkan Remzi Gardiyanoğlu, sağlıktaki gelişmelerle ilgili yazılı açıklama yaparak, Tıp-İş ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ni alicengiz oyunu oynamakla suçlayarak, halkın hazırlanan bu tüzüğün neresinde olduğunu sordu.

“GENEL SAĞLIK SİGORTASI VEYA BENZERİ SAĞLIK SİSTEMİ ENGELLENECEK”

Remzi Gardiyanoğlu, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Tüzüğün bir bölümünün bile uygulanması halinde, Genel Sağlık Sigortası veya benzeri bir sağlık sisteminin, ülkemize sonsuza dek getirilemeyeceğini, sağlıktaki statükonun üzerine Tıp-İş patronluk sistemi getirilerek, ‘uydu bir Sağlık Bakanlığı’ kurumunun ortaya çıkarılacağının altını önemle çizeriz. Sayın Sağlık Bakanı'nın, tüm enerjisiyle Genel Sağlık Sigortası hedefine odaklanması ve kapalı kapılar arkasında pazarlıklara daha fazla tevessül etmemesi, kurumsal kimliğini koruması açısından önemlidir. Bugüne kadar neden sesi çıkmadığı anlaşılan, tüm hekimlerin haklarını savunduğunu iddia eden Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'ni şiddetle ve esefle kınarız, sağlıktaki değişimin önünde engel olmamak, hekimlik onurunu daha fazla zedelememek adına, başta başkan Dr. Kenan Arifoğlu olmak üzere, bu tüzüğün savunucuları olan yönetim kurulu üyelerini derhal istifaya davet ederiz.”

“PERDE ARKASINDA İKİNCİ İŞ, YANİ DEVLET OLANAKLARI ÜZERİNDEN RANT, KAVGASI VAR”

Tıp-İş ile Sağlık Bakanlığı’nın imzaladığı protokole de işaret eden ve bu protokolün iyi yorumlanması gerektiğini ifade eden Remzi Gardiyanoğlu, şu açıklamayı da yaptı:

“Tıp-İş'in yakın zamandaki adı belirsiz eylemleri, daha doğru tabirle ‘kamera çekimleri’ için grevleri Sağlık Bakanlığı ile imzaladığı 6 maddelik protokolle askıya alındı. Tarihindeki tüm eylemlerini, büyük sağlık değişimi arifesinde yoğunlaştıran Tıp-İş’in son zamanlarda tüm eylemlerinin tek nedeni kamu çalışanı hekimler aleyhine verilmiş Mandamus Emri ile artık tarih olacak yasa dışı ikinci işleridir. Konunun perde arkasında, ikinci iş, bir başka deyişle, devletin olanakları üzerinden rant kavgası olduğunu başından beri söyleyen Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Yönetim Kurulu yine haklı çıkmıştır.”

 

Bu haber toplam 2012 defa okunmuştur